Avioehto

Kuison

Ollaan naimisissa. Meillä on testamentti eli kumpikin perii ja saa pitää yksin omat mahd.perintönsä, esim. vanhempansa. Lisäksi on avioehto, minulla on asunmisoikeus miehen kuoltua, jonka katkaisee heti uusi avo- tai avioliitto.Kaikki omaisuus on miehen nimissä. Talosta on lainaa ja jonkun verran kulutusluottoa, molemmat miehen ottamaa ja hänen nimissä. Mies on työtön eikä saa korvauksia centtiäkään, koska itse tienaan "liikaa". Eli olen pitkään maksanut kaikki laskut ja lainat.Mitenkähän käy jos tulee ero tai mies kuolee. Miehen lapset ovat varmasti heti ajamassa minut pois.

2

953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nix nax

      >>Meillä on testamentti eli kumpikin perii ja saa pitää yksin omat mahd.perintönsä, esim. vanhempansa.>Lisäksi on avioehto>minulla on asunmisoikeus miehen kuoltua, jonka katkaisee heti uusi avo- tai avioliitto>Kaikki omaisuus on miehen nimissä. Talosta on lainaa ja jonkun verran kulutusluottoa, molemmat miehen ottamaa ja hänen nimissä. Mies on työtön eikä saa korvauksia centtiäkään, koska itse tienaan "liikaa". Eli olen pitkään maksanut kaikki laskut ja lainat.

    • nix nax

      >>Miehen lapset ovat varmasti heti ajamassa minut pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4178
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4012
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3128
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3011
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2706
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2453
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2075
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      1975
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1770
    Aihe