hintaluokassa 8000-10000 euroa aikuiselle185cm/ 50v miehelle. Selkä ei kestä kyykyttämistä eikä tärinää. Itse olen katsellut Suzukin Bandiittien perään sillä silmällä. Pahat kielet ovat tienneet Suzukin moottoreissa olevan venttiilikoneistossa ongelmia.
Nykyinen pyöräni Kawan ER-5 on valitettavasti matka-ajoon aivan liian pieni. Moottori huutaa.
Nykyinen pyöräni Kawan ER-5 on valitettavasti matka-ajoon aivan liian pieni. Moottori huutaa.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Kehnoselkäisille sopivia pitkäjoustoisia ja pystystä ajettavia vehkeitä kuten Varadero, iso V-Strom sun muut- Ja vanhempi BMW RT sopii myös hintahaarukkaan.
Kumpaa haet sporttista matkapyörää vai "oikeata matkapyörää"?
Mielestäni "oikeassa"matkapyörässä on kardaani.
Syykin on selvä ei rasvattavaa matkan aikana.
Eikä matkapyörässä ole ne huipputehot niin tärkeitä vaan pystympi ajoasento sekä miellyttävästi alhaisilta kierroksilta vääntävä kone.
Huippukierrokset n.7000 josta yleensä alkaa se ns. punainen alue.
Minun mielestäni matkapyöriksi voisi luetella BMW LT,Gold Wing,Pan European,Varadero,sekä muutama muukin....
Sporttisiin taas esim.XX.Hajabusa,sekä muut ns.kyykyssä ajoasennossa ajettavat pelit.
Tuolla summalla kyllä saa kohtalaisen hyvän matkajuhdan kunhan etsii eikä sitä ensimmäistä ota.Kunhan ne kuutiot on yli 1000ccm.
Moto Guzzi California.
Pyörä on oikein kuuluisa epävarmasta
moottorista HMT:n keskuudessa.
Älä vaan mene ostamaan.
Mistä lisää tietoa näistä rosmon moottorimurheista?
Hevosmiestentietotoimisto sanasta.
Ironiaa..
Suzuki gsf 1200 on tosiasiassa yksi viattominmista
koneista.
Sehän on jo legenta.
kaksihaaraisia venttiilinnostimia, kuten Kawan ER-5:ssa. Ainakin Kawassa ko. konstruktio on herkkä säätövirheille ja saattaa kulua nopeasti kiliseväksi. Sen jälkeen ei autakaan muu kuin uudet nokka-akselit ja nostimet.
Mutta okei, Suzukin kone on kestävän maineessa. Kiitokset vinkistä!
Suzuki gsf 1200 banditin kone on huollettuna erittäin kestävä. Moottori on alunperin peräisin suzuki gsx-r 1100w:sta, mutta rauhoitettu ja kuutiotilavuudeltaan suurennettu. Banditissa on keskitytty enemmän hyvään vääntöön ja luotettavuuteen suuren tehon sijasta. Vertauksena suzuki gsx-r 1100w ilmoitettu teho on 143hv. Banditin tehoksi on luvattu 98,6hv mutta todellinen teho on vakiona 105-110hv.
Suzuki gsx-r 1100w:ssa on myös hyvin huollettuna kestävä moottori.
Kuten ammattilaiset sanovat että "suuremmat kuutiot ja matalempi viritysaste tietää varmempaa luotettavuutta".
Pieni oikaisu. Siis suzuki gsx-r 1100w:n ilmoitettu teho on välillä 143-156hv.
Menenkin tästä nukkumaan.
700 Deauville.Matkantekoon ilman ongelmia.
Jos ajat yksin,sopii käytettynä hintahaarukkaa,kardaani ja muutenkin huoleton peli.
Jos etsii nakkikopille sopivaa niin joku muu mutta jos järjellä ajattelee niin Ville.
Millaisia kulutuslukemia olet Villesi kanssa ajellut?
Kulutus ST 1100 5,5-6L/100km.
Onko liikaa?
Kahden hengen kuormalla kolme laukkua.
Laskepa, jos pyöräsi kulutus olisi 4,5l/100km. Toimintasäde nousee jo lähelle 450km. Eikä sekään ole paljon. Nyt kardaanillasi menet sen reippaan 300km ja taas tankki tyhjä.
Miten voit väittää että ajan vain 300km?
Viimeksi kun ajoin niin mittarissa oli 453km ja tankkauksessa meni tankkiin vain 24Litraa??
