Voiko sitä sitruuna-etikka sekoitusta suihkuttaa myös keittiön tuoleille pitämään kissan pois nukkumasta niillä? Vai rupeaako sitten vaatteetkin haisemaan siltä kun tuolilla istuu? eli pitäisikö keksiä jokin vaate ystävällisempi keino? Entäs, paljonko maksaa kissan minttu? kumpi on tehokkaampaa, suihke vai "rouhe"? ajattelin sitä suihkuttaa/hieroa telineeseen jota saa raapia ja jossa saa löhöillä mielin määrin.
Kysymys:
kisunen..
12931
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
nukkumaan missä itse haluat.
kokeile etikka-sitruunaseosta, ehkä ensin pieneen kohtaan, jotta näet ettei kangas mene pilalle. Jos keittiötuolisi on puuta tms. en voi lainkaan ymmärtää, miksi haluat kissan niiltä häätää. Kotisi pitäisi olla myös kissasi koti.
en jaksaisi alkaa kinastelemaan siitä missä kissani nukkuu ja mikä on kenenkin koti. Ei vain ole kovin mukavaa kun nimenomaan KANGAS tuolit ovat täynnä kissan karvoja, kissa on pitkäkarvainen ja karvaa lähtee välillä korkojenkin kanssa. se on myös valkoinen joten pienimmänkin karvan kyllä huomaa...
Ei ole mukavaa kun tarttuvat takapuoleen, ja eivät vieraatkaan siitä nauti. Viimeinen tikki oli kun keksi kynsiä tuolia joten parempi että ei siihen mene. Kiitos kuitenkin ohjeesta.
tai molempia jos käytät kissan pitämiseksi pois jostakin tavarasta tai kasvista, niin ainemäärä ei tarvitse olla kummoinen. Kissa kyllä haistaa mitättömänkin määrän jota taas ihminen ei.
Kannattaa kysyä eläinkaupasta tai luontaistuotekaupasta olisiko myynnissä tuotetta jota tälläiseen tarkoitukseen voisi käyttää.
Oma kissani on kilti muuten, mutta kukka- ja viherkasvit sitä kiinnostaa ja tämä ongelma kyllä etikan tai sitruunan avulla on ratkaistu.
löytyy kaikista eläinkaupoista,ja maksaa n.2,70€ pussi/pakkaus.
kissanminttu vaikuttaa? Mikä sen tehtävä on? Onko se rauhoittava syötävää vai joku suihke?
Ajattelin vaan, että jos se on rauhoittavaa syötävää ainetta, voiko siitä kissa tulla riippuvaiseksi ja onko mahdollista, että aineen tarve ajan myötä lisääntyy. Samoin kuin ihmisten rauhoittavissa pillereissä.
Mulla oli kukkapenkissä perenna nimeltä mirrinminttu, ja kaikki kissat olivat siitä hyvin kiinnostuneita ts. siinä pyörittiin ja sitä jopa maisteltiin. Ja tehosihan se.. Noh, nuorin katti tuli hyvinkin lemmekkääksi :) Hali, pusi, kiehnäsi ja oli kaikin puolin niiiiin rrrrrrakastuneen oloinen ihmiseen! Keskimmäinen rouskutteli kasvia ihan mielellään, mutta mitään havaittavaa muutosta ei käyttäytymisessään ollut. Mutta tämä meidän vanhin papparainen! Siitä tuli aggressiivinen ts. hieman kasvia nuuhkittuaan se tarrasi mulle jalkaan tai käteen ja oli hyvin ärhäkkää! Arvatenkin meiltä ensin loppui vierailut ko. kasvin luona, ja lopulta kaivoin koko yrtin penkistä pois! Itte en ole kissan- tai mirrinmintun saloihin sen paremmin tutustunut, mutta jollain tapaa se, ainakin meidän kateissa voimisti vähän liikaakin heidän perusluonnettaan (en nyt osaa paremminkaan asiaa ilmaista - yrittäkee tajuta mitä ajan jälestä). Siis, juniori on meidän kissoista muutenkin se pusumoottori ja sylivauva, ja seniori on se aggressiivisin (normaalisti se ei näy), ja kolmas katti on taas semmonen tasaluonteinen "peruskissa". Kaksi kolmesta vähän siis vauhkoontui perennasta nimeltä mirrinminttu :)
Tuossa ois jotain keskustelua aiheesta:
http://johva.proboards29.com/index.cgi?board=ruoka&action=display&thread=25
Täytyy kyllä harkita tarkkaan annanko kissalleni: Ajattelin, että siitä voisi olla apua kun runsaan vuoden vanha kissani on aina ollut hieman arka ja aina matkustaessa naukuu ja ripuloi hädissään kopassaan. Kävin apteekista kyselemässä olisiko siellä tietoa miten tilanne hoidetaan. Jotain Fel...suihketta, mutta kallis. Säälittää oma pikku söpöläinen aina reissujen aikaan. Sitä suihketta kai sitten ostettava.
Kiitos vastauksestasi ja aik.keskusteluista. Ajattelinkin, että mikäli aine rauhoittaa niin jotain epäilyttävää siinä voisi olla.
on luontainen "lääke", joka rauhoittaa. Kannattaa aloittaa lääkitys jo muutamaa päivää ennen matkustusta.
Feliway myös hyvä, kannattaa ottaa molemmat käyttöön.
http://terrieri.net/index.php?main_page=product_info&products_id=271
http://www.vetcare.fi/index.php?id=86
Laitoin tämän mokkulan muutama viikko sitten ja tässä kissa-ongelmassakin tästä on nyt hyötyä.
Kiitos tiedoista. Otan molemmat tuotteet käyttöön matkaa varten ja kissanmintut saa jäädä.
Mun kissat viisveisaa sitruunasta. Ihan sama vaikka ruokapaikan taikka lattian pesee sitruunalta tuoksuvalla pesuaineella taikka suihkuttaa sitruunaraikastetta taikka käyttää sitä vessan huuhtelussa taikka ilmanraikastimessa.
En ole mikään sitruuna intoilija, niin että kissat olisivat tuohon tottuneet, mutta kyllä aina satunnaisesti on ollut näitä eri sitruunaisia tuotteita.
Etikasta en sano mitään tai jos sen, että ei kissat etikkasäilykkeidenkään keittelyyn ole mitenkään reagoineet. Niin ja ruinaavat jopa sillisäilykettä ja sardiineja, noissahan on melko paljon etikkaa..
kokeileppa 100% sitruuna mehua tai sen kuorta, kyllä katoaa kissa nopeasti paikalta. Raikastimet ym pesuaineet täysin eri asia.
On testattu. Siis aito sitruunan kuori pitää olla. Samoin etikka hyvä, mutta ei kannata huonekaluihin laittaa, kasveihin kyllä vaikka molempia. Varmasti kissa pysyy loitolla.