hei! kertokaa nyt kotisiivousyrittäjät, miten teette....imuroitteko matot ennen ulos vientiä? vai heti matot pihalle ja sitten lattian imurointi?
matot+ imurointi
kotisiivous 100
181716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Minä imuroin matot molemmin puolin ennen ulos vientiä ja harjaan heti, kun ne on viety ulos. Tämän jälkeen annan tuulettua ja tuon vasta siivouksen lopuksi sisään.
imuroida matot ensin molemmin puolin, sitten viedä ulos ja harjata. Ensimmäinen tunti menisi aikaa jo pelkkiin mattoihin! Jos vien matot ulos, koppaan ne kainaloon, ravistelen ja tomutan reippaasti ja jätän tuulettumaan.
Riippuu asiakkaasta ja matoista mutta useimmiten imuroin matot ensin ja vien sitten pihalle, näytän hiukan piiskaa tai puistelen ja jätän tuulettumaan. Sisälle sitten viimeiseksi.
jos matot kerta pitää viedä ulos! Turha tehdä työtä kahteen kertaan. Eli matot pihalle tamppaus ja harjaus ja sisälle muuten jo siivottuun kotiin.
Matot imuroidaan (molemmin puolin) siksi, että niistä poistetaan pöly. Pelkkä tuuletus ja harjaus ei sitä pölyä tutkimusten mukaan tehokkaasti poista. Ei siis ole turhaa työtä, paitsi jos imuri on heikkotehoinen tai pölypussi aivan täynnä :) Tuuletettaessa matot kylläkin raikastuvat ja ovat pois tieltä, kun siivotaan lattioita. Sen verran vielä, että mattoja ei kannata tampata, harjaus on suositeltavampi vaihtoehto. Tämän vinkin olen saanut mattovalmistajilta.
Sano tuo sille mökin mummolle joka on noin 60v piiskannut mattonsa hiki päässä kesät talvet? Miksi pitäisi ruveta asioista kinaamaan jos on jossain näin tehty iät ajat. En mä ainakaan katsoisi oikeudekseni sanoa asiakkaalle että se on ikänsä tehnyt päin honkia ja sen tapa ei mulle käy. Tietenkin eri asia jos asiakas ei ole kotona. ;)
Kirjoitukseni oli tarkoitettu sekä alkuperäiselle ketjun aloittajalle sekä henkilölle, joka äimisteli sitä, että sekä imuroin että tuuletan matot.
Jos mummeli haluua, että mattoja hakataan, niin hakkaa rauhassa. Varsinkin jos sillä mökin mummolla ei mitään arvomattoja ei ole. Eihän siellä ole välttämättä edes imuria tai sähköä, joten ei pidä yleistää.
Muuten olen kyllä sitä mieltä, että asiakasta saa myös hienovaraisesti opastaa ja antaa tietoa.
Et ole kai päivääkään "oikeasti" ollut tekemässä näitä juttujasi. Taitaa olla taas yksi Suomi24 filosofi.
Äläs tee asiasta turha vaikeaa! Vaikka imuroit matot molemmilta puolilta ja vielä harjaat ne ulkona niin tonni vetoa, että kaikkea pölyä et niistä pois saa! Siis turhaa työtä pitää välttää. Hyvin tuuletetut matot ovat kotioloissa ihan jees, vaikkei niitä ole imurilla nykäistykään. Voi että pitää tehdä yksinkertaisesta asiasta vaikeaa! Siivous ei ole tiedettä.
Olen ollut 30 vuotta siivoojana.
Matoista ei siivouksella saa kaikkea pölyä pois, eikä ole tarkoituskaan, mutta imurointi poistaa pölyä tehokkaammin kuin tuuletus/harjaus/puistelu.
Siivous ON tiedettä. Siitä on tehty hyvin paljon tieteellisiä tutkimuksia.
Tieteilyyn pitää mennä siinä vaiheessa jos siivotaan puhdastiloja tai sairaaloissa tms erityistä puhtautta vaativissa tiloissa. Toki allergiakodissa pitää olla omat juttunsa mutta muuten käyttäisin tieteilyn sijaan maalaisjärkeä ja sitä tarpeellista tietoa perusasioista.
Aika raskas 30-vuotinen ura sulla jos noin tiukkapipoista on elämä. :P
hyvä,että joku arvostaa omaa työtä. olen sama mieltä ,että jos jotain tekee, niin kunnolla sitten. vaikka asiakas ei ole katsomassa vieressä, itselleen jää hyvä mieli.
Jos jossain vaiheessa oikeasti kiinnostut siivousasioista, huomaat, että siivousalan tutkimuksia on tehty monista eri aiheista. Sairaala, allergiakoti ja puhdastilan siivoustutkimukset ovat vain pieni, joskin mielenkiintoinen osa-alue.
Se tarpeellinen joka päiväisessä käytössä oleva perustieto on näiden tutkimusten tuloksiin perustuvaa.
Siivousurani on erittäin kevyt ja mielenkiintoinen juuri siitä syystä, että olen seurannut kehitystä ja ottanut työtä helpottavat menetelmät, koneet ja aineet heti käyttöön.
Jyväskylässä on tehnyt siivoukseen liittyviä tutkimuksia, esim. eri menetelmien vaikutuksesta siivoustulokseen.
Olen ollut yhdellä hänen kurssillaankin, jossa otettiin näytteitä esim. pölyn määrästä ja orgaanisen lian määrästä tasoilla ja lattiapinnoilla erilaisten siivousmenetelmien jälkeen.
Siivous ja näkymättömän lian poistaminen ei todellakaan ole mikään "kaikkihan siivota osaa"-juttu.
Koulutusta tarvitaan myös siivousalalla, ja ehkäpä tulee aika, että myös asiakkaat alkavat sitä vaatia enemmän.
Onko joku nähnyt joskus täysin pölyttömän maton? Se on jo ajatuksenakin aika absurdi. Kotona tapahtuvan siivouksen tarkoitus tuskin on yrittää muuttaa kotia täysin pölyttömäksi, vaan vähentää huonepölyn määrää siedettävälle tasolle. Imurointi on tehokkain laite tähän pölyn vähentämiseen pehmeiltä pinnoilta, nihkeäpyyhintä kovilta pinnoilta. Tuulettaminen ulkona taas raikastaa kodintekstiilit.
Ei ole tullut pölytöntä mattoa vielä vastaan. Hyvä kirjoitus muuten, miksei näitä siivousasioita voisi muutkin ajatella järjellä? Eikä tunteella eli kun näin on sata vuotta siivottu, niin sen täytyy olla hyvä systeemi. Jo äidinisänäitikin kantoi sinkkiämpärissä pesuvettä ja hakkasi mattoja ulkona, miksen siis minäkin. Olisi mukava tietää, pesevätkö nämä perinteisten tapojen kannattajat talvella lakanapyykkinsä avannossa käsin? Vai onko joku saanut heidät käännytettyä käyttämään ihan sähköllä toimivaa pesukonetta??
Imuroin etenkin isot, nukkaiset tai erityisen roskaiset matot ennen tamppaamista, harjaamista ja tuuletusta.
Pikkumatot vien yleensä ilman imurointia ulos, sillä ne saa nopeammin ja parhaiten puhtaiksi ropsimalla ja harjaamalla.
dhd