Onko maisterien paperien jälkeen mahdollista opiskella yliopistossa? Esimerkiksi jos olen opiskellut psykologiaa ja käynyt pedagogiset opinnot aine-opettajaksi, voinko opiskella uusia aineita (kuten filosofia, uskonto jne.) cumuun saakka, jotta saan niihin opetusoikeuden lukiossa?
Maisterin paperien jälkeen
5
1934
Vastaukset
- fdsbbfdbfds
Jos olet jo valmistunut maisteriksi, on opinto-oikeutesi päättynyt, etkä voi enää suorittaa kursseja. Tarvitse uuden opinto-oikeuden yliopistoon, jotta voit käydä lisää kursseja.
- erillisten
opintojen suoritusoikeutta tiettyyn aineeseen. Ne opinnot ovat maksullisia.
Joitakin aineita voi opiskella myös avoimessa yliopistossa. - Keino
Ainakin joissakin yliopistoissa voi ilmoittautua opintojaan täydentäväksi opiskelijaksi.
- yksitutkinto
Tämän päivän ksml:ssa oli kirjoitus, että opiskelijalle aiotaan hankkia vain oikeus yhteen tutkintoon, tulee näes valtakunnallinen opintorekisteri.
Aiemmin on oltu vapaiden opintojen kannalla, mutta nyt mielipidettä ollaan muuttamassa. Monet hankkivat runsaasti opinto-oikeuksia. Yliopistoa käytetään myös ilmaisena täydennyskoulutuksen reittinä.
Tämä on väärin niitä kohtaan, joille ei opinto-oikeuksia riitä. Pidetään myös huonona puolena sitä, että opiskelijat käy runsaasti töissä opiskelun ohella.
Opiskelua pidetään jo niin vaativana juttuna ettei sitä pidä mennä lisätöihin. Näin pysyisi opiskelija elämänsuunnittelun mukaisessa mallissa.- paskalehti
eli ei hätiä mitiä ja pelkkää arvailua.
eli kateellisten panettelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain19011354Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9310772Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356210Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1835006Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313486- 1723475
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402313Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001872Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov81721Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161634