Pohdin muuttoa Kajaaniin opiskelujen ajaksi ja haluaisin tietää millainen kaupunki Kajaani on. Kirjoittakaa kaikki plussat ja miinukset. Kiitos!
Kajaani kaupunkina
Nimetön
4492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
oliko muuta ?
tämmöinen pieni ja rauhallinen paikkakunta. Nuorelle urbaanille ihmiselle ehkä liian "maalainen" paikka. "Maalaiselle" kuitenkin liian urbaani. Vähän sellainen "kylänpahanen", lievästi masentunut meininki tällä hetkellä.
Päättäjät tekevät ihan mitä haluavat, päinvastoin mitä kaupunkilaiset haluavat. Pääasiassa miettivät omia tai omien bisneskamujen intressejä.
Nuorisoon ei panosteta juuri ollenkaan.
Jos tulet opiskelemaan Amk:hon niin tulet pettymään melko pahasti. Kohtuu säälittäviä tapauksia opettajina, ainakin tekniikan puolella.
kaupungin tunnusmerkit ainakin jos vertaa johonkin Suonenjokeen tai Kiuruveteen tai vastaaviin. Monenlaista ravintola(yö)elämääkin löytyy, ruokapaikkoja on myös tyydyttävästi, jopa kiinalaista löytyy. Ja kauppoja on ihan tyydyttävästi, samat peruskauppaketjut löytyy kuin muistakin kaupungeista. Uusi elokuvateatteri löytyy myös. Kirppareita on useampiakin. Eli ihan kaupungista menee. Vuoden lopussa lakkaa paikkakunnan paperitehtaat ja samalla katoaa tuhatkunta työpaikkaa, miten se sitten tulee näkymään niin se on vielä arvoitus. Kajaanissa on nykyisin paljon erivärisiä ihmisiä.
Kaupunkina todella masentava. On jämähtänyt johonkin 1700-luvulle. Ihmiset ovat alkuun ystävällisiä, mutta ovat toista kuin mitä ulospäin näyttävät. Jos vain pääset jonnekin muualle, niin älä tule kajaaniin!
Nimim. 4 vuotta asunut ja nyt POIS!!!