Tietääkö joku jonkun nettisivun josta saisi selville minkä alan työntekijöistä on pulaa ja minkä alan työntekijöitä on työttömänä (tilastot). Koitin etsiskellä netistä, mutta ei tahdo löytyä millään. Olisin todella kiitollinen avusta;)
Työtilanne
Titta
5831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mee http://www.mol.fi ja etsi eri aloilla, siitä näät jonkin verran millä alalla on töitä vähemmän ja millä enemmän. Parempaa en keksi.
Jos olet nyt mietimässä mitä opiskella niin kannataa ottaa myös huomioon muuttuva toimintaympäristö, mikä tarkoittaa sitä että mikä nyt näyttää hyvältä se ei välttämättä olekaan sitten valmistuttuasi 3-5 vuoden päästä.
Hyvänä esimerkkinä voisi käyttää insinöörien näkymiä joitakin vuosia sitten, mutta mitä niillä nyt tehdään??
luetko lehtiä? Niillä keinoin olen itse muodostanut tulevaisuuden työmarkkinoista seuraavan kuvan: hoitoalan työntekijöistä on tulossa pulaa, alueittain pulaa on jo nyt. toinen juttu on sitten se, oletko alalle soveltuva. Ja kolmas juttu on se palkkaus: kyllä sillä elää, kun osaa olla siivosti, mutta rikastumaan siinä hommassa ei pääse kuin henkisesti!
Lääkäripula on ollut tasaisesti otsikoissa, etenkin alueittain puuttuu psykiatrian osaaminen. Farmaseuttien määrä on myös uhkaavasti vähentymään päin, siis suunta www.apteekkiduuni.net -tai jotain semmoista.
Poliisikoulu hakee reippaita kokelaita joka vuosi, enkä usko että tästä maasta rötösherrat ja rähinäpeikot loppuvat enkä ole koskaan kuullut työttömästä poliisista!
Opettajista olisin kuullut myös tulevan pian pulaa, nimenomaan ihan luokanopettajista. Siinäkin kynnyskysymys alalle soveltuminen.
Vasta luin myös juttua siitä, miten teollisuus kaipaa teknikkoja, käytännön työtehtävien hallintaa eli ammatillista osaamista mm. metallialalla, graafisessa teollisuudessa ("kirjapainoala"), puuteollisuudessa, kemianteollisuudessa.. kyseessä enimmäkseen kouluasteen ammatillisen tutkinnon suorittaneet käytännön työn tekijät, mutta korkeasti koulutettuja esimiehiäkin heille pitää saada.
Eikös tässä ole lähiaikoina ollut lehdissä, että valmistuvat poliisit eivät kaikki läheskään työllisty?
5-10v. ja suomessa on tyovoimapula!