Onko maisterien paperien jälkeen mahdollista opiskella yliopistossa? Esimerkiksi jos olen opiskellut psykologiaa ja käynyt pedagogiset opinnot aine-opettajaksi, voinko opiskella uusia aineita (kuten filosofia, uskonto jne.) cumuun saakka, jotta saan niihin opetusoikeuden lukiossa?
Maisterin paperien jälkeen
5
1919
Vastaukset
- fdsbbfdbfds
Jos olet jo valmistunut maisteriksi, on opinto-oikeutesi päättynyt, etkä voi enää suorittaa kursseja. Tarvitse uuden opinto-oikeuden yliopistoon, jotta voit käydä lisää kursseja.
- erillisten
opintojen suoritusoikeutta tiettyyn aineeseen. Ne opinnot ovat maksullisia.
Joitakin aineita voi opiskella myös avoimessa yliopistossa. - Keino
Ainakin joissakin yliopistoissa voi ilmoittautua opintojaan täydentäväksi opiskelijaksi.
- yksitutkinto
Tämän päivän ksml:ssa oli kirjoitus, että opiskelijalle aiotaan hankkia vain oikeus yhteen tutkintoon, tulee näes valtakunnallinen opintorekisteri.
Aiemmin on oltu vapaiden opintojen kannalla, mutta nyt mielipidettä ollaan muuttamassa. Monet hankkivat runsaasti opinto-oikeuksia. Yliopistoa käytetään myös ilmaisena täydennyskoulutuksen reittinä.
Tämä on väärin niitä kohtaan, joille ei opinto-oikeuksia riitä. Pidetään myös huonona puolena sitä, että opiskelijat käy runsaasti töissä opiskelun ohella.
Opiskelua pidetään jo niin vaativana juttuna ettei sitä pidä mennä lisätöihin. Näin pysyisi opiskelija elämänsuunnittelun mukaisessa mallissa.- paskalehti
eli ei hätiä mitiä ja pelkkää arvailua.
eli kateellisten panettelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275