jäänkö roikkumaan

tähän..

mieheni on osakkaana yrityksessä.meillä on avioehto,jossa sanotaan että minulla ei ole avio-oikeutta miehen osakkeisiin,eikä niistä saataviin tuottoihin.lisälausekkeena on..avio-oikeus astuu voimaan,jos mies yksin hakee avioeroa.eli jos minä haen eroa..en saa mitään firmasta;jos mies hakee..saanko puolet? jos todellakin haluaisin miehestä eroon ja oman osani myös firmasta,jäänkö vain odottelemaan ja roikkumaan samoihin nurkkiin?
voiko niin elellä,että on "paperilla" naimisissa,mutta asuu lasten kanssa muualla? jelpatkaa joku tätä tolloa...

4

1648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miemiesssssssss

      haaskalinnut saalistaa....

    • en ymmärrä

      Viestistäsi saan sen käsityksen, että avioehdolla on poissuljettu sinun tasinko, mikäli mies hakee avioeroa. Näin ollen avioehto ei ole voimassa, jos sinä haet, ja silloin saat tasingon firmasta.

      voiko niin elellä,että on "paperilla" naimisissa,mutta asuu lasten kanssa muualla?
      -voi tietenkin. Ei avioliitto ole mitätön, jos ei asu samassa osoitteessa. Onhan moni rauhanturvaajakin naimisissa, vaikka asuu vuoden muualla.

      • väärin

        Tuo alkuperäinenhän kirjoitti, että avioehdon mukaan avio-oikeus on voimassa silloin, jos MIES hakee eroa. Jos nainen hakijana, niin silloin ei. Siis jos mies hakee, osakkeet menevät jakoon, jos nainen hakee niin eivät. Neuvoit väärin päin.


    • nix nax

      >>avioehto,jossa sanotaan että minulla ei ole avio-oikeutta miehen osakkeisiin,eikä niistä saataviin tuottoihin.lisälausekkeena on..avio-oikeus astuu voimaan,jos mies yksin hakee avioeroa.>voiko niin elellä,että on "paperilla" naimisissa,mutta asuu lasten kanssa muualla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      104
      5507
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4805
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4752
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2179
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      112
      1987
    6. 105
      1757
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1557
    8. 370
      1298
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1131
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      207
      1074
    Aihe