Onko sitä olemassakaan muuten kuin kliseitä kaskuissa?
Kaikkihan tuntevat Urkin, joulupukin ja suomalaisen sisun. Onko meillä enää aitoa sisua, muutoin kuin pastillirasiassa?
Entäpä suomalainen kulttuuriperintö Sibelius ja sauna.
Et ole aito suomalainen ilman mökkikulttuuria. Rantasauna, saunavasta ja ökölöylyt se on suomalaisuutta.
Navetan takaa löydetyistä vanhoista tiilistä kyhätty ulkogrilli ja mustaksi hiiltynyt lenkkimakkaran pätkä, sinappi. Itikat ja kärpäset. Uudet perunat ja tuvan nurkassa örisevä sohvaperuna. Siitäpä tulikin mieleeni, kaljako on suomalaisuuden merkki? Vai vieläkö suomalaisuus elää metsänkätköissä, tippuuko sieltä tervaa ja viinaa?
Kaikki meidät tuntee, perkele me ollaan suomalaisia. Suorapuheista ja rehellistä kansaa keskellä ei mitään.
Vai olemmeko me erilaisia, sivistymättömiä mettäläisiä, huononpia kuin muut Eurooppalaiset?
Kaikkihan tuntevat Urkin, joulupukin ja suomalaisen sisun. Onko meillä enää aitoa sisua, muutoin kuin pastillirasiassa?
Entäpä suomalainen kulttuuriperintö Sibelius ja sauna.
Et ole aito suomalainen ilman mökkikulttuuria. Rantasauna, saunavasta ja ökölöylyt se on suomalaisuutta.
Navetan takaa löydetyistä vanhoista tiilistä kyhätty ulkogrilli ja mustaksi hiiltynyt lenkkimakkaran pätkä, sinappi. Itikat ja kärpäset. Uudet perunat ja tuvan nurkassa örisevä sohvaperuna. Siitäpä tulikin mieleeni, kaljako on suomalaisuuden merkki? Vai vieläkö suomalaisuus elää metsänkätköissä, tippuuko sieltä tervaa ja viinaa?
Kaikki meidät tuntee, perkele me ollaan suomalaisia. Suorapuheista ja rehellistä kansaa keskellä ei mitään.
Vai olemmeko me erilaisia, sivistymättömiä mettäläisiä, huononpia kuin muut Eurooppalaiset?
Vastaukset 44
Vanhimmat
Tuskin monikaan maailmankansalainen tietää, missä Suomi sijaitsee.
Nokiankin useimmat sijoittavat Japaniin.
Urkin ja Sisupastillit, monikohan ulkomaalainen ne tietää?
Tuskin monikaan.
Sibelius lienee monille sivistyneille tunnettu.
Sauna on suomensukuisten kansojen keksintö, mm. mordvalaisten.
Ehkä aikoinaan metsäsuomalaiset olisivat osanneet virkkoa, mitä on suomalaisuus, Ruotsin metsien syvänteissä.
Jospa tämänpäivän suomalaisuus on maailmankansalaisuutta, anteeksipyyttämättä olemassaolostaan?
"Ruotsin metsien syvänteet." on ollut.
Kunhan ihmettelen, että mistä ne syntyivät?
1300-luvulla tuo Ruotsi vasta ensikerran tiesi että Gävlen pohjoispuolellakin on elämää.
Saunasta se vain, et onhan Turkkilaisilla ollut myös oma sauna jo varmaan Rooman valtakunnassa. Puhumatta nyt Faaraoista mitään.
suomalaisia siirtyi metsäsuomalaisiksi ruotsalaismetsiin. ;)
Suomalaisten, ja suomensukuisten oma sauna oli huoneen nurkassa, kivien alla poltettava tuli, jonka piti lämmittää kylyistä kylpijää.
Senhän toki kai sinäkin tiesit? ;)
..
Ja kuten olen jo aiemmin kertonutkin, et täällä "Suomessa" on ollut aikojen alusta muitakin kun saamelaisia.
"Sekä pohjoisessa Ruotsissa että pohjoisessa Suomessa oli siis pysyvää asutusta jo kivikaudella. Nämä ensimmäiset pioneerit tulivat läntisestä Suomesta ja Karjalasta. Myös murretutkimus osoittaa nämä yhteydet."
http://finnpro2000.tripod.com/kainuunmaa.htm
Sohvaperunako jag ?
