Luin palstaa

Pitkään alalla ollut

Olen ollut parivuosikymmentä tietotekniikka-alalla ja olen erittäin arvostettu kolegoiden keskuudessa. Luin ensimmäistä kertaa tätä palstaa ja kiinnitin huomioni siihen miten paljon lapsellisuuksia täällä on. Kuitenkin henkilö Pentti Nelonen erottuu edukseen muista palstalle kirjoittelijoista. Hänen näkemyksensä ovat viisaita ja hänellä on paljon tietoa ja visioita tietotekniikan kehityksestä. Eittämättä Pentti on menestynyt ihminen alallaan.

4

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vai parikymmentä vuotta...
      Ja oikein kollegoiden keskuudessa arvostettu?
      Niin mäkin, vaikken vielä ihan 25v alalla ole ollut, mutta kummasti en ole samaa mieltä kanssasi tapaus pentti nelosesta!
      Joten, nyt voikin osoittaa mistä olet kyseiseen päätelmään tullut (linkit enemmän kuin suotavia)!
      :-D

    • ja tämän

      kirjotti itte Pönttö Pentti.

    • Ismo G

      Olen itse ollut kymmenisen vuotta mukana Linux-kehitystyössä. Olen Nelosesta kanssasi samaa mieltä. Joskin pidän Nelosen kirjallisen tuotannon ehdottomina helminä vuoden 2002 kommentteja Suomi24-palstoilla.

      • Ubuntu-Mac

        Tiedätkö mikä on muuten kameleontti? Se on sellainen pieni liskoeläin, joka kykenee vaihtamaan väriä taustan mukaan.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Kameleontit

        Tuli vain mieleeni tuosta Pentti Nelosesta. Nyt hän on jo yli 20 vuotta tietokonealalla toiminut henkilö, joka nauttii kollegoidensa arvostusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      34
      2468
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      106
      2361
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      26
      1449
    4. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      49
      1247
    5. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      33
      1182
    6. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      30
      996
    7. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      73
      932
    8. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      11
      871
    9. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      37
      780
    10. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      53
      775
    Aihe