Kertokaapa viisaammat, miten ja miksi kuukautisvuoto tulee normaalisti vaikka testien mukaan ovulaatiota ei kuitenkaan ole? Jos kerran vuodon tehtävänä on tavallaan poistaa (hedelmöittymätön) munasolu elimistöstä, niin ilman ovulaatiotahan ei ole sitä poistettavana?
Voiko noihin ovulaatiotesteihin luottaa? Tuloksena ei siis ole haamuja, ei mitään, pelkkää negaa. Milloin on syytä huolestua? Nyt on takana pari testatusti ovulaatiotonta kuukautta.
Voiko ovulaatio pitää normaalisti parin kuukauden "taukoja" ja jos niin mistä se johtuu? Voiko siihen vaikuttaa ravinnolla tms. että ovulaatio tapahtuisi?
Mulla siis tulee kuukautiset joka kierrossa, kierto 28-35 pv. Monet, joilla ei ole ovulaatiota, sanovat että menkat eivät tule tai kierto on tyyliin 40-60 pv. Mulla on kuitenkin tuo kierto kai aika normaali.
Ovulaation puuttuminen
6
7564
Vastaukset
- käsittääkseni
mikään lääkäri en ole, lääkäri osaisi varmaan kertoa sinulle yksityiskohtaisesti mikä on vikana, mutta olen ymmärtänyt että kuukautiset voivat tosiaan tulla ilman ovulaatiotakin. Mutta silloin kierto on yleensä pitkittynyt.
Ovulaatiotestit on ymmärtääkseni luotettavia JOS ne tehdään oikeaan aikaan. Voi olla että olet tehnyt testin väärään aikaan.
Suosittelen että juttelet lääkärin kanssa tai kysyt vaikka joltain internetin lääkäripalstalta apua.- vielä uudelleen
Luteaalivaihe (ovulaation ja kuukautisten väli) voi vaihdella paljonkin eri naisten välillä. Normaalisti sen sanotaan olevan 12-16 päivää, mutta esim. minulla se on useimmiten vain kahdeksan päivää. Minä kiertopäivänä olet tehnyt ovulaatiotestin - ainako samana?
- niitä on kaikilla
Anovulatorisia vuotoja on silloin tällöin kaikilla. Niissä munarakkula ei kypsy kunnolla vaikka vuodot olisivatkin säännölliset. Voi olla kyse yksittäisistä kierroista tai sitten voi olla jotain vikaa hormonitoiminnassa, jos vuodot ovat jatkuvasti anovulatorisia.
Kysy asiaa gynekologiltasi. - minä80
Jos raskautuminen on toiveena, niin sinuna menisin lääkärin juttusille. Ultralla ja labratesteillä voidaan ovulaation tapahtuminen/puuttuminen varmistaa ja tarvittaessa tukea ovulaatiota lääkkeillä.
Sinulla on suht pitkä kierto. Muistathan, että ovulaatio tapahtuu 14vrk ennen seuraavia kuukautisia, joten kierron ollessa 35 päivää, olisi mahdollinen ovulaatio tapahtunut vasta kp 21, eli olethan testaillut riittävän pitkään?
Itse olen joutunut myös toteamaan, että kyllä ne ovulaatiotestit ovat luotettavia - kroppa ei vain toimi ilman lääkkeitä... - Uncut
Poistuu myös kuukautisten mukana. Muuten se paksuuntuu liikaa ja siitä voi olla jotain haittaa.
- on syöpä
Se "haitta" on kohdun limakalvon syöpä, jonka riski kasvaa jos kohdun limakalvo pääsee kasvamaan liian paksuksi. Yleensä tämä tapahtuu vasta kun kuukautiset ovat olleet pois useamman vuoden, mutta ei se siltikään terveellistä ole. Jokaisen naisen pitäisi vuotaa vähintään puolen vuoden välein, paitsi jos käyttää uuden sukupolven e-pillereillä joilla vuodot tulevat vain vuoden välein (ei myydä suomessa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1726293- 1471744
- 1131528
- 511280
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46962Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢32879Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu97856Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5809Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan231775- 41759