Tässä on tutkittua äirinmaitoa.
http://www.yleradio1.fi/tiede/tiedeuutiset/id17868.shtml
Geneettisen perimän tutkimuksia..
Luonne-erot ja hiemoinen eristyneisyys voi johtua, juuri tuosta kielellisestä eroavaisuudesta. Euroopassa on erittäin vahva indoeurooppalaisesta alkukielestä syntyneiden kielten ylivalta.
Saksan, englannin-, hollannin ja ruotsin sanoja verratessa toisiinsa löytyy suunnaton määrä samoja sanoja hieman muuntuneina, kun taas pistän suomalaisen sanan viereen, mennään vauhdilla keskelle sitä ei mitään ; )
Et sinä voi olla sohvaperuna kun ihan Bätre folkkiin kuulut!
on virrannut lainasanoja, niin lännestä, kuin idästäkin, jopa etelästä.
Aikaisimmilla sukupolvillamme oli lainasanoja lähinnä ruotsinkielestä suomeksi soviteltuna. Mummillani oli "förkkeli" edessä kun laittoi ruokaa.
Kun itse olin Ruotsissa työssä nuorena tyttösenä piti lomilla Suomessa snoppailla ruotsalaisilla sanoilla ; )
On ollut ilo huomata kuinka enlanninkieli mukautuu nuorison keskenäiseen kommunikointiin, ainakin netissä. Tosin se on aika lyhenneltyä eikä siten paras mahdollinen tapa edistää puhuttua kieltä.
ei todellakaan yksin ruotsin kielestä, vaan, venäjästä, saksasta, ja jopa myöskin ruotsin kielestä.
Yleisimmät lainasanat ovat indoeurooppalaisia, balttilaisia, ja germaanisia, sekä slaavilaisia.
savolainen! Näissä uussuomalaisissa elää toivomme, sukkuunnaijat alkaa olla niin pöllöä porukkaa että hävettää (vrt. siellä muistopatsaalla kuseksijat)
Suomalaisuus on mennyttä! JA se tulee takaisin uussuomalaisten myötä.
Suomalaisuutta/ni olisi kai helpompi määrittää jos olisi/n asunut muuallakin kuin Suomessa, mutta olisiko se rakkautta metsään, vesistöihin, ruisleipään hi.., maaseudun rauhaan jms..
Niinhän se on oikeasti ollut että savolaiset pulloposket, puuron syöjät, on asuttaneet myös ruotsalaiset metsät. Koska itse ruotsalaiset eivät uskaltaneet asua metsässä.
"Savolaisten kaskiviljelyyn perustuva elinkeino oli suuri menestys, koska yksi ruisjyvä antoi kaskessa 50 jyvää, kun tavallisessa pellossa siitä sai vain 5 jyvää. Tästä sai kruunu myös vihiä, ja ne uudisasukkaat, jotka asutti 1500- ja 1600-luvulla keskisen Ruotsin syviä metsiä, minne ruotsalainen ei uskaltanut, oli nimenomaan savolaisia kaskenpolttajia."
huomannut mitään eroa ruotsalaisten ja suomalaisten välillä heidän rakkaudessaan luontoon...puhumattakaan norjalaisista! :)
Mistä olet lukenut tuosta ruotsalaisten muinaisesta metsänpelosta?
Suomen luonto, Kalevala, perinneruuat, kansallispuvut, itsenäisyyspäivä, Nokia :), "omituinen" vivaheikas kielemme, totisuus ja jämäkkyys mutta ennenkaikkea maantieteellinen sijaintimme. Suonissani virtaa suomalainen veri.
Emme ole huonompia kuin muut eurooppalaiset, mutta olemme toki sieltä vinkkelistä katsottuna hiukan etnisiä, mystisen valloittavia. Olkaamme ylpeitä suomalaisuudestamme joka on hyve, ei pahe :D
Massaan sulautumisen tarve on huonoa kansallista itsetuntoa.
.....aurinko paistaa ja auton ikkunat näyttävät olevan kuurassa. Ensimmäinen kovempi pakkasyö täällä Kainuunmaassa!
Illalla pohdiskelun suomalaisuutta vielä nukkumaan mennessä ja sisäistin keskustelumme kautta sen, että suomalaisuus on meille suomalaisille erilainen kokonaisuus kuin ulkomaalaisille.
