Hei !
Agadirin-matkan varaaminen lähestyy. Vielä mietityttää, valitako hotelliksi Sud Bahia vai Kamal. Onko kokemuksia kyseisistä hotelleista ?
Kumpikin on keskustassa ja vaikuttaa ihan mukavalta perushotellilta, eroja ei näytä pahemmin olevan.
Onko joku käynyt Tjäreborgin vuoristoretkellä (mm. Tiznit ja Tarfaout) ? Tuo kiinnostaa Marrakechin ohella, olisi kiva kuulla kyseisestä retkestä lisää?
Suunnittelemme matkaa maalis-huhtikuun vaihteeseen, silloin on ilmeisesti varsin aurinkoiset ja mukavat kelit jo ?!?
Kiitoksia vastaajille ja hyviä matkoja kaikille!
- Marianne
Hotellit ja vuoristoretki
6
958
Vastaukset
- Mats
Olin viime talvena ko. hotellissa kolme viikkoa. Osa huoneista oli juuri remontoitu ja loput piti remontoida kuluneen kesän aikana, joten luulen, että pääsette juuri remtoiduihin huoneisiin. Hotelli oli hyvällä paikalla aivan kaupungin keskustassa. Henkilökunta oli erittäin ystävällistä ja palvelu oli hyvä. Hotellissa oli baari, yökerho ja pankkiautomaatti, joka pelasi Visalla aivan hyvin. Naisihmisen ei kannata mennä yökerhoon yksin, koska muslimimiehillä on sellainen käsitys, että yksinäiset naiset ovat maksullisia. Näinollen katsele joku turvallinen esim. suomalaisturilas mukaan henkivartijaksi, niin et joudu hyökkäysten kohteeksi. Itse kävin siellä,koska pari nuorta suomalaistyttöä pyysivät minua seurakseen, koska heille ei muuten olisi tarjoiltu mitään. Olisin sopinut tytöille isäksi, joten sanoin kateelliselle tarjoilijalle, että tässä on minun haaremini.
Valitse Sud Bahia ja hyvää antoisaa lomaa sinulle!- Marianne -79
Kiitos vastauksesta, Mats!
Mitenkäs Sud Bahian ruoat? Millainen aamiainen?
Entä millainen lounas/illallisravintola ? Onko hyvää ruokaa ? Paikallista vai pizza-pihvi-linjaa?
Kiitos ! - Mats
Marianne -79 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta, Mats!
Mitenkäs Sud Bahian ruoat? Millainen aamiainen?
Entä millainen lounas/illallisravintola ? Onko hyvää ruokaa ? Paikallista vai pizza-pihvi-linjaa?
Kiitos !Terve !
Aamupala on aika vaatimaton, teetä tai kahvia, leipää, joitakin leikkeleitä, tuoremehua. Siinäpä se.
Lounasta tai päivällistä en hotellissa syönyt, mutta jotka söivät, kehuivat sitä aivan kelvolliseksi.
Joskus söin välipalan allasbaarissa ja se oli mielestäni aivan hyvä. Siinä syödessään saa usein vieraan, kun allasalueella elelevät kilpikonnat tulevat kerjäämään salaattia.
Rantabaareissa ruoka on kalliinpaa kuin yläkaupungilla. Sud Bahian takaa menevän pääkadun varrella on paljon hyviä ruokapaikkoja. Katsot vain, että misää on paljon väkeä, niin siellä yleensä ruoka on hyvää. - Mats
Marianne -79 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta, Mats!
Mitenkäs Sud Bahian ruoat? Millainen aamiainen?
Entä millainen lounas/illallisravintola ? Onko hyvää ruokaa ? Paikallista vai pizza-pihvi-linjaa?
Kiitos !Pizoja en siellä todellakaan syönyt, koska en syö niitä Suomessakaan. Minulla olisi kyllä koko joukko valokuvia sekä hotellista että Agadirista, jos voisit lähettää sähköpostisi osoitteen Berbeerikylän retkellä kyllä kannattaa käydä.
Mats kirjoitti:
Terve !
Aamupala on aika vaatimaton, teetä tai kahvia, leipää, joitakin leikkeleitä, tuoremehua. Siinäpä se.
Lounasta tai päivällistä en hotellissa syönyt, mutta jotka söivät, kehuivat sitä aivan kelvolliseksi.
Joskus söin välipalan allasbaarissa ja se oli mielestäni aivan hyvä. Siinä syödessään saa usein vieraan, kun allasalueella elelevät kilpikonnat tulevat kerjäämään salaattia.
Rantabaareissa ruoka on kalliinpaa kuin yläkaupungilla. Sud Bahian takaa menevän pääkadun varrella on paljon hyviä ruokapaikkoja. Katsot vain, että misää on paljon väkeä, niin siellä yleensä ruoka on hyvää.Ruokapaikkoja Agadirissä on pilvin pimein. Marokkolaisessa kaupunginosassa Hotelli Sindibaarin vieressa on aukio, jossa on 4-5 pientä ravintolaa. Siellä ruoka on paikallista eli eriliasia tagine-patoja ja tietysti myös cous cousta. Sipuli- ym pihvejä ei siellä kannata tilata. Ravintolat ovat olleet hyvin suosittuja.Näissä paikoissa hintataso on ollut 35 -45 dirhamia.Menu on käsittänyt alkuruuan ja pääruuan sekä jälkiruuan. Lisäksi aina myös minttutee. Lisukkeina patonkia, voita, oliiveja. Alkoholia ei näissä ravintoloissa ole ollut tarjolla.Ihan mukavia ruokapaikkoja.Kalevi
Olen asunut kummassakin hotellissa.Molemmat ihan kelvollisia. Mikäli kaipaatte parveketta niin niitä ei Sud Bahiassa ole vaan ainoastaan ns ranskalainen parveke.Kummankin hotellin sijainti on hyvä elikkä kaupungin keskustassa.Hotelli Kamal on pienempi, joten siellä allasaluekin on pienempi Syd Bahiaan verrattuna. Kumpikin hotelli on siisti ja henkilökunta hyvin ystävällistä.
Retkistä Marrakech on on ehdottomasti kokemisen arvoinen. Agadiristä etelän suuntaan on hopeakaupunki Tiznit.Siellä on pieniä liikkeitä joissa myydään erilaisia hopeakoruja.Pieni kaupunki. Tuo Tafraut on pieni kylä, jonne tie on mielenkiintoisempi kuin Tiznitin retkellä.No tämä on tietysti minun mielipiteeni.Tafraoutessa on merkillisiä kalliomuodostelmia. Kylä itsessään on pieni. Ihan kiva pieni kalastajakaupunki on Essaouira noin 175 kilometriä Agadiristä pohjoisen suuntaan. Tie sinne seuraa pitkälti Atlannin rannikkoa, ja on ihan kivan näköistä.Kaupunki on pienehkö kalastajakaupunki, jonka Medinassa on ollut pieniä putiikkeja ja gallerioita.Linnoituksessa on kiva seurata Atlannin tyrskyjä rantakiviin.Jos itse pistäisin näitä järjestykseen niin ensi sijalla on tietysti Marrakech ja sitten Essaouira, Tafraoute ja Tiznit.Tietysti muitakin kohteita löytyy kuten eteläpuolella oleva Taroudant sekä kauempana pohjoispuolella oleva Fes ym ym.
Sää keväällä on ihan mukiinmenevä. Tosin illat ja yöt ovat viileähköja ja rannalla saattaa tuulla.Aurinkoa on ainakin aikaisemmin riittänyt. Kalevi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812336- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1171610Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311555- 1131355
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661096Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591045