Minen ainakaan äänestäny niitä pellejä, jotka mainoksissaan ilmaisivat kiinnostuksensa politiikkaan. Kiinnostus ei riitä, vaan pitää tehdä muutoksia. Tuollaiset ehdokkaat kehtaavat jopa jaella mainoksiansa suttuisilla mustavalkokopioilla, jopa niihin luukkuihin joihin ei mainoksia kaivata. "Olen nuori...", s**t*n* menis päiväkotiin kasvamaan, jos kerta kokee itsensä liian nuoreksi, sitä ollaan joko valmiita vaikuttamaan tai sitä ollaan liian nuoria.
Olen 20v ja ääntestäisin mielelläni alle 25 vuotiasta, mutta niiltä puuttuu ASENNE. Saatana näitä pilalle hemmoteltuja laiskoja nirppanokkia!
A S E N N E
R A T K A I S E E
Olen 20v ja ääntestäisin mielelläni alle 25 vuotiasta, mutta niiltä puuttuu ASENNE. Saatana näitä pilalle hemmoteltuja laiskoja nirppanokkia!
A S E N N E
R A T K A I S E E
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olet aivan oikeassa. Vähintäänkin asennetta, rohkeutta ja tietoa yhteiskunnallisista asioista vaaliehdokkailla pitää olla. Vaikka en itse olekaan ihan noin nuori kuin sinä, niin olen yhtä kyllästynyt valtuutettuihin, jotka kaudesta toiseen valitaan tehtäväänsä. Mutta sellaiset ovat edustajamme, kuin on valitsijatkin. Nuorten vähäinen kiinnostuminen yhteiskunnan asioista, ei pelkästään nuorten asioita kohtaan, johtaa ennen pitkää demokratian kaventumiseen.
Vuosien saatossa vähäinenkin valta pilaa ihmiset ja heistä tulee vain oman etunsa tavoittelijoita.
Toivon, että pystyt pitämään tuon asenteen. Älä lannistu painostuksesta.