Eli, oon ihan varma et oon murtanu nenän siis siit kohtaa kulmakarvojen alapuolelt siit kaarest ku sain siihen kovan iskun yhest esineest, se niinku painautu siihen ja nyt se sattuu ja on turvonnu vaik siit on jo 3 päivää... Sitä paitsi mun nenä vuos verta ihan sikana ja se oli eka kerta ikinä. Luotanko vaa siihen et se paranee ittekseen samoin ku noi jäljet vai? :(
Nenä murtunu - äiti ei välitä
:((((
41508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
meet näyttään sitä terkkarille tai lekurille suoraan. Kyllä se ittelläänkin voi siitä luutua jos murtunut on mutta parempi mennä näyttämään ja saat varmaan jotai kipulääkkeitäki siihen jos se sattuu liikaa. Koitahan pärjätä!
Kuka sen esineen heitti? Äiti vai isä? Oliko kyse oikeasti ihan puhtaasta vahingosta?
Eiköhän se murtunut nenä itselläänkin parane, mutta mene tosiaan näyttämään sitä vaikka terveydenhoitajalle kouluun, niin hän lähettää tarvittaessa eteenpäin. Jos se on murtunut, niin siihen saattaa myös jäädä jälkiä lopullisesti ja niitä jälkiä pystyisi ehkä ehkäisemään hieman, jos menet ajoissa lääkärille.
Jos kyse on tosiaan ollut pahoinpitelystä, niin siihen varsinkin täytyy hakea apua. Seuraava kerta voi aiheuttaa jo vaikka paljon pahempiakin vammoja.
niin pääset heti sosiaalien "hellään hoivaan", eikä tarvitse enää koskaan nähdä noin "ärsyttävää" äiskää ;P
Näytä ihmeessä terveydenhoitajalle. Mullakin oli äiti ennen sellainen, että se ei välittänyt mistään ja meillä ilmeentyi perheväkivaltaa, rajuakin sellaista. Kun puhuin siitä sitten psykologin kanssa, kaikki kyl muuttu paremmaks. Ei kyl jouduttu minnekkään, tuli joitain sosiaalihenkilöitä joidenka kanssa puhuttiin kaikki mitä oli ikinä tapahtunu. Vaikka iskäki oli lyöny mua, se alko miettii sen jälkee eikä enää lyö. koskaan. äitikin nykyään välittää. Onneksi kaikki meni näinn..