Tietääkö mistä saa Pariisissa perusruokaa? Tietysti McDonalds, mutta onko esim sellasia edullisia paikkoja, joissa paikalliset työläiset käy syömässä?
Mennään reilun viikon päästä Pariisin, mutta ihan perusruoka kelpaisi?
Hienoja ja kalliita ruokapaikkoja tuntuu löytyvän, mutta niitä perus lihapullat ja muusi paikkoja, onko niitä?
Pariisin työpaikkaruokalat?
4
794
Vastaukset
- muusilla
Kuten varmaan oivallat, lihapullat ja muusi eivät ole perusruokaa ranskalaisille. Pääsääntöisesti ruoka on sen edullisempaa mitä kauemmas ydinkeskustasta etenet. Jos nyt kuitenkin ihan oikeasti lihapullaa ja muusia kaipaat, kokeile onneasi Ikeassa.
http://www.ikea.com/ms/fr_FR/ikny_splash.html - Pariisin matkaaja
Anna mun kaikki kuulla. Amerikkalaista roskaruokaa syömään Pariisiin :D :D :D
Tuollaisia perinteisiä perusduunarien syöttöpaikkoja on pari jäljellä. Itselläni on tapana käydä silloin tällöin Chartierissa.
http://www.restaurant-chartier.com/www/
Muuten sikäläinen ruokailurytmitys on fiksumpi kuin täällä. Aamiainen ja lounas ovat hyvin kevyitä. Päivälliseen taas satsataan kunnolla myös ajallisesti.
Jos et löydä itse halpoja ravintoloita, niin hanki Michelinin punainen Pariisin opas. Siinä on listattu myös edullisia ruokapaikkoja. Niillä on ollut jo muutaman vuoden oma tunnuksensa. Sen pariksi sopii hyvin saman firman sininen pieni karttakirja. - häpeän usein olla suomalainen
Vitun juntti!!!
- Kiitollinen 2009
Kiitos vinkistä. Käyn tuolla heti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904- 68863
Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23834Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51811Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me114806Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22723