MediaVero tulee

FicoraTeostoGramex

Yle maksu korvautuu Mediaverolla joka veloitetaan kaikessa tietoliikenteessä sekä tulee myös muistikorteille. Toki myös maksutv palveluihin lisätään Mediavero, kuten oli muinainen televero.

Eli Youtube katselussakin (internet laskun yhteydessä) maksatte Yle FST5 kanavan käyttökuluja.
Rahattomilla suomenruotsalaisilla on korttipaikattomia digiboxeja joten maksutv kortin kautta ei voi veloittaa.

6

1320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole uutta

      TV-lupamaksuhallinto ja YLE ottanevat seuraavaksi mallia autoilun kierosta verotuksesta, esim. että maksetaan veroa verostakin.
      Autoveroasiat kun ovat menestyksellisesti ja pitkään (jo vuodesta 1995) potkineet EU-direktiivejäkin vastaan ja kieroilun mestari (nimi jääköön mainitsematta) on onnistunut tekemään aina sellaisia silmänkääntötemppuja ja kosmeettisia muutoksia autoverotukseen että fiskaalisesti mikään ei muutu mutta lakiteknisillä kikkailuilla homma onnistutaan saamaan jokakerta läpi juuri ja juuri rimaa hipoen EU tuomioistuimesta. Kyllä suomessa häikäilemättömyys osataan!

    • yksi yhdistys
    • älli tälli

      No ilmankos bensan hinta ei tule alas.
      Tässähän se syy selvisikin!

    • koska yle ei omista nettiä tai nettiverkkoja

      Ihmettelenkin suuresti tätä nimittämääsi mediaveroa. Nimittäin kun yle ei omista tietoliikenneverkkoa metriäkään.

    • Ruotuun ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      378
      13412
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      51
      4270
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4093
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4040
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      63
      3881
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3324
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3208
    8. 105
      3202
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      144
      3155
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2901
    Aihe