Vielä oli tankissa menovettä sen verran että olisi päässyt kevyesti Turusta Raumalle!!
Pitää valita sellainen pyörä jolla ei tarvitse aina olla tankilla.
Toiminta säde mun mopolla on n.500-550km!
Niin ja siinä ON Kardaani enkä kanna rasvakannua mukanani.
Nyt puhut suorastaan paskaa..
Nyt oli kyseessä ST1100 (ei varatero)
Edellisessä tankkauksessa tankkasin 24 Litraa ja tripissä oli 453 km!.
Kaikenlisäksi olisin voinut ajaa ilman tankkausta vielä n.80km lisää.Tankissa oli vielä menovettä reilu 4L.Toimintasäde täydellä tankilla 500-550km!!
Se on valintakysymys kun hankkii itselleen pyörää.Ei ketjujen rasvauksia ja kunnon menopeli niin ei tarvitse jatkuvasti tankilla käydä.
Niin eikä tarvitse kyykistellä ;)
Tarkkoja lukuja en pysty tarjoamaan, mutta selvä ero noilla kuitenkin on. Arvelisin kulutuksen lisääntyvän tyypillisesti n. 1/2- 1 litraa/100km, jos ketjun tilalle asennetaan kardaani. Eihän se kauhean suuri ero ole, mutta motarissa kun on pieni tankki...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=99&conference=1500000000000038&posting=22000000038626545
Käytännössä ei merkitystä.Ns.oikeassa matkapyörässä..Eiköhän se perse kaipaa tuuletusta jo 500km jälkeen?(tankkaus väli)myös matkamopossa.
Mulla kulutus vaihtelee 5-6 L noin tarkemmin sanottuna. ;)
Onpas kavereilla hyvä tietipohja.
Kardaani ruostuu ehkä,Mutta entä ketjut?
Kardaani on sentään "piilossa" eikä edes näy,mutta ketjut täysin sateen armoilla.
Joissakin ehkä ns.ketjusuoja mutta sivuilta ja alapuolelta täysin kosteassa ilman alassa.
Kardaani oli mielestäni swingin sisällä suojassa suoralta vesiroiskeelta ...........tarkentakaa kuka tietää.
http://www.pan-europe.utvinternet.ie/parts/swingarm.htm
Tuossa erään kardaanipelin swingi:n räjäytyskuva.
eli 650 Ville,kulutuksen keskiarvo 4.3 l/100km.
Tälle kesälle tuli vaan 13000km.
Noin.Entäpä mikä olikaan sen deauvillen tankin koko?(19,7)
Sitten saataisiin vielä tuo toiminta säde selville.Ettei vaan menis yli 400km?
400km tuolla kulutuksella tekee vasta 17,20L jää vielä parilitraa huoltiksen hakua varten ....
Tuo kulutus tosin 650:n taitaa mennä isommalla ja uudemmalla koneella vieläkin pienemmällä kulutuksella.
Ei se kardaani nyt mitään kulutukselle tee ainakaan mitä käytössä voisi huomioida!Samassa tahdissa voi mennä tankille kyykkyjen kanssa mutta tankkaat vain vähemmän.....
tai sitten teet niinkuin minäkin tankkaan vain joka toisella kerralla....
eikä kysellä.
Itse ajelin muutaman vuoden bandiitilla ja pidin ajoasentoa optimaalisena. Sitten erehdyin kokeilemaan busaa ja se oli menoa kerrasta, semmoinen täytyi saada.
Ajoasento ja sen mukavuus on niin paljon riippuvainen vartalon rakenteesta ja siitä miten se pituus jakaantuu eri jäsenten kesken. Ainakaan minulle ajoasento ei ole liian kyykky eikä rasita erityisesti mitään kohtaa. Bandiitissa puutui ainakin perse ja täytyi pitää taukoa vähintään parin tunnin välein.
Itselläni on mittaa tasan saman verran kuin sinulla ja ikää pikkaisen enemmän.
että busa olisi hyvä matkapyörä,ei todellakaan ole!
Itselläni ollut busa,12r,gsx1400 ja paljon muita!
Nyt kaksi ns.matkapelia Ducati multi strada ja fjr.Vaimo ajaa Ducatiila ja mina Yamahalla. Viimekesänä teimme upean matkan Italiaan,jossa kiersimme lähes kaikki Toscanan vanhat ja upeat kaupungit!
yksilövikojan voi olla joka merkissä ja mallissa, mutta en usko, että mainitsemasi asia olisi tyyppivika Banditissa. Ainakin osaan ihan varmaksi sanoa sen, että Suzukin moottoreissa ei yleisesti ottaen ole ongelmia venttiilikoneistoissa.
Jos on jotain, mitä Suzuki on osannut tehdä jo vuosikymmenet, niin kestäviä moottoreita, ja bandit on sitäpaitsi melko matalaviritteinen. En yhtään ihmettelisi, jos ison banditin koneella ajaisi hyvin huoltamalla ja enempiä revittelemättä puoli miljoonaa kilometriä.
Kiinnostaako vaihto matkaenduro Kawa KLV 1000 -05? Ajettu 17 tkm ja hinta 8 900 euroa. Jos oma Kawasi on hyvä, voin ottaa se vaihdossa. Olen ihan yksityishenkilö, pistä vaikka tekstiviestiä numeroon 044 - 929 1524.
Osta Wilstar 1600 korkealla pleksillä..ei tarvi ajaa matkaa kierroksilla! niitä saa 10-tonnilla, jos joku vaan myy?
Kestävin laadukkain ja muutenkin sinu käyttötarkoitukseesi hyvä...ei väsy ranteet koska ei ole ajo asento niin kyykky kuin kawassa tai susukissa sekä ei tartte olla venoja säätämässä... sadassatuhannessa nokkaketju vaihtoon...ei muuta tarttee eli voisin sanoo että tällä haavaa onnistui jammu matkasportin teossa...en nyt ylistä sitä mutta tässä luokassa on yamahan pyörä ykkönen:
http://www.nettimoto.com/simpleSearch.php?show=inline&status=F&id_bike_type=2&id_sub_type=&id_make=103&id_model=1428&id_engine_model=&pfrom=&pto=&yfrom=&yto=&efrom=&eto=&eng_type=&mileageFrom=&mileageTo=&id_domicile=&search=Hae >>
http://www.nettimoto.com/simpleSearch.php?show=inline&status=F&id_bike_type=2&id_sub_type=&id_make=103&id_model=1428&id_engine_model=&pfrom=&pto=&yfrom=&yto=&efrom=&eto=&eng_type=&mileageFrom=&mileageTo=&id_domicile=&search=Hae >>
Taitaa olla sunnutaiversio, jos suzukien venttiileissä on vikaa..
Iso rosvo siinä ei peppu puudu ja kakspäällä se on mitä parhain menopeli,,nooh yksinkin vielä parempi:)
Halba hinda ja pelaa kun buikki,,vai pelaaks buikki no iso rosvo pelaa:)
Mut mitäpä sä näitä meidän tuntemuksia etsit kokeilet sulle sopivan moottoripyörän ja se on siinä.
????
mutta on iso tankki ja pää
tuosta, ellet sitten ole aivan saatananmoinen mätisäkki. kyllä iso bandu menee yleensä alle 6lla, riippuu tietty kaasunkäytöstä!
Kaikki on kiinni kaasun käytöstä...
Pikkurosvokaan ei kuluta noin paljoa gasoa 100.lla saati sit isompi rosvo.
Kyllä se sinne 6l/100 menee ihan molemmilla,
matka-ajossa meinaan.
Mut jos vaan käy esson baarissa kahvilla niin gasoa menee sen 7l/100.
No joo...
Mikähän bantsu sulla sit on, jos se on noin ahne gasolle?
No kaikki on kiinni ihan siitä ,joka sitä kaasua käyttelee.
Mut matka-ajossa joka ei oo mitään turhaa kiihdyttämistä vaan tasaista ajoa melkein nopeuksien mukaan niin 6l/100 se on siinä se:)
K A A S U A !!!
Komisario Peppone
Minäkin olen harkinnut, seuraavaksi uutta/vastaavaa 1250 banditia, mutta kannattaako ostaa aito suomi-pyörä maahantuojan takuulla, vai harmaatuotu, ehkä 1500€ halvempi, kyseenalaisella "takuulla", meinaan jos niitä vikoja ei oikeasti ole tai tule? Kokeilin viimelauantaina yhtä tänvuotista, ja oli kuin mulle tehty, hyvä.
No toki tuonneistakin varmaan ihan hyviä saa.
Kunhan maltat vähän varttua vielä niin kyllä noiden isojenrosvojen hinnat vielä tostakin laskee täällä suomessa.
Nythän on jo laskusuunta ihan kaikissa merkeissä.
No riippuu tietysti ihan sinun omista varoistasi siis rahatilanteestasi kumman puolelle kallistut.
Mut muista aina tuonti on tuoti.
laske myös verot mukaan moottoripyörän hintaan jos meinaat ulkomailta tuottaa,sekä rahtikustannutkset.
Mut muista tuonneissa aina,kaikki ei oo kultaa mikä kiiltää,ymmärrät mitä tarkoitan?
Eli tarkkana niiden ostossa pitää olla.
Tsemppiä sulle moottoripyörän ostoon kuitenkin,oli se sit suomi tai tuontimoottoripyörä:)
En mä enään kauheesti viitti varttua, kun noita vuosia on jo ihan riittävästi mittarissa, tuli vaan näin vanhempana aloitettua, kun lainat on maksettu, jne. Itse en ala mitään tuomaan ulkomailta, mutta ajatuksena oli noi liikkeiden tuomat uudet pyörät, mun rahatilanne ei ole ainakaan nyt niin huono ettei saisi ihan aitoa suomipyörää, mutta kun aina pitää pihistää... no, joskus oli pakko. Eilen ajoin viimeisen pyrähdyksen "vanhuksella" tällä kaudella, (varmaankin) joten nyt on aikaa miettiä ensi kauden alkuun. ;)
Silloin kaupanteko on yleensä helpompaa myös virallista kautta maahantuotuja pyöriä myyvien liikkeiden kanssa.
Kyllä niitäkin alkaa vähän pienempi katteinenkin kauppa kiinnostaa,kun tiukalle vetää.
Tiedän pari tapausta joissa hinta asettui aivan samaan tasoon kuin harmaatuojienkin liikkeissä.
Noihin takuu juttuihin en oikein mitään varmaa osaa sanoa,ilmeisesti kuitenkin ainakin jollainlailla toimivat,kun monet harmaita ostavat.
sullahan on pyörä.
Se voi kallistaa vaakaa virallisten diilereitten puoleen.
Ne pari kertaa kun vaihdokin arvosta olen harmaatuojan kanssa keskustellut,ovat sen puolen jutut olleet ufo tasoa.
Välirahapyynnit olleet n.kolminkertaiset siihen verraten millä pyörä on vaihtunut virallisen diilerin kautta.
onhan mulla vanha xj, mutta ei se ole mikään iso ongelma sitten kun alkaa uuteen vaihtaan, se on senverran halpa että saa itsekkin myytyä, tai voi sitten antaa vaihdossa kun puolisolle pitäs hankkia joku käytetty pikku-customi, kun hänkin sai kipinän.
Iso customi hyvä vaihtoehto,mielestäni paras 50v
henkilölle,esim 1600cc wildstar pyörä jonka selässä viihtyy pidempäänkin.Sattumalta löytyisi sellanen tallista..:)
aikana yli 1000 km, tuskin Customin päällä ei ainakaan onnistu, niin kurja on ajoasento. Kokemusta on.
..saatan toistaa jo sanottua, mutta kunnia ? menköön oikeaan osoitteeseen.
Otan kantaa lähinnä isoon rosvoon, jollaisilla oon ajanu muutaman kympin. Se se on mainio jokapaikanpyörä, mutta matkapyörä se ei ole ainakaan isolle kuskille. Vanha oli hitusen parempi, mutta ainakin tällanen 190cm jätkä alkaa kiemurtelemaan jo sadan kilsan jälkeen. Muutama jumppa ja ajaahan sillä vaikka tee imbuktuun, mutta parempia matkantekoon valmiiksi tehtyjä löytyy. painivat sitten eri sarjassa.
Muuten voim vuodattaa loputtomasti ylisanoja bandiitin olemuksesta ja sopivuudesta juuri itselleni yleispyöränä, jolla voi keulia, ajaa mutkatietä kovaa, kruisailla, revitellä ja tehdä matkaakin...rajoituksin. Kaikillehan tää ei sovi ja haukkujiakin löytyy, mutta se suodaan. Kaikki muuhan käy, muttei homoilu ja kansantanhut ja käyhän nekin, muttei multa.
Kympillä saat -08 bandun ja voin vakuuttaa, että viihdyt.
Mulla on 07 20.000km ajettu.
Katetta piti madaltaa 10cm ennenkuin sai
suhinat pois kypärästä.
Satula on turhan kova pitkille reissuille.
Mutta kuten sanoit yleismopona mainio.