mitä mieltä

Mitä mieltä objektiivista
Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM
2374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Uutena ylihintainen, itse maksoin käytetystä 300e, ja nyt on hinta/laatusuhde kohdallaan.

17-24mm alue on vähintään erikoinen, koska tämä objektiivi tuottaa lähes kalansilmämäisen vääristymän laajakulmapäässä.

24-85mm alue taas on lähes L-sarjan laatua, ei valittamista.

Äänestä

> Mitä mieltä objektiivista Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM

Se on hintaansa nähden huono.

Laajispää, jota usein juuri eniten käytetään, tuottaa aivan holtittoman barrelin ja reipppaasti CA:ta ja on reunoilta kovin pehmeä.

Kevyempi ja halvempi 18-55/3.5-5.6 IS ajaa tuosta helposti ohi, kuten myös luonnollisesti kaikki kiinteävalovoimaiset normaalizoomit (Tamron 17-50, Sigma 18-50, Canon 17-40/4L jne.).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


objektiivista kirjoitti:

Mitä mieltä objektiivista
Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu