Betssonin texu turnauksissa joka kuudes jako on action jako, viisi muuta on täysin kuolleita jolloin joku vie potin esim. seiskahailla tai pohjaparilla checkkailujen jälkeen.
Action jaossa kuolleen tilanteen jälkeen annetaan vähintään kolmelle, yleensä neljälle pelaajalle kortit ja floppi jotka johtavat hurjiin potteihin pöydässä.
Monasti on äsät jätkät akat ja kurkot samaan aikaan pelaajien taskuissa tai vaihtoehtoisesti kuten seuraavassa eilisessä jaossa on käsittämättömiä maksajia:
Floppi AK7o ja kädessäsi AK, tuplaat potin, ja kaikki kolme vihua maksaa! Ja vain yhdeltä löytyy lopulta ässä lisäksesi paskakikkerillä.
Toisella on KQ ja maksaa turnilla (2) myös pottikorotuksen kuten Ässämies ja tuntematon sotilas.
River on seiska. Ei värinmahdollisuutta.
Lyön vain vähän kerätäkseni kolehtia ja yllyttämällä muita hulluuteen. Tuntematon sotilas laittaa all in. Oletan tällöin että hänellä on oltava seiskaquadsit tai sitten olen taas donkeyn uhri.
Paljastuu että olen TAAS donkeyn uhri. Herralla on seiska-ysi offarit.
Alhaisilla tasoilla menee vittu järki pokerissa. Hölmöläisiä löytyy täydestä pöydästä aina 2-4 joitten peliä on mahdoton ennustaa.
Ei sääntöjä, ei osaamista, ei logiikkaa, ei pot-oddseja, vaan call-call-call-raise-allin.
Poker-lehdessä oli artikkeli kuinka ns. tollot ovat vaarallisia vastustajia. Se on asia joka vituttaa niin paljon että pokeripeluu saa taas jäädä vähäksi aikaa. Ongamella tullut taas turpaan oikein kunnolla viime aikoina.
Ekaksi taas nousin Omaha freerollivoiton (50$) jälkeen 480 taalaan kahdessa päivässä pikku turnauksilla. Sitten noin sata turnausta turpaan yhtäsoittoa reilussa viikossa ja aina em. donkeille.
Lienee maailmanennätysluokkaa sadan turnauksen tappioputki.
Eilisen viiden taalan ompputurnauksesta jäi bubblessa putoamiskäsi mieleen myös:
Korttini: Ac 9C Ad Kd .
Blindit ovat niin suuret että vain minulla ja hyperaggressiivisella chipleaderillä on varaa korottaa. Muut ovat hiljaa. Korotan tuplat.
pikku ja isoblindi luopuu. Chipleaderi täräyttää toiset tuplat, sitten pamautankin all in. Ei voi muutakaan.
Tulee floppi: Kc 8C 4d. Minulla on siis ylipari, Kurko kiinni parhaalla kikkerillä, sekä nutsivärinveto. Nooh....
Tulee jännä katkos jaossa flopin jälkeen, näyttöruutu särähtää ja kestää kolmisen sekuntia ennenkuin turni ja riveri tulee pöytään jotka ovat Jätkä ja kymppi. Ei ristiä kumpikaan.
Chip leaderin kortit Js 10c 6h 3h.
Chip leader voittaa kädellä kaksi paria J ja 10.
Ilman tuota outoa katkosta jaossa en jaksaisi moisesta kirjoittaa mutta en ole nähnyt aiemmin moista. Ikäänkuin ohjelmisto tai joku muu järjestelisi jakoa uudelleen vihulle vaarallisen flopin jälkeen. Potilla olisin painellut finaalipöytään mutta kun putki on suunnattu alaspäin niin siinä ei auta mitkään kortit eikä temput.
Betsson teki..
5
443
Vastaukset
- The Rat
> Tulee jännä katkos jaossa flopin jälkeen, näyttöruutu särähtää
> ja kestää kolmisen sekuntia ennenkuin turni ja riveri tulee pöytään
Vanhat kuvaputkinäytöt saattoivat särähtää, mikäli menettivät hetkeksi synkan (tai olivat hajoamassa, jatkuvaa särinää). Uudet litut eivät särise, ei ole yksinkertaisesti mitään osaa, joka voisi säristä.
Näytönohjain voi temppuilla ja saada näytön värisemään, mutta sekin on tempaus, joka täytyy melkein tarkoituksella ohjelmoida - hyvin hankalasti kuviteltavissa bugina tuollainen.
Mitä kolmen sekunnin taukoon tulee, usko pois, ei kulu niin kauaa mihinkään "jaon uudelleenjärjestelyyn".
Olisiko voinut käydä niin, että tuli pieni sähkökatkos? Netti pätkäisi vähän, näytöstä katosi sekunnin kymmenesosaksi virrat, mutta virtalähteen potikoista riitti vielä tasausta sen verran ettei kone buutannut?
Outo ongelma.
Bad beatteja sattuu. Ihan livenäkin. Suosittelen tutkimaan vaikka tämän vuoden WSOP:n pääturnausta, jossa Maruchi ja Phillips saavat ihan kivat kädet... Löytyy vaikka täältä: http://nettipokeri.info/varisuori- että...
läppärini ruutu ei särise. Kortit tulee all in tilanteessa hirmuvauhtia. Aina.
Tässä tapauksessa tuli tämä tauko, ehkä se lapin lisä pois otettuna oli jotakin 1,7s mutta siinä on 1,5s enemmän kuin normaalisti.
Salaliittoteoria!
- ehe eh..
vai että seiskaquadsit ihan? eikö tuossa kohtaa tripsit oli riittäneet ihan kivasti?
- sitten pelaat
vielä betssonlilla jos se teki sen TAAS?
katso tämä: http://ads.expekt.com/affiliates/redirect.aspx?pid=39440&bid=1895- mainosmies ja...
tunge turska hanuriisi. Näin sinustakin on jotakin hyötyä: Turskanhaudutin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512