Selaisiakin näköjään on.
Olettko asuneet
äänettömässä talossa?
6880
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyllä ELÄMÄÄN kuuluu myös äänet. Se, miten mitkäkin äänet sitten itse kutakin häiritsee on sitten eri juttu. Tätä palstaa lukiessa tuntuu siltä että häiriötekijä voi olla ihan mikä vaan.
Eipä silti, varmaankin LIIALLINEN metelöinti ja jos se ihan riehumis-asteelle menee, onkin häiritsevää. Mutta jos me jokainen yritettäis elellä vaikka viikko niin että otettais huomioon kaikki täällä olleet valituksien aiheet ja karsittais semmoset tekemiset iteltämme niin voin olla varma että siinä tapauksessa tästä maasta löytyis huomattavasti enemmän seonneita ihmisiä koska silloin ei vois kyllä ihan oikeesti elää ollenkaan. Ja toi "haju" keskustelun pipipää-tohtorikin vois sitten lisätä tilastoihinsa kuinka paljon hullumpia kaikki on verrattuna joihinki toisiin (tapa kuin tapa). Nythän se väittää että tupakoitsijat on mielenterveysongelmaisia.
Mutta ihan mielenkiinnosta kysyn että missä sellanen täysin hiljanen talo on?
Pispalassa oli eräs varsin korkea kerrostalo jonka yksiöön ei pahemmin kuulunut naapureista pihaustakaan. Olisiko ollut korkeintaan jotain koiran räksytystä ja radion ääntä, mutta hyvin vähäisessä määrin.
Kallis oli kyllä asunto ja olin siinä vain määräaikaisena vuokralaisena, joten se siitä herkusta. - Tässä talossa muuten asui ihmisiä kaikista ikäluokista, eli ei ollut mikään vanhustentalo.
Tällä palstalla kun moni jaksaa vouhottaa siitä että elämään kuuluu "elämisen äänet", niin kai nyt normaalit ihmiset tajuavat että ei niitä elämisen ääniä tarvitse harjoittaa klo 22 - 6 tai 7 välisenä aikana siihen malliin että ihmiset eivät saa nukuttua. Onnettomuuksia toki sattuu (voi vaikka tippua kaappi seinältä) ja joskus pitää tulla myöhään yöllä kotiin, toki peseytyä täytyy jne. mutta sen huutamalla käytävän keskustelun, hyeenan naurun, koiran räkytyttämisen, huonekaluilla lattian repimisen ja kakaroiden mekastuttamisen voi kyllä hoitaa päivälläkin. Kenen pentujen ylipäätään pitää kukkua keskellä yötä?
Minä olen asunut sellaisessa talossa, jossa oli aivan mielettömän hyvä äänieristys asuntojen välillä, huoneiden välillä äänieristystä ei sitten ollut ollenkaan. Kyseessä oli 1980-luvun opiskelijatalo (jossa asuin muutamia vuosia sitten) ja solukämpässä asuin. Seinänaapuri piti jatkuvasti bileitä, mutta mitään ei kuulunut meidän asuntoon. Samoin olimme kerran alakerran asukkaan bileissä, ja musiikki oli todella kovalla, siis niin kovalla että se voisi kuulua moneen kerrokseen. Lähdimme kesken bileiden kotiin (siis yläkertaan), eikä mitään kuulunut meidän asuntoomme. Olimme todellakin ihmeissämme. Kertakaikkiaan aivan loistava äänieristys.
Tällä hetkellä asun talossa, jossa on taas ala-arvoinen äänieristys. Täällä kuuluu naapuriin aivan kaikki pienimmätkin äänet, ja siis todellakin aivan kaikki. Kuulen jopa hurinan, kun naapurissa on mikroaaltouuni päällä. Se ei sinänsä ole ärsyttävä ääni, mutta siitä voi päätellä miten hyvin kaikki kovemmat äänet kuuluu. Talo on aivan järkyttävän rauhaton, eikä se todellakaan ole asukkaiden vika vaan huonon äänieristyksen. Aina löytyy niitä ihmisiä, jotka valvovat yöllä ja tällaisessa talossa se on huonompi juttu. Jos laitat tiskipöydälle lautasen, se kuuluu runkoäänenä naapuriin, ja tämä on totta.
Olemme tästä jutelleet naapureiden kanssa ihan sovussa, ja tehneet johtopäätöksen että talo on tehty pula-aikana (1930-luvulla) työväenluokalle, koska äänieristys on niin järkyttävän huono. Helsingin Kalliossa siis asun.
Mielestäni asunnoissa pitäisi olla sellainen äänieristys, ettei aivan jokainen pienikin ääni kuulu naapuriin. Tottakai kerrostalossa saa kuulua elämisen ääniä, mutta kohtuus siinäkin.
Onkos muuten muilla kokemuksia huonosta äänieristyksestä, etenkin Kallion alueella? Minulle tämä oli epämieluinen yllätys, koska kuvittelin että vanhoissa taloissa on paksut seinät, ja täällä vasta ohuet onkin.
Kalliossa olen asunut useammassa vanhassa talossa ja kaikissa surkea äänieristys, yhdessä 1940 rakennetussa oli pelkkä komeron seinä naapurin puolen eristeenä, pieninkin puhe kuului, sitten 1927 rakennettu piti olla paksut seinät, mutta seinän läpi kantoi puheääni ja hormien kautta myöskin, eräs oli vanha jugend-talo ja siinä oli puinen välipohja ja ylhäältä kuului kaikkki, nyt asun uudessa talossa rv-2007 ja tämä on hyvä äänieritykseltään, eipä kuulu naapureista mitään.
lasta,joista toinen adhd,lapsi.Univaikeuksia on,ja yöllä huutaa joskus äitiä tai ei nuku ennee 24.00.Itse vuorotöissä ja käyn suihkussa vuoron jälkeen ja syö.Naapureilla ei lapsia(eivätkä kuulemma teekään)Valittavat jatkuvasti isännöitsijälle meiltä kuuluvista äänistä 22.jälkeen.Puhumme normaalisti tai usein hiljempaa,tv jos on päällä niin lähes äänettömällä.Alkoholia emme käytä.En enää tiedä miten pitäisi elää,että ei häiritsisi.Ahdistaa...
Niin...OMAKOTITALO ilman lähinaapureita.:)