Kertokaahan paremmin tietävän aiheuttaako hedelmöittyminen/kiinnittyminen itsessään mitään oireita, kuten kuumeen nousua.
Nousi tänään kuume minulle, joka en ole vuosiin sairastellut. Pari päivää sitten oviksen (luulisin) aikaan harrastettua seksiä ilman ehkäisyä.
Nousi tänään kuume minulle, joka en ole vuosiin sairastellut. Pari päivää sitten oviksen (luulisin) aikaan harrastettua seksiä ilman ehkäisyä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Alkio kiinnittyy n. 6-8 vrk hedelmöittymisestä joten tuskin se sitä on. Pelkkä hedelmöittyminen ei aiheuta mitään, elimistö ei tiedä että olet hedelmöittynyt ennenkuin alkio kiinnittyy. Raskautuminen ei muutenkaan aiheuta kuumetta, vain peruslämmön nousua n. 37 pintaan.
kiitti vastauksesta.
kyselisin vielä vähän aiheen vierestä, että nouseeko tuo peruslämpö kaikilla raskautuneilla tuohon 37 pintaan? Itselle ruumiinlämpö on normaalisti melko alhainen (35,3) ja nyt kun lämpö on 37,2 olo on kamala.
hedelmöityy munasolu tai ei. Kun ovuloit, kehon lämpösi nousee n. 0,5-1,0 astetta. Jos munasolu hedelmöityy ja kiinnittyy (ja raskaus jatkuu) pysyy lämpö koholla. Jos et raskaudu, laskee lämpö normaaliksi kuukautisia kohti. Eli näin. Lämmön nousu ei johdu raskautumisesta vaan ovulaatiosta. Mikäli saat mitattua vaikkapa 18 perättäistä päivää tuota n. 37 astetta ja sinulla on normaali kierto, olet melko varmasti raskaana sillä normaalisti kuukautiset alkavat 14-16 päivää ovulaatiosta. Näin ollen myös lämpö romahtaa alas ennen sitä, ennen menkkojen alkua mikäli raskautta ei ole.
Itsellä nyt toinen tulossa, rv 8 4 ja lämmöt edelleen 37 pintaan, joskus yli, joskus alle, mutta ainakin kerran jossain vaiheessa päivää saan mitattua sen 37 astetta.
..viime viikolla lämpö nous 37.2 joka päivä ja sit menkat alko lauantaina. Toivoin/luulin olevani raskaana, kun tunsin muitakin oireita. En ymmärrä mitä se sellainen läpöily oli siinä vaiheessa kiertoo. Enkä ollu mitenkään kipee.. Osaiskohan joku vastata tähän??? :)
asteen tai puol ja huomasin sen ja tiesin muutenki sillon et oon raskaana, sen verran tuntu erilaiselta se olo.