Täällä on moni laihtunut täysimetyksellä, miten?? Mulla käynyt tässä pikkuhiljaa päinvastoin...:(
Miten saisin painoa alaspäin, (tiputettavaa on reilusti) ilman että imetys kärsii!?
Voisko joku imettävä, laihtunut äiti ystävällisesti laittaa esimerkkiä mitä päivän aikana kannattaa syödä ja minkä verran? Nälkä tuntuu olevan koko ajan, ja taidan syödä liikaa myös väsymyksen takia.
Liikun kyllä, ja syön mielestäni ihan ok, tavallista kotiruokaa... Sokeri on jo jätetty. Kalorien laskemiseen ei nyt ole aikaa.
Kiitos jos joku viitsii vastata, eihän tämä tänne osastolle kuulu, mutta ehkä asiantuntijat löytyy täältä...
Niin ja vauva on 4 kk vanha ja haluan imettää mahdollisimman pitkään...
Miten saisin painoa alaspäin, (tiputettavaa on reilusti) ilman että imetys kärsii!?
Voisko joku imettävä, laihtunut äiti ystävällisesti laittaa esimerkkiä mitä päivän aikana kannattaa syödä ja minkä verran? Nälkä tuntuu olevan koko ajan, ja taidan syödä liikaa myös väsymyksen takia.
Liikun kyllä, ja syön mielestäni ihan ok, tavallista kotiruokaa... Sokeri on jo jätetty. Kalorien laskemiseen ei nyt ole aikaa.
Kiitos jos joku viitsii vastata, eihän tämä tänne osastolle kuulu, mutta ehkä asiantuntijat löytyy täältä...
Niin ja vauva on 4 kk vanha ja haluan imettää mahdollisimman pitkään...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Imettämisen aikana ei missään tapauksessa kannata laihduttaa jos haluat imettää!
Tuo imetysksen laihduttava vaikutus on niin ihmisestä ja geeneistä kiinni; toiset laihtuu ja toisille käy päinvastoin.
Äitini laihtui imetyksen aikana 23kg ja minä 21kg (tyttö nyt 4kk ja imetän), kaverini lihoi 10kg, kuin myös äitinsäkkin.
Ruokavaliota tarkkailemalla voi vaikuttaa kyllä, mutta uskon että imetys on laihtumisessa aivan asia erikseen. Tietty kannattaa hieman tarkkailla mitä syö kunhan pitää huolen siitä monipuolisuudesta ja riittävästä määrästä. Ylimääräiseen ruuan/syömisen himoon voi sitten vetää välipaloina omenaa tms... :) Mutta laihduttaa ehtii myöhemminkin.
ei kannata ruveta laihduttelee, jos huonosti käy niin imetys loppuu aiemmin kuin haluat. Kun syö terveellisesti ja monipuolisesti ja kohtuudella niin ei ainakaan pitäisi lihoa, jos ehtii vielä liikkumaankin välillä niin hyvä on, mutta älä hyvä ihminen ainakaan rupea pitämään ittees nälässä, koska siitä kärsit niin sinä kuin vauvakin. Pienillä päivittäisillä valinnoilla teet jo paljon, esim. kun olet ottamassa vaaleeta leipää, vaihda se tummaan kokojyväiseen ja päälle mieluummin täyslihaleikkelettä kuin lauantaimakkaraa, kun nappaat pullan kahvin kanssa, mieti voitko vaihtaa sen johonkin terveellisempään, maustetun sokeripitoisen jogurtin tilalla voit ostaa maustamatonta ja lisätä siihen marjoja tai vaikka vauvan hedelmäsosetta makua antamaan. Erittäin hyvää rouskuteltavaa on, kun ostat esim. jälkiuunireikäleivän, leikkaat sen ohuiksi siivuiksi ja annat kuivua huoneenlämmössä, maistuu myös kermaviilidipin kanssa.. Kun rupeat nyt jo luomaan pohjaa laihdutukselle terveellisimmillä elämäntavoilla niin pääset helpommin alkuun sitten kun se laihdutuksen aika oikeesti on.
Aamulla: lautasellinen jotain puuroa tai mysliä ja 2dl rasvatonta maitoa tai 2 ruisleipää ja päällä margariinia, kevytleikkelettä ja kevytjuustoa sekä vihanneksi maun mukaan. Juo teetä tai kahvia ja kivennäisvettä. Syö lisäksi joku hedelmä.
Lounas: lautasmallin mukaan lautaselle puolet keitettyjä tai tuoreita kasviksia, 1/4 perunaa, täysjyväpastaa tai täysjyväriisiä ja 1/4 kanaa, kalaa tai lihaa. Jos on kastiketta, ota sitä mahd vähän. Keitot on hyviä, tee niitä usein ja syö lautasellinen ihanaa lämmintä keittoa. Tai tee salaatti, esim tonnikalasalaatti (muista täysjyväpasta), fetasalaatti, kanasalaatti...Lisäksi yksi ruisleivänsiivu margariinilla ja mahdollisesti kevytjuustoa ja kasviksia päälle.
Välipala: kuppi kahvia ja pullansiivu tai viili ja hedelmä tai jogurtti tai hedelmäsalaattia tai kiisseliä 2dl tai joku smoothie...
Päivällinen: kuten lounas.
iltapala: Jotakuinkin aamupalan ja välipalan välistä... Esim puurolautasellinen tai yksi ruisleipä teen tai kaakaon kera tms.
Siinä suurinpiirtein terveellinen ruokavalio. Perussääntönä kannattaa pitää että joka ateralla tulee nautittua vähintään kourallinen hedelmää, marjoja tai vihanneksia. Se on esim yksi omena tai appelsiini, puolikas banaani, 1dl marjoja jne.
Eli pähkinänkuoressa kun muistaa kourallinen vihanneksia, hedelmiä tai marjoja joka aterialla, kalsiumia joka aterialla ja lautasmalli lounaalla ja päivällisellä, niin niillä parjää jo hyvin!
Kun vauva on puolivuotias, sinut huolitaan painonvartijoihin, jossa saa kyllä hyvät neuvot.
Ja sitten tietysti vaunulenkit tekee hyvää!
paljon hiilihydraattia, nukkuisin vuorokaudet läpeensä. :D Ja koko ajan olisi nälkä. Eipä ihme, että kevyttuotteita pitää valita, että saadaan noin paljon tärkkelystä ruokavalioon. :0 Joku raja sentään!
Runsashiilihydraattinen ja vähärasvainen dieetti on erinomainen lihotukseen. Niinhän se homma hoidetaan karjallekin.
Suosittelen: http://karppaus.info/wiki/index.php?title=Alakarppaus
karppausta en viitsi edes ajatella, huomaan heti maidontuotannossa jos yritän vähentää hiilareita... Myöskään lihansyönti ei lisää maitomäärää minulla, ja yritänkin punaista lihaa jättää minimiin.
t.aloittaja
Kokeilen tätä, kiitos sinulle! Mulla onkin ruokarytmi mennyt hukkaan... :)
Mainitsit että "nälkä väsymyksen takia"..siitä tulikin mieleeni, että juuri ne vähäiset unet itsessään saattaa estää laihtumasta tai jopa lihottaa. Joku mainitsi kerran, että kun lapsi alkoi nukkua kunnolla yöunia, niin äidin paino tipahti kuin itsestään..