Nuo kliseethän perustuvat suomalaisten elämäntapakulttuuriin ja ovat vahvasti huumorilla höystettyjä.
Ulkomaalaisille ne tuskin avautuvat sillä ymmärtämyksellä, jolla me kantasuomalaiset ne tajuamme.
Peterini, on ulkomaalainen, mutta on sopeutunut suomalaisuuteen ja osaa nauraa noille suomalaisuudesta luoduille mielikuville ja ymmärtää niiden humoristisen yhteyden.
Itse, hänen sukuunsa tutustuneena olen löytänyt pintapuolisia yhtäläisyyksiä ja eroavaisuuksia kansalaisuuksiemme välillä, mutta niitä pohdin päivemmällä.
Nyt alan siivoamaan sillä suomalaisuuden siisteyskuva alkaa asunnossani muutoin kärsimään.
jotkut nationalistiset napajäärät syöttävät meille mitä meidän pitäisi olla, mutta jokainen täällä on kuitenkin oma itsensä. Olen se mikä olen siksi että olen minä, en siksi, että olen sattunut syntymään tai asumaan jossakin päin tai puhumaan jollakin kielellä.
Vastauksesi alkaa olla sinnepäin kallellaan jonne minäkin tämän keskustelun myöstä olen kallistunut.
Jokaisella kansalla on tavat ja tottumukset. Jokaisessa kulttuurissa on jotain omituista ja erilaista, mutta ihminen on kaikkialla sama.
Minulla on eri taustaisia ystäviä. En ole huomannut heidän tunne-elämän reaktioissa meistä suomalaisista poikkeavia eroja.
kyllä me olemme suomalaisia, geneettiseltä ja monenlaisia kokeneelta historialliselta taustaltamme.
Se miten kansalaisuutemme koemme nyt on muuttunut, lähihistorian aikana, myös muilta kansoilta. Kansainvälisyys kaikilla tasoilla
(yksilö, yritys, tiede, kulttuuri ym.)
on varmasti hämärtänyt perinteistä käsitystä suomalaisuudesta. Perheet ovat monimuotoisia ja etnisyys arkipäivää jopa hoitoalalla.
Kuitenkin nykysuomalaisina olemme sivistyneitä, luotettavia ja haluamme onnistua. Kulttuuri ja tiede ovat vientituotteitamme.
(edellinen kommentti katosi, ehkä)
ei ole lopulta kovinkaan vanha. Kyllä pääosa tästä suomalaisuusvouhkaamisesta on ihan nuoren kansallisvaltion yritystä pysyä kasassa muiden välissä. Suomen kansa, se oikea kansa, ei tiennyt mitään suomalaisuudestaan vielä 1800-luvulla, jolloin muutama eliitin kellokas siitä jo yliopistoissa kovinkin kohkasi.
Ihan oikeasti, sama oikeus kansakuntana olemiseen pitäisi olla savolaisilla tai lappalaisilla. Itse asiassa Balkanin viimeaikaiset sodat ovat kuin hämäläisten ja savolaisten keskinäistä nokittelua, vain aseiden voimalla tapahtunutta. Jos halutaan vetää joku raja, se voidaan vetää ihan mihin tahansa, suomalaisuudelle ei ole mitään luonnollisia määritteitä.
Kävin läpi suomalaisten historiikkia ja sitä on kivasti tullut tämän ketjun myötä lisää. Aivoni ajattelevi ja työstävi uutta asennetta.
Menisiköhän se vaikka näin.
Suomalaisille suomalaisuus on mehtäläisen elämää ja ihmiset katteellisia, viinaan meneviä örveltäjiä, jotka rakastavat luonnorauhaa, saunalöylyjä ja lenkkimakkaraa. Mutta kun suomalainen on yhteydessä muihin heimoihin hän sopeutuu kuten ulkomaalaiset Suomessa suomalaisuuteen. Ulkomailla me katselemme ja omaksumme maan tavat, samoin kuin ulkomaalainen Suomessa katselee ja samaistuu meihin. Virittäytyy kylähullun asenteeseen ja osallistuu akankannon, tai suopotkupallon maailmanmestaruuskilpailuun. Siinä juostessa ja potkiessa hänelle kirkastuu nuo suomalaisten suomalaisuutta arvostamat primitiiviset ihanteet.
kokemukseni on sama. Tunne-elämän reaktiot ovat hyvin samanlaisia kaikilla ihmisillä. Tapa millä ne tuodaan esille vaihtelee.
Tiedän kokemuksesta koska oma perheeni on monikulttuurinen, työkavereita minulla on kymmentä eri kansallisuutta ja naapureita koko maailmasta. :)
tätä porukkaa. Esimerkiksi tyttäreni ei varmaan ottaisi yhtään noista määritteistä itselleen. Ei lähde kaupungista mihinkään, ei ole kade, ei viinaan menevä vaan raitis kuten isänsäkin, käy saunassa hyvin sattumanvaraisesti, ei syö lenkkimakkaraa ja istuu mieluummin ruuhkabussissa kuin luonnonrauhassa. Ja hänellä on tätä 'suomalaisuutta' geeneissään yksi sukupolvi enemmän kuin varsinaissuomalaisella minulla ja umpisavolaisella äidillään.
Se menee niin että sitä maailmaa eletään mihin satutaan syntymään tai mihin rahkeet riittävät itse etsiytyä.
Esimerkiksi USA:laiset ovat vielä paljon meitä kansallismielisempiä, vaikka siellä ei ole mitään USA:n kansaa, sellainen kohkaaminen on siellä vain tapa ja ympäristö paheksuu jollet heilu aina sen lipun kanssa.
Moderni suomalaisuus on wannabe länsimaalaisuutta. Mutta onnistumatta ihan nappiin. Tämä johtuu siitä, ettei ole oikeata kuvaa länsimaalaisuudesta, kun sen on brändäytynyt Hollywoodin esitysten mukaan.
Itseään hakevat maailmalla varmaan kaikki ihmiset. Mutta jatka vaan. Luen mielenkiinnolla, mitä tähän tulee jatkoksi. :)
ja amerikkalaiset kaikenkaikkiaan, eurooppalaisuus on nyt in.
Maailmalla Eurooppa on (vaikkakin pieni)vahva poliittinen vaikuttaja, hyvä työllistäjä ja sotilaallinen tuki.
Tuohon edelliseen viestiin: *1800-lloppupuolella myös kulttuuriväki (arkkitehtuuri, kuvataide, kirjallisuus)osallistuivat kansallisaatteen voimistamiseen. ym.*
Jos noin on, niin ihmettelen vaan ... että Hollywood on out siis. Eurooppalaisuushan meni uusliberalismin innoittamana amerikkalaisten perässä täysillä. Onko tämä vaihe muka ohitettu, kun en minä ole sellaista huomannut?
Mutta kansallisaatteista siis, että amerikkalaiset ylläpitävät voimakasta kansallisaatetta, mutta toisaalta siellä ei arvosteta toisten kansojen voimakasta kansallisaatetta. Vaikka skitsosti kyllä haluavat siirtolaisten omivan amerikkalaisuuden, niin kuitenkin aina kysytään, että mistä olet kotoisin vielä vuosikymmenien jälkeen.
Kansallisaate ei kyllä häviä siirtolaisten kohdalla helposti, jos kielitaito siirtyy nuoremmillekin. Sitten jossain vaiheessa - varsinkin teini-iässä - ovat sellaisessa fiiliksessä, että haluavat kuulua, mutteivät kuitenkaan kuulu oikein mihinkään.
omaa kansallistunteen lanseerausta 1800-l loppupuolella, eli olemme nuori kansa. Mutta eurooppalaisuus on tätä päivää, eikä Yhdysvallat ole siinä kurssissa kuin aiemmin ihan noiden typerien valintojen takia mihin syyllistyvät tämän tämän. Heillä ei ole varaa KAIKKEEN mihin nyt tuhlataan.(konfliktit joihin ovat sitoutuneet) Kiina on yksi rahoittaja, ainakin vielä, nyt sielläkin alkoi taantuma pitkän nousun jälkeen, samoin venäjällä.
Puutullit eivät toteudu koska Venäjä tarvitsee ne rahat joita suomalainen metsäteollisuus tuo.
Ne paikat joihin sijoitetaan seuraavaksi tehtaita (tuotantoa)ja mihin markkinoita siirretään ovat Afrikka ja Etelä- Amerikka.
Olen ihan tavallinen suomalainen joka opiskelee mm.;))
Suomalaisuus tänä päivänä on naisten edustama maailma. Suomalaisuus on tuulipuvussa, humalassa esiintyvä alle satakiloinen rouva Tallinnanmatkalla.
