Betssonin texu turnauksissa joka kuudes jako on action jako, viisi muuta on täysin kuolleita jolloin joku vie potin esim. seiskahailla tai pohjaparilla checkkailujen jälkeen.
Action jaossa kuolleen tilanteen jälkeen annetaan vähintään kolmelle, yleensä neljälle pelaajalle kortit ja floppi jotka johtavat hurjiin potteihin pöydässä.
Monasti on äsät jätkät akat ja kurkot samaan aikaan pelaajien taskuissa tai vaihtoehtoisesti kuten seuraavassa eilisessä jaossa on käsittämättömiä maksajia:
Floppi AK7o ja kädessäsi AK, tuplaat potin, ja kaikki kolme vihua maksaa! Ja vain yhdeltä löytyy lopulta ässä lisäksesi paskakikkerillä.
Toisella on KQ ja maksaa turnilla (2) myös pottikorotuksen kuten Ässämies ja tuntematon sotilas.
River on seiska. Ei värinmahdollisuutta.
Lyön vain vähän kerätäkseni kolehtia ja yllyttämällä muita hulluuteen. Tuntematon sotilas laittaa all in. Oletan tällöin että hänellä on oltava seiskaquadsit tai sitten olen taas donkeyn uhri.
Paljastuu että olen TAAS donkeyn uhri. Herralla on seiska-ysi offarit.
Alhaisilla tasoilla menee vittu järki pokerissa. Hölmöläisiä löytyy täydestä pöydästä aina 2-4 joitten peliä on mahdoton ennustaa.
Ei sääntöjä, ei osaamista, ei logiikkaa, ei pot-oddseja, vaan call-call-call-raise-allin.
Poker-lehdessä oli artikkeli kuinka ns. tollot ovat vaarallisia vastustajia. Se on asia joka vituttaa niin paljon että pokeripeluu saa taas jäädä vähäksi aikaa. Ongamella tullut taas turpaan oikein kunnolla viime aikoina.
Ekaksi taas nousin Omaha freerollivoiton (50$) jälkeen 480 taalaan kahdessa päivässä pikku turnauksilla. Sitten noin sata turnausta turpaan yhtäsoittoa reilussa viikossa ja aina em. donkeille.
Lienee maailmanennätysluokkaa sadan turnauksen tappioputki.
Eilisen viiden taalan ompputurnauksesta jäi bubblessa putoamiskäsi mieleen myös:
Korttini: Ac 9C Ad Kd .
Blindit ovat niin suuret että vain minulla ja hyperaggressiivisella chipleaderillä on varaa korottaa. Muut ovat hiljaa. Korotan tuplat.
pikku ja isoblindi luopuu. Chipleaderi täräyttää toiset tuplat, sitten pamautankin all in. Ei voi muutakaan.
Tulee floppi: Kc 8C 4d. Minulla on siis ylipari, Kurko kiinni parhaalla kikkerillä, sekä nutsivärinveto. Nooh....
Tulee jännä katkos jaossa flopin jälkeen, näyttöruutu särähtää ja kestää kolmisen sekuntia ennenkuin turni ja riveri tulee pöytään jotka ovat Jätkä ja kymppi. Ei ristiä kumpikaan.
Chip leaderin kortit Js 10c 6h 3h.
Chip leader voittaa kädellä kaksi paria J ja 10.
Ilman tuota outoa katkosta jaossa en jaksaisi moisesta kirjoittaa mutta en ole nähnyt aiemmin moista. Ikäänkuin ohjelmisto tai joku muu järjestelisi jakoa uudelleen vihulle vaarallisen flopin jälkeen. Potilla olisin painellut finaalipöytään mutta kun putki on suunnattu alaspäin niin siinä ei auta mitkään kortit eikä temput.
Betsson teki..
5
452
Vastaukset
- The Rat
> Tulee jännä katkos jaossa flopin jälkeen, näyttöruutu särähtää
> ja kestää kolmisen sekuntia ennenkuin turni ja riveri tulee pöytään
Vanhat kuvaputkinäytöt saattoivat särähtää, mikäli menettivät hetkeksi synkan (tai olivat hajoamassa, jatkuvaa särinää). Uudet litut eivät särise, ei ole yksinkertaisesti mitään osaa, joka voisi säristä.
Näytönohjain voi temppuilla ja saada näytön värisemään, mutta sekin on tempaus, joka täytyy melkein tarkoituksella ohjelmoida - hyvin hankalasti kuviteltavissa bugina tuollainen.
Mitä kolmen sekunnin taukoon tulee, usko pois, ei kulu niin kauaa mihinkään "jaon uudelleenjärjestelyyn".
Olisiko voinut käydä niin, että tuli pieni sähkökatkos? Netti pätkäisi vähän, näytöstä katosi sekunnin kymmenesosaksi virrat, mutta virtalähteen potikoista riitti vielä tasausta sen verran ettei kone buutannut?
Outo ongelma.
Bad beatteja sattuu. Ihan livenäkin. Suosittelen tutkimaan vaikka tämän vuoden WSOP:n pääturnausta, jossa Maruchi ja Phillips saavat ihan kivat kädet... Löytyy vaikka täältä: http://nettipokeri.info/varisuori- että...
läppärini ruutu ei särise. Kortit tulee all in tilanteessa hirmuvauhtia. Aina.
Tässä tapauksessa tuli tämä tauko, ehkä se lapin lisä pois otettuna oli jotakin 1,7s mutta siinä on 1,5s enemmän kuin normaalisti.
Salaliittoteoria!
- ehe eh..
vai että seiskaquadsit ihan? eikö tuossa kohtaa tripsit oli riittäneet ihan kivasti?
- sitten pelaat
vielä betssonlilla jos se teki sen TAAS?
katso tämä: http://ads.expekt.com/affiliates/redirect.aspx?pid=39440&bid=1895- mainosmies ja...
tunge turska hanuriisi. Näin sinustakin on jotakin hyötyä: Turskanhaudutin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2526293Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1185229KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa184371Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1683178Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123101Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1752633Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,872561Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1821746- 461689
- 711553