Nyt kuulkaa rakkaat palstasiskot ja palstaveljet. Teemme muisteloketjun. keräämme tähän vanhoja laulujen ja lorujen sanoja. Noin suurin piirtein, ei kukaan jaksa enää ihan oikein sanoja muistaa.. Niissä on joku ihmisen nimi mukana.
Ihnaa ketju
Hömppästiina
271741
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
...No minähän se olen se pikkanen poika, se mamman oma Matti. Mummon mussu ja taaton Tassu ja siskon marakatti ...
Laulu Pikku-Maijasta on jäänyt mieleeni. "Maijalla on karits, karitsa, karitsa. Maijalla on karitsa lumivalkea." Noita sanoja siinä toistellaan.
Kardemumman yössä Jesper, Kasper ja Joonatan.
AA Heikki, kissa langoilla leikki.
Ai ai veitikka, ei saa lankoja sotkea.
Isohan se Iitakin on, vaan son Iitan rinnalla elo pojan on niin huoleton.
Mua lemmitkö viälä oi Kustaa
onko rakkautes ruastumaton...
Pikku-Matin autosta on kumi puhjennut....
purukumilla me paikkaamme sen.
Maailma on niin lavea, pikku pikku Lauri
siin on monta loukkoa, pikku pikku Lauri!
tuo täti Monika, kun hän menee torille
on näky komea. Kas näin hattu heiluu...
Niin kaunis oli ilima vaan kauniimpi ol Hilima, kun helmat sen hempeesti tuulessa heilahtel. Oi kun viel sais tuntee nuo tuhanneet..
Rantamalla likolahden, Hilima Holokin kanssa kahden, yhteisestä rakkaavesta, aina haaveiltii...... kunnes Hiliman vei multa Onni, laukkanen kylän ravattisonni, hajanaisten kenkies lotinaa navetalta kuule nyt en.
Maljani, kaljani, juon ne Stadin Onneksi!
tee joskus miehen työ, jyrki jyrki älä sanojasi syö. Sitte minäkin rupesin rokkaamaan, sitä sinä et huomannut lainkaan....
mä oon kundi. Tsiigaan vaan friiduja.Sori.Stadissa friidut tykkää rokata. Yhdessä meidän kundien kanssa.
oot sitten ihana. :)
toi biisi saa sen hyrisee...mun oma Pamsukka. Pitää vaa pitää tätä friiduu niinku silmällä. Hyvänäkönen mimmi vieläki. Mut kundit varoitus: se on mu. Ja sen bosarit sit...näpit veks. Niihi mulla vain yksinoikeus.
kalamies, ja Eemeliksi mut ristitty on. Mä verkot vetehen vain lasken laulellen ja luodolle käyn onkimaan...... thyi Ahti suo antejaan.
Kalastus on sellane kliffa harrastus. Joskus on tullu käytyy muuallaki ku iha tässä koskessa. Eilen meni vähän n.15 kilsaa ylemmäs tota koskee. Täs lähellä on toi Pitkäkoski mihin noi lohet tulee. Näin yhe upeen lohen. Siellä tää lohi pyristeli koskentörmää ylöspäin. Upee oli näky. En sit viitsinyt edes napata sitä. Jäin vaan törmälle tsiigaa, sen taisteluu..jäi lohi niinku vapaaks.
lapset herätkää. Juhani ja Liisi
muuten matka jää.
kulkee kirkolle, Taavetti ja Tiina
nouskaa kannoille.
sen kuutamoillan, kun yhdessä tansseista
palattiin? Oi Emma Emma, oi Emma Emma
sä lupasit olla mun omani.
on niin väsy että kutsun sekä Unijukan, että Nukkumatin huolehtimaan mahollisemman hyvistä.
Kummastakin on lauku: Nukkumatti nukkumatti lasten illoin klkee heittää silmiin unihiekkaa.
Hyvää yötä ja kauniita unia, omani on jo parin minuutin päässä.
rakas tyttöni mulle, tää on lauluni sulle. Yössä kaipaan lohdutusta, kuljen etsin unohdusta, mielen täyttää murhe musta, mul on päässä kuva susta, Elsa
Oli ennen onnimanni
onnimannista matikka
matikasta maitopyörä
maitopyörästä pytikästä
pytikästä....
kotikylän lapsi sinua mä muistan yhä ain.
tuli oitis mieleen: oi joosef joosef kauanko sä kuljit, maantietä etelästä pohjoiseeen..
Oho sano eemeli, molskis
Ah August sinä onnellinen mies..
Gabriel kun on lämmin tuulet soi lempeämmin..
Suhmuran satra ei tullunnukkaan...
Imatran Inkeri,
Aila,
Tarja tunturin tyttö..
Eila ihmelapsi...
Niitä on satoja, kun minäkin muistan ainakin viiskymmentä
tango pelarguunia on mummon akkunalla