Drinksua nappaileva lähes alaston etelänmatkalainen jolta puttuu suhteellisuuden taju ja ehkä muutakin.
Sinä ja sun naisesi!
paljonkin anteeksi.
Rakastan sinuakin!
Verditti
niitä, jotka sinä ensimmäiseksi maailmalla liikkuessasi huomaat? Miksi? Millainen on mielestäsi samoissa paikoissa liikkuva suomalainen mies?
Itselläni on ihan toisenlainen kuva suomalaisista matkailijoista. Upeita, kauniita, hyvätapaisia, kielitaitoisia, edustavia ihmisiä liikkuu varmasti nykypäivänä enemmän kuin kuvaamiasi. ;)) - Pitäisiköhän kuitenkin totuuden nimissä tunnustaa, että joskus perinteisiä "seiväsmatkalaisia" kuunnellessa olen välttänyt visusti paljastamasta ymmärtäväni ja puhuvani samaa kieltä.
Oivalluksesi on kadehtittavaa. Aivan oikei minulle, että lokeroit juuri kyseiseen porukkaan, teet sen silkkihansikkain. Kiitos!
Mitäs tässä sanottavaa, seura tekee kaltaisekseen. Tekstisi paljastavat kultalusikka suussa syntyneen ihmisen. Elämäsi on varmasti siloista ja kaunista, kuten käyttämäsi kielikin.
Jk. Turha etsiä piikejä vastauksestani, olen aidosti ja vain tätä mieltä.
Perimmäinen tarkoitus oli herättää keskustelua, puheenvuoroni eivät useinkaan saa ansaitsemaansa huomiota.
Muistan kun "seiväsmatkat" vai oliko ne "keihäsmatkat" alkoivat viedä korpikansaamme ulos maailmalle, oli tunnelma jo Helsinki Vantaa lentoasemalla ylimmillään. Liekö ollut lentopelkoa vai suomalaista irrottelua.
Olemme hiljalleen kansainvälistyneet ja omat lapsemme ovat jo pienestä pitäen oppineet matkustelemaan.
Nuoret ja opiskelijat heittävät trippejä Euroopan cityihin ja kauemmaksikin kun taas meidän ikäluokkamme aloitti maailman valloituksen vasta myöhäisemmällä iällä.
Onneksi enää harvoin törmää "örveltäjiin". Kyllä sitäkin vielä sattuu ja se pistää todellakin hiljaiseksi, ettei vaan paljastaisi omaa kansalaisuuttaan.
Kyllä suomalaiset alkavat olla jo salonkikelpoisia ; ) ja pojistamme (tytöistämme) polvi eikun parenee.
on suomenkieli. Tämä maa jossa asumme.
Meillä on siitä mukavaa että miehet ja naiset ovat aika tasa-arvoisia eikä uskonnot liiaksi jyllää,verrattuna vaikkapa joihinkin etelän maihin. Arvostan myös rauhaahakevaa politiikkaa.
Terrorismin soisin pysyvän aisoissa,sekä suhteellisen vapauden olla esim.poliittisesti suuntautunut.
Mikael Agricola kehitti pohjan suomen kirjakielelle, 1500-luvulla. Minkälaista on Suomen kirjakieli tänään?
Miehet ja naiset ovat tasa-arvoisia, ovatko? Suomessa naisen euro on 0,80 senttiä.
Suomessa ei vielä uskonnot jyllää, mutta voi olla, että tulevat jylläämään.
Mitä on rauhaa rakentava politiikka?
Kekkonenkin lausui telkassa:
http://www.kolumbus.fi/grzesio/literatura/fin.htm
tv. yxvain
Kekkonen tiesi, mutta siitä on jo aikaa. Erkki Tuomiojaakin soimattiin tänään vanhoilliseksi omissa piireissään.; )
Mutta asiaan, minulle kerrottiin tänään monen ulkosuomalaisen voimin, että suomalainen on sulkeutunut, hän ei juurikaan puhu asioistaan selvinpäin, mutta humalassa hän avautuu ja antaa auliisti apuaan olipa kyse moottorisahan öljynvaihdosta tai seksistä.
Mutta mitenkähän käy käytännössä. Öljynvaihto voi onnistua, mutta mitenkä onnistuu suomalainen seksi?
tuskin kannattaa oikeina pitää? :)
Suomalainen seksi onnistunee, ihan samoin kuin vaikkapa irlantilainen?
