Lähdössä siis huhtikuussa Roomaan ja edullisia lentoja metsästelen netistä. Hintahaitari melkoinen, 850 - 1400 neljältä aikuiselta meno-paluu. Jos malttaa konetta vaihtaa, niin on ilmeisesti edullisempi?
Mitä kautta olette lentoja varanneet ja mihin hintaan?
Roomaan huhtikuussa
4
1367
Vastaukset
- tonttu
Hei!
Katso www.vertaa.fi, ja sieltä lentoliput. sieltä tulee kaikkien matkojen ehdotuksia.Sieltä minä sain edullisimman vaihtoehdon marraskuussa 184/hlö - Cityvihreä
Olimme Roomassa kuusi päivää huhtikuussa 2008. Varasimme lennot Finnairilta, ja ne maksoivat 260 euroa hengeltä eli kahden hengen liput kustansivat yhteensä 520 euroa. Mitä aikaisemmassa vaiheessa varaat, sen halvemmat liput saat, mutta huomaa että niissä ei ole sitten mitään joustonvaraa takaisinmaksun taikka muutosten suhteen.
Huomauttaisin vielä, että jos bookkaat vain hieman halvemmat liput siten että joudut vaihtamaan konetta jossain, todennäköisyys sille että jotain menee pieleen, kasvaa. Jos ensimmäinen lentosi on myöhässä, missaat jatkolennon ja jos se on eri varauksella, ei ensimmäinen yhtiö korvaa menetettyä yhteyttä. Jos taasen molemmat lennot ovat samassa varauksessa, pääset perille saakka mutta myöhässä - pahimmassa tapauksessa vasta seuraavana päivänä. Lisäksi mahdollisuus siihen että laukkusi ei tule perille kasvaa jos joudut vaihtamaan konetta matkalla.
Suora välilaskuton lento on ylivertainen tuote ja mielestäni siitä voi maksaa hieman enemmän.
Aikatauluillakin on merkitystä.
Olen työni ansiosta lentänyt koko lailla paljon... Finnairilla enimmäkseen ja koskaan ei ole laukku jäänyt jälkeen. Hajonnut tosin on kahdesti.- 123xyz
Elokuussa kun haarukoin matkustustapaa (syyskuulle, juu ehkä oli turhan lähellä), niin eipä noilla hakukoneilla kovin monen kympin säästöä saanut.
Usein olisi pitänyt vaihtaa ja sitä kautta lisätä matka-aikaa 2-4 tuntia per suunta.
Sitten kun vielä järkeili, että kannattaa vähän maksaa siitäkin , että on aamulento mennessä ja iltapäivä palatessa, niin eipä se finskin 305 e/sivu/henkilö sitten niin mahdottomalta tuntunut.
Halvempia olisi toki saanut, juu.
Hyvää matkaa.
Varo taskuvarkaita. En ottanut vakavasti riskiä, olin mielestäni varovainenkin, mutta niin vain reisitaskusta pussi löysi uuden omistajan. - reissumies-x
Kävimme myös huhtikuussa Roomassa ja Finnair oli ylivoimaisesti edullisin vaihtoehto. Muutaman kympin saattaisi joskus säästää jos viitsisi käyttää koko pitkän päivän matkustamiseen, mutta se on sitten jokaisen oma valinta mitä tekee. Hotelli Juliaa muuten en suosittele hyvästä sijainnista huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123916Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632485Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922326- 472243
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136