Hilseily

mansikka-

Mitä voisi tehdä kun 1 ja puoli vuotiaan syrkkiuroksen turkki on alkanu hilseilemään? Huomasin sen tänä iltana silitellessäni sitä. Voisko johtua siitä, että se on allerginen jollekkin ruoka-aineelle? Esim. tomatille, kun annoin eilen sitä ensimmäisen kerran sille.

6

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilma.............

      ja yksipuolinen huono ravinto yleensä aiheuttavat erittäin kuivaa ihoa.

      Toinen vaihtoehto on loiset, mutta veikkaisin yksipuolista ravintoa.

      Mitä syötät sille?

      • mansikka-

        Hamsuni saa päivittäin supa hamsterin ruokaa (siemenseosta siis), tuoreruokaa, joka vaihtelee ja jauhelihaa, kananmunaa tai maitonapin pari kertaa viikossa. Ai niin ja myös puuroa silloin tällöin.


      • kasvikset?
        mansikka- kirjoitti:

        Hamsuni saa päivittäin supa hamsterin ruokaa (siemenseosta siis), tuoreruokaa, joka vaihtelee ja jauhelihaa, kananmunaa tai maitonapin pari kertaa viikossa. Ai niin ja myös puuroa silloin tällöin.

        Saako se minkälaisia rasvoja?


    • Hilseily voi johtua vanhuudesta, vitamiinin puutoksesta, loisista, allergiasta tai jostain ihosairaudesta. Jos hamsterisi olisi tomaatille allerginen, se ei reagoisi niin nopeasti.

      Ensimmäiseksi sinun kannattaa lisätä hamsterin tuoreruokaan esim. puuron sekaan kerran pari viikossa 1-2 tippaa helokki- tai ruokaöljyä. Öljy kannattaa sekoittaa ruoan sekaan. Sitten voisit tarkistaa hamsterin ihon. Loiset näkyvät yleensä pieninä punaisina tai mustina pisteinä ihossa ja niitä voi olla myös jonkin verran karvoissa. Jos epäilet, että hamsterilla ja loisia, vie se eläinlääkärille. Häneltä hamsteri saa häätölääkkeen, jos loisia löytyy.

      Ihokasvaimet voivat aiheuttaa karvanlähtöä ja hilseilyä. Ne tuntuvat kohoumina ihossa.

    • Jolenda

      Munkin syyrialaisella uroksella ( melkein vuoden ikäinen ) on hilseilyä ja sillä on sellanen musta iso kohouma. Voisko se olla kasvain? Miten sen voi hoitaa?

    • omenaa

      Jolenda:

      Jos hamsulla on kasvain, se lopetetaan. Leikkaus maksaa maltaita ja hamsteri on muutenkin lyhyt ikäinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      142
      2795
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      231
      2127
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      51
      1953
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      198
      1912
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1700
    6. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      142
      1525
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      81
      1443
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1168
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      311
      1014
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      885
    Aihe