imusolmukkeet välillä on koholla nivusissa... ja välillä sitten ne laskee pois...... eli jos on syöpä niin onko imusolmukkeet jatkuvasti koholla vai voiko ne välillä kadota ja välillä olla esillä ?
mut sit toi kutina.. kainaloita ja nivusia sekä taipeita aina välillä kutittelee... tai varmaan vuoden jo kutittanut enemmän tai vähemmän..
mut sit toi kutina.. kainaloita ja nivusia sekä taipeita aina välillä kutittelee... tai varmaan vuoden jo kutittanut enemmän tai vähemmän..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Menisin siis näyttämään lääkärille ihan siksi, ettei asia enää vaivaisi. Minullakin on soliskuopassa patti, todettu imusolmukkeeksi, joka "jostain syystä" vaan on kohollaan. Ollut jo muistaakseni 2 vuotta. Ja siis koko ajan. Siitä on otettu ohutneulanäyte, ja mitään hälyttävää ei löytynyt. Olen siis rintasyövän sairastanut, ja soliskuoppa sattuu olemaan paikka, mihin syövänkin etäpesäkkeet voivat levitä. Mutta nyt ei ainakaan ollut siitä kyse. Mutta ihan itseäsi rauhoittaaksesi - tilaa aika, että tutkittaisiin tarkemmin.
Olen sairastanut syöpää kohta 16 vuotta eikä imusolmukkeet ole turvonneet ikinä.
Todennäköisesti sulla on pientä tulehdushäikkää jossain... vaikka nuha?
siihen,että sinulla on sieni-infektio ihollasi.Yleensä se pesii paikkoihin,jossa on hikirauhasia eniten.Lääkäriin vain!
... meneekö punertavia juovia iholla?
Voit varmistaa asian vain lääkärinkäynnillä, kun se kerran vaivaa mieltäsi. Epävarmuus vain kuluttaa energiaasi aivan turhaan. Arvelen, että olet kovin nuori ja ehkä aristelet lääkärinkäyntiä kutinan ja imusolmukkaiden paikan vuoksi. Haluan kumminkin muistuttaa, että lääkärit ovat nähneet tuhansia nivusia, mm. minun nivuseni moneen kertaan.
Minulla on ollut krooninen syöpä ties miten monta vuotta, eivätkä imusolmukkeet ole koskaan turvonneet. Kuitenkin UÄ-tutkimus ja tietokonetomografia osoittivat, että pahimmat kohdat olivat juuri nivusten imusolmukkeissa. Tulehduksen merkki turpoaminen pikemminkin on, kuten edellä kerrottiinkin.
Kutinasta ei kannata kärsiä, ja kärsimystähän se on! Raapiminen vain lisää kutinaa ja altistaa pöpöille. Unissaan kuitenkin raapii, vaikka päivisin muistaisi olla raapimatta. - Reseptivoiteen tai jonkin muun lääkärin määräämän lääkkeen avulla se paranee parissa päivässä. Reseptivapaat voiteet ja käsikaupan antihistamiinit eivät ýleensä auta pitkään jatkuneeseen kutinaan.