Olen päättänyt olla matkailematta!

Mats

Oikeastaan en ole mikään himomatkailija koskaan ollutkaan. Jokatapauksessa aloitin matkailun jo pienenä poikana vanhempieni mukana 1950-luvulla pääasiassa kiertäen kotimaata ja myöhemmin myös pohjoismaita. Sitten oppikoulussa lähdin kesäksi vaihto-oppilaaksi Saksaan ja meillä oli myös melkein joka kesä vaihto-oppilaita Saksasta.
Yo-kirjoitusten ja armeijan jälkeen lähdin Israeliin Kibbutsille vuodeksi. Senjälkeen suoritin itselleni ammatin ja jo 1970-luvulla työskentelin kahteen otteeeseen YK-joukoissa pitempiä aikoja.
Perheen perustamisen jälkeen olen lasteni kanssa käynyt kymmeniä kertoja lähinnä välimerenmaissa ja Kanarialla.
Nyt, kun olen eläkkeellä ja olisi aikaa ja rahaa, niin on tullut kuin tulppa sydämeen, ei haluta lähteä mihinkään. Saattaa kyllä johtua siitäkin, ettei vaimoni ole koskaan halunnut lähteä aurinkopaikkoihin, joista taas minä tykkään ja olin useimmiten siellä lasten kanssa ilman vaimoani. Hän kylä tykkää euroopan kaupunkilomista, mutta minä en tahdo enää jaksaa niitä museoita, taidenäyttelyitä, luostareita ym..
Mikä neuvoksi?

3

2835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on monikäyttöinen

      kulkupeli.

      • riesaksi

        vaan matkusta lämpöön hyvien ystävien kanssa jos vaimo ei halua lähteä. Ja sellaisten yksityisyyttä kunnioittavien vähemmän nipottavien kanssa ettei ne matkat sitten tunnu rasittavilta ja ystävyyksiä tuhoavilta.


    • löytyy looginen vastaus

      sillä ikä ei tule yksin! Sen tuoma saamattomuus heijastuu myös matkalle lähtemiseen! Vanhenemisen yksi selvimmistä merkeistä tuo on!
      Onhan aina mukavampi ja helpompi olla kotona kuin menossa mutta nuorena on sitä kiinnostusta joka saa vähän rasittaakin! Matkan rasitus ei tunnu nuorena samanlaiselta, se ei edes tunnu missään. Vanhempama alkaa miettiä matkustamisen miinus ja plussa-puolia. Ja miinuksellehan matkat aina menevät jos järkisyillä punnitaan, ajatellaan ja harkitaan. Kun oikein terävästi asiaa pohtii niin selviää että matkailubisneksen syytä on että matkustamista mainostetaan avartavana ja itsestäänselvänä elämänmuotona. Kissanviikset, kotona pysyneet ovat paljon terävämpiä ja viisaampia! On nimittäin aikaa tärkeämmille asioille, antaa muiden matkustaa ja polttaa rahojaan, viisas pärjää kotonakin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1631
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1571
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1472
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1288
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1174
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      951
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      943
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      89
      819
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      184
      782
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      759
    Aihe