Moikka!
Eli mulla on isonvarpaan kynsi kasvanut sinne sisällepäin. Se on nyt 2 vko ollut kipeä...ensin se alkoi sattua hieman jonka jälkeen alkoi tulemaan mätää kun puristin.Sen jälkeen se meni aivan kosketusherkäksi ja mätää tuli edelleen.Nyt ei ole kuin vähän arka mutta sieltä on tullut sitä lihaa pienikokoinen patti esille.Ilmeisesti tulee jos kynsi painaa tarpeeksi pahasti.Ajattelin että minkälainen toimenpide mahtaa olla kynnenpoisto? tuleeko saikkua?
sisäänpäin kasvanut kynsi
5
2364
Vastaukset
- saikkua tarvittaessa
Ei varmaan tullut ihan oikealle palstalle tämä kysymys, mutta vastataan kuitenkin:
Varvas puudutetaan, kynnestä leikatan sisäänkasvaneelta reunalta n. 4-5 mm suikale juurta myöten pois ja juuri laapistetaan hopeanitraatilla. Märkiminen ei ole este toimenpiteelle eikä antibioottikuuriakaan yleensä tarvita. Jos on liikkuvassa työssä, päivä tai pari sairauslomaa voi olla paikallaan, mutta eipä juuri muuten. Ja toimenpiteen siis suorittaa terveyskeskuksen lääkäri, ettei jäänyt epäselväksi...- viestittäjä
Joo ei tää ehkä ihan oikea paikka ollu kirjotettavaks :D mut mitäs pienistä...itseasiast googletin jotain tähän kynsi asiaan liittyvään ja siihen tuliki tää paikka tai aihe joten kirjotin tänne sit itekki :D Ku mietin olenko saanut kynttä sieltä hieman pois kun kipu hieman hellittänyt...mutta kun se liha on tullu jo ulos niin ajattelin jos siellä joku on vielä painamassa...se patti näyttää niinku joku kasvain kasvaisi varpaan sivussa :S mutta lääkäriin aijon mennä... Tän siitä saa ky nyppii ja kynii varpaansa niin lyhyiksi...onko muilla kokemuksii asiasta??
- tarjolla?
viestittäjä kirjoitti:
Joo ei tää ehkä ihan oikea paikka ollu kirjotettavaks :D mut mitäs pienistä...itseasiast googletin jotain tähän kynsi asiaan liittyvään ja siihen tuliki tää paikka tai aihe joten kirjotin tänne sit itekki :D Ku mietin olenko saanut kynttä sieltä hieman pois kun kipu hieman hellittänyt...mutta kun se liha on tullu jo ulos niin ajattelin jos siellä joku on vielä painamassa...se patti näyttää niinku joku kasvain kasvaisi varpaan sivussa :S mutta lääkäriin aijon mennä... Tän siitä saa ky nyppii ja kynii varpaansa niin lyhyiksi...onko muilla kokemuksii asiasta??
Niinpä. Ei taida sisäänkasvaneeseen kynteen olla vaihtoehtohoitoa tarjolla ollenkaan? Ainakin vaikea kuvitella, miten se kynsi käännetään kasvamaan ulospäin homeopatialla tai energiahoidoilla.
- varpaiden kynnet
Leikkaatko kyntesi siten, että kynnen seura jää suoraksi, ettei kaarevaksi? Jos leikkaa kaarevaksi niin siloin se kynsi menee ihon alle, vaikka luulis, että silloin menee ihon alle jos leikkaa suoraan, mutta sillein se ei oo. Pikkasen ihoa voi leikata kynnen reunasta saksilla ja/tai vähän pyöristää reunaa, ettei mene alle
- sitten muut
Terveytensä hoitaminen kannattaa aloittaa ensisijaisesti kaikesta roskasta luopumisella. Jos olet vahingossa erehtynyt tilaamaan sellaisen kuin Yhtyneitten Kuvalehtien Seura lehden peruuta välittömästi tilauksesi. Äänestä myös lastesi tulevaisuuden ja mielenterveyden puolesta tässä: http://www.adressit.com/tuheroseura.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613131Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa952112- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122