Nyt olis sellanen ongelma, että pitäis polttaa DVD-RW levylle leffoja, mutta poltto-ohjelma puuttuu.. Yritin asentaa Neron mutta se pyysi jotain sarjanumeroa ja mistä mä sen tietaisin.. -.-" Yritin jotain Burn4free-poltto-ohjelmakin ja se kyllä polttiki sen leffan mutta meidän dvd-soitin sano että "tuntematon tiedostomuoto" :O,O:?? Etää nyt tarvis apua eli jos tiedätte joitain poltto-ohjelmia joita voi ladata netistä ja ne olis ilmasia ja dvd-soittimetkin suostuis näyttämään niiden polttamia leffoja niin olisin tositosi kiitollinen ^^
Kiitos jo valmiiks ^^
Kiitos jo valmiiks ^^
Vastaukset 10
Vanhimmat
tyhmä varkaaksi.
Ihme kullinpitelijä. Et taida itsekkään tietää?
(Jenni, itsellä sama ongelma..)
mieli? Sitä kullia. Ja toiseksi, tiedän ihan tarkkaan mitä pitää tehdä, että ne videot saa dvd:lle. Kypsy siihen, börje.
just nyt. Onko sulla iso? :D
T-Jani
A) Kristallipallomme on vähän himmeä, eli emme pysty näkemään missä muodossa ne leffasi ovat.
B) Kristallipallosta ei juuri nyt näy DVD-soittimesi merkkiä/mallia ja mitä tiedostomuotoja se tukee.
C) Jos warettaa niin kannattaa vaan ihan kiltisti itse opetella niin ei tarvitse sietää vittuilua.
Neron sarjanumeron pitäisi tulla paketissa, tai jos on verkosta ostanut niin kyllähän Nero sen toimittaa.
Ilmaiseksi sitten löytyy poltto-ohjelmia kuten esimerkiksi Brasero ja K3b. DVD-imagen tekemiseen sitten löytyy dvdauthor.
Mainitsiko kysyjä käyttävänsä konettaan linuxilla? Ei, tämä on aloittelijapalsta. Mutta pitihän sinun päästä brassailemaan, että olet linux-käyttäjä. Ziisus.
"Mainitsiko kysyjä käyttävänsä konettaan linuxilla?"
No eipä se käyttöjärjestelmästään mitään kertonut enkä minä tiedä mille käyttöjärjestelmille nuo ohjelmat on saatavilla. Ne ovat kuitenkin ilmaisia jos ilmaista haluaa tai sitten voi ostaa sen Neron jos ei mikään kelpaa.
"Ei, tämä on aloittelijapalsta."
Niin? Useat Linuxit ovat aloittelijoiden käyttöjärjestelmiä. En minä ainakaan mutsilleni asentaisi mitään muuta käyttistä kuin Ubuntun kun se ei tietokoneista tiedä mitään.
R levyä,eli ei RW.
nimistä ohjelmaa. Eli löytyy kun Googleen laitat: express burn
Löysin joskus sattumalta ja ite ainakin tykästyin. Käyttäjäarvosteluissa ei sillä oo useinkaan mitään huikeita määriä tähtiä, mutta ite oon kokenut että on selkeä, yksinkertainen, kevyt, helppokäyttöinen ja on tehnyt ihan tehtävänsä, eli levyt oon saanu poltettua.
DVD-elokuvia en oo kokeillu polttaa, mutta eiköhän sekin onnistu.
Ohjelma on täysin ilmainen, eikä siinä ole kokeiluaikoja eikä se tyrkytä maksullisia versioita.
Takuuta en anna mutta kokeilepa huviksesi :)