Siitä pitänee synnytysosastojen paikkaluku paikkansa, vaikkakin pohjoisesta on synnytyssairaaloihin paljon pidempi matka, kuin entisinä aikana?
Pistin vieraani illalla lujille aloituksen innoittamana jotta saisin ulkomaalaista näkemystä suomalaisuudesta tähän keskusteluun.
Kyllä minulle tuli hyvin selväksi, että suomalaiset ovat ystävällisiä ja avuliaita. Suomalaisuuden yhteinen historia on hyvin lyhyt verrattuna Keski Euroopan vanhoihin valtioihin. Olemme sulkeutuneita ja ujojakin. Suomalaisten juomakulttuuri on rajumpaa kuin Euroopassa. Humalajuominen on niin naisille kuin miehillekin yleistä. Juopuneena suomalainen avautuu ja on puhelias tosin usein myös agressiivinen.
Kysyin Peteriltä mikä on hänen näkemyksensä hollantilaisuudesta ja sain vastauksen. Hollantilaisuus on ollut kauan piilossa, ihmiset ovat olleet jopa ylpeitä monikansallisvaltiostaan. Viime aikojen ulkolaisten aiheuttamat mellakat ja vaikeudet ovat pysäyttäneet hallantilaiset miettimään omaa identtiteettiään. Kansalaisuusaate on alkanut nostamaan päätään.
Suvun jatkaminen onnistuu jokaiselta siitoskykyiseltä asuinsijasta ja maasta riippumatta, mutta taisin esittää asian liian kierrellen ; )
Suomalaisuudesta jäi mieleen kouluajoilta kansalaistaidon tunnilta (oli muuten jälkikäteen ajateltuna paras ja tärkein oppiaine koulussa), että Suomi on tasavalta ja Kekkonen valitaan presidentiksi joka kuudes vuosi.
valitettavasti olen taas kerran myöhässä.
Pieni anekdootti vain suomalaisuudesta: Olen kierrellyt Ruotsin maaseutua viime aikoina katsellen kesämökkejä. Olimme eräällä mökkialueella ystävättäreni kanssa ja meklari esitteliu mökkiä isolle porukalle spekulantteja. Ystävättäreni (suomalainen) sanoi minulle heti: tässä on asunut joku suomalainen.
Mistä hän sen tiesi?
Sauna oli puhdas ja hyväntuoksuinen (vaikka nurkassa olikin systembolagetin kassi ja pulloja), puusta nikkaroituja esineitä pöydällä. Tuntematon sotilas (ruotsiksi) kirjahyllysssä. Vahva tupakanhaju puuseinissä. Puhelimen vieressä seinässä lappuy jossa oli kaksi numeroa: viinakauppa (ja aukioloajat launataisin) ja taksi millä sinne pääsee.
Meklari vahvisti että omistaja oli ollut suomalainen(hiljattain kuollut)
Että sileen. Kyllä me suomalaiset toisemme tunnistamme. Maailmallakin.
Kiva kuulla sinusta, olen jo ollut huolissani kun en ole bongannut aloituksiasi. Koetahan ulkosuomalainen kömpiä ihmisten ilmoille sieltä metsän kätköistä ; )
Kertomasi mökkikuvaus on kuin kopio yksinelävän lähinaapurini (mies) kesämökistä.
Kirjoittelin äsken tähän ketjuun eilisen illanistujaisen turinoita suomalaisuudesta, ulkolaisten näkemänä.
Minulle tämä ketju on ollut antoisa kokemus. Kommentit ovat avanneet ja laajentaneet ymmärtämystäni juuristamme ; )
merkitsee sinisilmäisyyttä positiivisessa
mielessä.
Iltaa tankavaara. Antaisitko minulle palautteen viime oppitunnin jälkeisestä haikusta, onko se mielestäsi oikein tehty? ; ) Löydät sen galleriasivultani.
tuo meidän kissa. Laitoin teflonipannun lieden päälle ja alle jäänyt vesi paukahtelee ja sihahtelee lieden kuumuudesta. Kissa istuu ja katselee tapahtumaa tyynesti.
Sitä on myös saunan lauteitten paksu orvaskesikerros ja muutamat perkeleet väliin.
Saunamakkaran haju ja höyryävä iho ja liian korkeat kotirappuset, lämmin tupa ja luvattu perunamaa.
Niistä on minun suomalaisuus tehty.