Sonera sydämetön firma

minämiesihateyou

en suosi sen takia soneraa, koska veljeltä vietiin aikoinaaan kännykkä ja narkit soittivat 10 000 markan edestä sillä 2 päivässä puheluita. Sonera maksatti puhelut silti äidilläni ja veljelläni, ei anteeksiantoa siis lainkaan ja sydäntä suurella firmalla. täysi paska siis koko firma.

4

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lariko

      Ihmettelen miksi ette ilmoittaneet välittömästi Soneran asiakaspalveluun kännykän katoamisesta, jolloin olisi estetty varastetun kännykän käyttö. Näin vastuu olisi siirtynyt Soneralle. Samoin pystytään estämään varastetun SIM-kortin toiminta, jolloin puhelimella ei pystytä soittamaan. Tosin se edellyttää uuden SIM-kortin hankkimista.

      Olisiko tässä tapauksessa syytä myöskin veljelläsi, kun viivytteli ilmoittamasta varastettua kännykää asiakaspalveluun.

    • JippoJoppo

      Narkit on varmaan soittaneet seksipuheluita tms. Tällaisessa tapauksessa sinun ei kuulu maksaa näitä puheluita, sillä sinä ET OLE tehnyt sopimusta seksipuhelupalveluja tarjoavan firman kanssa. Se että sinun tai veljesi puhelimesta soitetaan maksullisia puheluita ei tee sinusta maksuvelvollista. Narkit ovat soittaneet niitä joten he ovat maksuvelvollisia. Ei puhelinliittymiin voi soveltaa eri lainsäädäntöä kuin muihin sopimuksiin. Soneralla on vaan helpompaa ja edullisempaa menetellä sydämettömästi, vaikka todellisuudessa KENENKÄÄN ei tarvitsisi maksaa näistä puheluista yhtään mitään. Sonera voisi jättää vain tilittämättä nämä rahat ja jättää rahojen karhuamisen sen huoleksi joka on saamassa niitä. Jos Sonera itse olisi maksajan roolissa, niin se ei maksaisi, ei ainakaan ilman oikeudenkäyntejä.

      Kukaan ei taistele tätä taistelua puolestanne jos ette te itse.

      • LeenuLii

        entä jos kyse olikin ulkomaille soitetuista puheluista?

        Oletko lukenut koskaan minkään matkapuhelinliittymän toimitusehtoja? Jos laskun jättää maksamatta, niin asiakkaalta ne peritään (vaikka ulosoton kautta). Hän voi halutessaan yrittää saada ne vakuutusyhtiöltä (joka todennäköisesti kysyy, että miksei heti ilmoitettu operaattorille).

        Jos Sonera kohtuullistaisi kaikkien laskuja, niin firma olisi konkassa varmaan aika pian. Itse käytettäisiin liittymää vaikka mihin ja sitten väitettäis: "en se minä ollu".

        Minulla ei ole tietoa mihin kännykkää on käytetty tuon 10 000 markan edestä, mutta mielestäni esim. tiedonsiirrossa operaattori voi kohtuullistaa laskua (koska operaattorille se ei aiheuta tappioita).


    • LeenuLii

      Itse vertaan sim-korttia luotto/pankkikorttiin. Vahinko asiakkaan vastuulla, kunnes ilmoittaa pankille/luottokuntaan/operaattorille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      111
      1350
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1057
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe