Minkä ikäiseksi mahtavat yleensä elää? Koirasta huomaa että väsyy helpommin eikä pitkiä lenkkejä enää tehdä. Ontuu myös jalkaa, todettu nivelrikko. Lääkäriltä saatu särkylääkkeitä mitä annettu jos on vaikuttanut kipeältä. Mikä olis hyvä ruoka iäkkäälle koiralle? Nyt saanut eläin kaupan senoriruokaa.. olisko ruokaöljyistä hyötyä nivelille?
11v rotikka
marisusan
6580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moips!
Keski-ikä on 8-10, mutta voivat elää 12-15 vuotiaiksikin.
Itse menetin oman rakkaani muutama kuukausi sitten, enkä ole toipunut siitä vieläkään... : (
Omani eli 10v:ksi, loppuaikana oli myös nivelrikkoa - voi tulla nuorempanakin toki.
Itse sain ohjeistukseksi antaa omega rasvahappokapseleita (on sekä ihmisille että koirille), nivelrikkoon tarkoitettua vitamiiniseosta (saa eläinkaupasta) sekä päivittäin Rimadyl-nimistä lääkettä (on olemassa samasta myös geneerinen valmiste, joka on edullisempi). Kovissa kiputiloissa voi hakea lääkäriltä myös kortisonipiikkejä tai kipulääkepiikkejä, jotka annetaan viikon välein kuukauden ajan, 4 annosta siis yhteensä.
Hoito-ohjeiksi välttää lenkeillä ylä- ja alamäkiä, sisällä portaita ja hyppelyä.
Kannattaa kysyä yksityiseltä eläinlääkäriltä kunnon hoito-ohjeet - niiden avulla saat monta arvokasta, kivutonta lisähetkeä haukkusi kanssa.
Voimia oman hauvasi kanssa : )
Meidän rakkaalla haukulla on nyt todettu syöpä, siksi se ontuu ja väsyy niin helposti. Kiitos kuitenkin neuvoistasi!
Nyt saa kipulääkettä siihen asti kun pääsee ikiuneen. Onhan se saanut jo elää pitkän elämän, vaikka haluaisin pitää sen vielä! Uskon sen että ei siitä ihan helposti toivu kun perheenjäsen puuttuu :( omani on ollut niin helppo ja kiltti koira. Jäähän meille ihanat muistot haukuistamme kuitenkin! Hyvää jatkoa!
Voi Sua, nauti jokaikisestä hetkestä rakkaasi kanssa....
Munkin haukulla saattoi olla juuri myös syöpä ( en tutkittanut sen jälkeen...) Ontui myös ja lähti liian nopeasti pois meidän luota...!
Ja se ikävä ei ikinä helpota...sitä on nyt 4kk ja itkeskelen yhä päivittäin ja joka tilanteesta tulee oma mussukka mieleen...ja haudalla palaa koko ajan kynttilä, se nukkuu meidän omalla pihalla kaverinsa vieressä.
Voimia ja ihania hetkiä teille maanpäälliselle viimeiselle taipaleelle, kovasti halauksia : )
Olisi ihana nähdä teitä - missä päin asutte...?
Meidän hauva on jo taivaassa.. Outoa on kun lemmikki puuttuu :( Voidaan toki kirjoitella aiheesta jos haluat! [email protected]
Voi, otan osaa...voin joka solulla tuntea sen surun, mikä kulkee nyt ja aina mukana...
Olen nyt työmatkoilla, mutta kirjoittelen sulle loppuviikosta enemmän.
Voimia!