Kannattaako Meksikoon matkustaessa vaihtaa paljon käteistä Suomessa? USA:n dollareita vai Meksikon pesoja? Käykö dollarit valuuttana muualla kuin turistikohteissa? Onko parempi vaihtaa paikan päällä? entä luottokortit, parempia kuin käteinen?
Vastaukset 3
- senor frog
Vaihtokurssi on aina parempi paikan päällä. Dollareitakin voi käyttää, mutta itse olen pärjännyt ihan vaan pesoilla, kaikki eivät välttämättä ota vastaan dollareita. Luottokortitkin toimii, en tosin itse ole tehnyt sillä juurikaan muuta kuin nostanut rahaa automaatista... joitain ostoksia olen maksanut ostoskeskuksissa jne en missään baareissa tai sellaisissa.
- pesoja
Minä olen yleensä vaihtanut vähän paikallista rahaa jo Suomessa (sen verran että alkuun pääsee kohdemaassa) ja sitten paikan päällä lisää. Dollareita en ole käyttänyt ollenkaan, kun en näe mitään järkeä moneen kertaan rahan vaihtamisessa.
- Playa del Carmenissa
pesoja kirjoitti:
Minä olen yleensä vaihtanut vähän paikallista rahaa jo Suomessa (sen verran että alkuun pääsee kohdemaassa) ja sitten paikan päällä lisää. Dollareita en ole käyttänyt ollenkaan, kun en näe mitään järkeä moneen kertaan rahan vaihtamisessa.
kelpasivat eurot aika monessa liikkeessä ihan hyvällä kurssilla. Vaikuttaa siltä, että seuraavalla matkalla ei kannata vaihtaa pesoiksi. Eurokolikoiden kelpaamisesta ei ole tietoa; kirjoitelkaa, jos tiedätte jotakin. Ainakin yhdessä liikkeessä maksaessamme US dollareilla saimme vaihtorahan dollareina, joten käytännöt muuttuvat jatkuvasti; aikaisemmin vaihtorahat olivat aina pesoina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3531066- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37676- 41578
- 48571
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19461kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459