takkapuut

palamaan

Paljonko on mitoiltaan motti?

Mitä kannattaa maksaa motillisesta kuivia koivuhalkoja?

Minkälainen hyöty voi olla pakkasella takallisen puita polttaessa, suhteessa sähkölaskuun? (sähkölämmitys)

4

1710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eldari Eino

      riippuu missä asuu.Hyöty riippuu lämmityslaitteen varaavuudesta, eli kuinka kauan kivet huushollia lämmittää. Mitä enemmän kieä sen parempi. Mutta isompi kivimäärä taas tarvii enemmän puita lämmitäkseen. Kukaan muu kuin sinä ei sitä voi laskea. Ei muuta kuin puuta pesään ja seuraamaan sähkön kulutusta. Pitempiaikainen "rojekti" :)

    • Lavuntekijä

      on yhtä kuin kuutio. Kyllä kuivasta kiintokuutiosta koivua kannattaa maksaa jopa 60-70 euroa riippuen missä asut ja tuodaanko pihaan vai joudutko itse hakemaan. Kannattavuus paljastuu vasta pitkäaikaisessa käytössä jotta voit verrata sähkön hintaan.

    • kotitarvekäristäjä

      Paljonko on mitoiltaan motti?

      motti sanaa käytetään usein irtokuutiosta tai heittokuutiosta. Eli 1m3 kokoinen tilavuus heiteltyjä klapeja. Kun kasa pinotaan niin se tiivistyy ja tilavuus on enää 0,6m3

      http://www.motti.fi/index.php?osio=Polttopuut&sivu=Mittayksiköt

      Mitä kannattaa maksaa motillisesta kuivia koivuhalkoja?

      Korkeintaan 1,3 kertainen hinta verrattuna muuhun puulajiin. Mitä kannattaa maksaa liittyy tuohon seuraavaan kysymykseen.

      http://www.halkoliiteri.com/sivu/?navi=1,6

      Minkälainen hyöty voi olla pakkasella takallisen puita polttaessa, suhteessa sähkölaskuun? (sähkölämmitys)

      Pinokuutiosta puuta saa noin 1000kWh lämpöä kun huomioideaan myös tulisijan hyötysuhde.(oletan että polttotekniikka on jotensakin hallussa). Koivusta saa 1300kWh. Pinokuution hinta saa silloin olla 90-100e, jotta ollaan samassa kuin sähkönhinta 9-10c/kWh. Käytännössä saattaisi saada pinokuutio 50-65e:lla (irtona 30-40e), riippuen hankitakanavista ja siitä kuinka paljon itse näkee vaivaa puunteossa. Rankoja ja suurempaa puuta saa halvemmalla kuin valmiiksi halottuja ja kuivattuja pikkuklapeja.

      • Etelässä pyydetään motista koivuhalkoja 75 € ja Keski-Suomessa saa jopa 30 euroon puolitutulta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3139
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3037
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2902
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2574
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      43
      2078
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1657
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1629
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1610
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1556
    Aihe