Onkohan mahdollista että joillakin ihmisillä unentarve on vähempi? Nukkuisi yhden yön ja olisi hereillä seuraavan yön ja taas seuraavan nukkuisi.
Uni
--------
3425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
semmosta se on välillä että tuntuu ettei tarvi nukkua ikinä. mutta ainaki psykiatrini sanoin että se on merkki mielenhäiriöstä. mene ja tiiä.
Kai sitä jokaisella nisäkkäällä muutamanmoinen unen tarve, unirytmi on.
Joskus työelämänaikoina joskus olin niin tressaantunut, etten voinu nukahtaa.
Tässä kyllä luotin, että varmaan ilman unilääkettä nukkuu seuraavana päivänä.
Näin kyllä tapahtuikin. Uni tuli kyllä ilma "tuutulauluakin", sano.
Lue suomen kuvalehti 10/08. Suppeasti mutta asiaa. Älä turvaudu niiden neuvoihin jotka eivät pode unettomuutta joka on samanlainen sairaus kuin vaikkapa: diabetes taikka mitä tahansa. Sairautesi kanssa olet jokseenkin yksin ja idioottien neuvot aiheuttavat sinulle unettomuutta. Etsi oma hieno juttusi ja hautaudu omiin ajatuksiin hienosta elämästäsi. Minulla se on liplattava laituri ja onki jossa ei ole koukkua.(ei tartte kytätä nappaako kala)
Erittäin harvoin tulee ensin mielisairaus. Vaan ensin unettomuus ja jos, niin sairaus.