Nissan/Datsun

No näin. Datsun tuli Suomeen noin -70 luvulla. Merkkiä myytiin tosi paljon ja on ollut lista ykkösenä tai lähellä sitä vuosikymmeniä. Mutta entä nyt. Myyntkäyrä laskee niinkuin muillakin automerkeillä mutta nissanien myynti todella on romahtanut. Onko todella laatu huonontunut eurooppa/afrikkalaisuuden vuoksi. En tiedä, Mutta kertokaa oma variaattori/versio siitä.
3543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vuonna 1962.
Datsun oli tunnettu kestävistä autoistaan, nimi muutettiin 1983 Nissaniksi.
Kestäviä ja varmatoimisia Nissanit oli ainakin vielä 1990- luvulla, jolloin minulla niistä on viimeksi ollut kokemuksia.
En tiedä, onko sitten Renaultin syliin joutuminen heikentänyt Nissanin laatua.
Käsittääkseni ne ei kuitenkaan ole suinkaan kelvotttomia autoja tänäkään päivänä.

Äänestä

Edullisen ja luotettavan keskikokoisen liftback-auton, jollainen Primera oli, poistuminen mallistosta aiheutti Nissanin myynnin laskun Suomessa ja pohjoismaissa. Skoda on ainoa merkki nykyisin jolla on vastaavan tyypinen auto, Octavia, ja se näkyy.

Äänestä

paisti 350...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rambe kirjoitti:

No näin. Datsun tuli Suomeen noin -70 luvulla. Merkkiä myytiin tosi paljon ja on ollut lista ykkösenä tai lähellä sitä vuosikymmeniä. Mutta entä nyt. Myyntkäyrä laskee niinkuin muillakin automerkeillä mutta nissanien myynti todella on romahtanut. Onko todella laatu huonontunut eurooppa/afrikkalaisuuden vuoksi. En tiedä, Mutta kertokaa oma variaattori/versio siitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu