Kääpiöluppakorvakaneista!

Olen hankkimassa kääpiöluppakorva kanin. Jos sinulla on sellainen voisitko kertoa omastasi kanistasi. Mielummin mailiin. Kiitti jo etu käteen..:)
3346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En nähnyt sun maili osoitetta niin vastaan tähän. Minulla on kääpiöluppakorva kani ( ei kyllä ihan puhdasrotuinen eikä papereita), mutta maailman ihanin mussukka. Se on uros ja luonteelltaan ihmmisläheinen (vieraita kohtaan aluksi arka.) Ja sitä saa paijata ja rutistella niin paljon kuin tahtoo.

Nuorena se oli aika arka kani ja säikky. Ei oiken ottanut kontaktia minuun. ( Meni noin kaksi viikkoa ennen kuin antoi minun selitellä sitä ja ottaa syllin.) Nykään hän tulee minu syliini itse ja saan rutistella sitä... Kanini on oppinut myös "tempun", kun pidän kättä maassa nyrkissä, niin se tietää että saa silitystä jos haluaa. Se puskee päätään minun käteeni ja niin silitän sitä. Joskus kun esim.istun tuolilla ja jalka on ilmassa se tulee puskemaan jalkaani että silitä. Muutenkin se puskee (hyvällä tavalla) minua kun haluaa siltitystä. Ja kun kanini tutkii jotain asoita tai kuuntelee se nostaa vain vasemman korvan pystyyn. Ei ole koskaan nostanut molempia korvia, aina vaan vasemman.

Kanilla on kyllä hammas ongelma, sen leuat eivät kohtaan joten hampaat vois kasvavat "vapaasti". Vien sitä eläinlääkäriin, ainakin 2krt kuukaudessa.

Minä itse olen rakastunut tohon minun luppakorvakaniin niin paljon että en edes tiennyt että noin paljon rakastaa jotain eläintä.

Äänestä
  • No mulla on kääpiöluppa uros... Se oli aluksi tosi arka eikä oikee jaksanu keskittyy muhun koska asusteli naaraan kanssa... Vuosi siinä sitten meni ja nyt antaa jo silittää ja vieraassa paikassa saa jopa syliin, mutta jos häkistä yrittää nostaa, nii... No se on nykyää aika myrtsi ja mököttää koko ajan eikä oo kiinnostunu mistää (se on siis leikattu n. 2kk sitte), ennen se oli tosi vilkas ja luonnetta löyty muille jakaa... Kerran se innostu ruikkimaa mun päälle... xD No eipä voi muuta sanoo ku ihunia noi otukset... :)

    Äänestä

mulla on kääpiöluppakorvakani uros Aki. se antaa tehhä melkein mitä vaan ittelleen, paitsi kynsien leikkuussa pitää olla kaks ihmistä, toinen pitää kiinni ja toinen leikkaa, onneks ei enää rimpuile paljoo ollenkaa=). toinen kani on "sekarotunen" (wenla) sillä on toinen korva pystyssä ja toinen lupallaan.=) TOSI SULOSIA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


amy kirjoitti:

Olen hankkimassa kääpiöluppakorva kanin. Jos sinulla on sellainen voisitko kertoa omastasi kanistasi. Mielummin mailiin. Kiitti jo etu käteen..:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu