Manu ja Matti - Puhuvan Aurinkokellon Arvoitus

pulassa_

Olen kertakaikkiaan jumissa tässä pelissä!
1.) Pitäisi saada sammakon ja ankan välit selviksi, mutta sammakko kaipaa reseptiä. Pöllö lupasi auttaa, kunhan löytäisin paperia ja mustetta. Mistä kummasta saisin nämä materiaalit?
2.) Jonkilaisen "sakset" ovat kiinni tynnyrissä rotan kaatopaikalla, siihen on sidottu jo köysi, mutta mihin se sitten pitäisi laittaa kiinni? Kuntopyöräänkö? :D

Olkaa kilttejä ja vastatkaa :) Kiitän!

12

2387

Äänestä

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matin_ininä

      ...päässyt sinne asti! me ei olla edes päästy sen sammakon kotiin tai sen konstan kaatopaikalle vai mikä se nyt onkaan. Eikä millään päästä eteenpäin! Jos millään jaksat niin vastaa näihin tai edes johonkin näistä:

      Mikä sen kärpäsjuttu on? Pitääkö niille tehdä jotain?

      Mihin peiliä tarvitaan?

      Miten sammakon kotiin pääsee?

      Ja miten pääsee konstan yksityisalueelle?

      Miten kiven saa siirrettyä?

      Tai mitä vaan, kiitti jos vastaat tai joku muu! =)

      • Auttaja.

        1: Ei taritse. 2:Käytä sitä missä on se aurinkokellon kuva, ja vedä se sille Maisalle. Sitten se pyytää sinua hakemaan kaikki muut. Mene Aatamin asunolle ja anna se peili sille Aatamille. 3:Vastaus kohdassa 2. 4:Kun olet saanut kaikki sinne aurinkokellolle, siellä tulee sähinä. Sitten kun kaikki häipyy mee sinne Maisan raketille, ja verstas on auki, mee sinne. Sitten siellä maton alla on Avain, ota se. Sitten avaa sillä se kaappi ota sieltä kaikki jutskat. Sitten mee Sinne Konstan ja Ronin talolle anna se yks lanka kerä Konstalle. 5: Otit varmaan kaikki jutut sieltä kaapissa vai? Hyvä. Se yks jutska, mitä se nyt onkaan. Niin sillä. Ja ihme ja kumma jos et oo päässy sitä läpi. Mä oon.


    • matin_ininä

      Laitettiin jo äsken ihan tuskissaan viestiä mutta nyt päästiinkin eteenpäin. me tajuttiin vasta nyt niitten laattojen idea, et niiden avulla voi ns kysä apua ja saada jotkut puhumaan.

      mutta mutta. siis saksista ei vielä tiedetä mutta ankan ja sammakon välit selvitetään näin:

      sammakkohan kaipaa reseptiä. paperi löytyy sammakon kodista, paperinpinon päältä ruudun alareunasta, ja musteeksi tulee sammakon kärpäskeitto jonka se jätti sinne aurinkokellon luokse kun niille tuli se riita (sulla ehkä onkin se jo.) Muste pitää yhdistää siihen tyhjään sulkakynään jonka pöllö antaa.

      resepti pitää viedä sammakolle. nyt sammakko kaipaa suklaata, hunajaa ja jauhoja. ne löytyy näin:

      suklaa: pitää mennä konstan kaatopaikalle ja ottaa sieltä nallekarhu. se pitää viedä konstalle talon sisään, jolloin konsta nukahtaa kunnolla ja tiputtaa avaimen, joka sopii samassa huoneessa olevan lipaston laatikkoon. suklaa on siellä.

      hunaja: pitää ottaa raketin eli maisan kodin pihalta ämpäri, johon pitää kysyä lupa mehiläiseltä. mehiläinen on raketissa. sitten ämpäri pitää täyttää hunajalla.

      jauhot: pitää mennä vesiputouksen luo itkevän ankan luo ja tarjota sille jauho-ongelmakorttia. se antaa avaimen, jolla pitää mennä ankan kotiin ja siellä on säkillinen jyviä. ne pitää viedä myllyyn jauhettavaksi.

      sitten kaikki aineet pitää viedä sammakolle joka leipoo vähän ja tadaa ne on taas kavereita.

      siinä se. voi tosin olla että oot tän jo selvittänyt mutta kaiken varalta.

      • EEVAAA

        Kuinka ne sakset saa sieltä pois? Kun pitäis se joku purkki saada sieltä pensaasta mutta miten? :O Kun pitäis valaa se jälki sieltä aurinkokellon sisältä :P


      • Apua!
        EEVAAA kirjoitti:

        Kuinka ne sakset saa sieltä pois? Kun pitäis se joku purkki saada sieltä pensaasta mutta miten? :O Kun pitäis valaa se jälki sieltä aurinkokellon sisältä :P

        sama,kuinka ne sakset saa sieltä pois?Olen jumissa tässä pelissä! Apua!


      • d555d

        Saako sulkakynän kun on löytänyt kaikki paperit puuttuu 2 on jo 1,2,3,4 ja 7 kiitos jos näin 8 vuoden jälkeen viitsisit kertoa missä ne on ne kaks paperii


      • enosaaxdfgvbfdvf

        Miten saan poikkipuun luultavasti ylipitkästä postilaatikosta mutta miten katkaisen sen


    • skröpöö

      mistä löytää sammakkolle lusikan?

      • Semmoneperusmie

        Paina Ronille sitä lusikka korttia/tehtävää, nii se käskee ettii puun oksan ;)


    • Anonyymi

      Maisaaniiiiii!

    • Anonyymi

      Rooleissa: Jukka Puotila, Ulla Tapaninen

    • Anonyymi

      Varo Konsta-kissaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe