nyt
on pentti nelonen
16560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Apple ei edes kilpaile samassa sarjassa Microsoftin kanssa.
Applen pääasiallinen tulonlähde ovat iPhonet ja iPodit, Microsoftin pääasiallinen tulonlähde on ohjelmistot. Applen Macintoshien myymisen lopettamista on povattu jo useita vuosia, koska se on Applelle enää sivubisnes. Tämän osoittaa jopa se, että Apple ei ole enää jaksanut tietokoneillensa edes kehittää erillistä Apple-only rautaa vaan ne ovat Applen koteloihin väsättyjä IBM-yhteensopivia PeeCeitä.
on enemmän käteistä kuin mikki$otkulla. Olet oikeassa, ne eivät paini samassa sarjassa. Mikki$otku painii köykäisemmässä sarjassa. Siinä köyhien luokassa.
On olemassa monia suuria yrityksiä, joilla on paljon rahaa, mahdollisesti jopa Microsoftia ja Appleakin enemmän.
Esimerkiksi autoja valmistavat firmat ovat varsin rahakkaita bisneksiä. Mitä siitä jos Fordilla tai Volvolla on enemmän rahaa kuin Microsoftilla jos ne eivät edes kilpaile keskenään? Apple ja Microsoftikaan eivät kilpaile keskenään.
tekevät käyttöjärjestelmiä. Applen OS X:ää jopa halutaan asentaa tavalliseen pc-koneeseen kun taas mikki$sotkun purkkavirityksiä pakkomyydään koneiden mukana halusi ostaja sitä tai ei. Mites on myös zunen ja IPodin kanssa? Molemmat ovat mediasoittimia sillä erotuksella ettei zunea halua kukaan. Ei ne mitään kilpailijoita ole...
Ja sitten heräsit?
Mitäpä sanot siihen, että Apple on virallisesti tehnyt mahdolliseksi asentaa Macintoshiin Windowsin? Entä mitä sanot siihen, että monet Macistit ovat niin jopa tehneet.
Sen sijaan PC:n käyttäjät harvemmin tahtovat Mac OS:ää asentaa PC:hen.
wintoysista maciin siirtyneet ovat asentaneet wintoysin maciinsa. Pitäähän sitä SÄÄTÄMISTÄ jollain tavalla saada jatkaa ettei tule vieroitus oireita.
"Sen sijaan PC:n käyttäjät harvemmin tahtovat Mac OS:ää asentaa PC:hen."
Miksi sitten on sellaisia sivustoja, joissa asiasta neuvotaan? Mikki$sotkun purkkaviritelmistä halutaan päästä eroon vaikka kuinka paljon ylistäisit wintoysia.
Eivät ihmiset loputtomiin mene hypetyksen mukana. Laatua ne alkaa kaipaamaan ja samoin Applesta puuttuu PC koneiden laajennettavuus. Apple rahastaa muisteista ja muista järkyttäviä hintoja. Koko Apple on häpeä kapitalismille sillä se on pelkkää tyhjiä lupauksia ja riistoa. Hyvä porvari myy laatua edullisesti kuten Microsoft, ajatellen enemmän kuluttajan parasta kuin kierisi rahanahneudessa kuten Apple sillä sillä tiellä on paskainen loppu.
myynti on nousujohteista. Ihmeíset haluavat käytettävyyttä eivätkä säätämistä virusturvan, rekisterien tai kovalevyn eheytyksien kanssa. Otat macin ulos laatikosta odotat vartin ja menoksi. Tähän ei windows-pohjaiset koneet kykene. Jatkuvasti kasvava joukko on jo tehnyt näin eikä loppua näy.
Vai menee OS Xn käynnistymiseen vartti. Siinä ajassa Vistakoneella on tehty töitä jo pitkään.
ei taaskaan tajunnut lukemaansa. Otat UUDEN macin ulos laatikosta ja alat leikkiä. Tunnetusti järjenjuoksusi on erittäin valikoivaa ja kokkareista.
"Otat UUDEN macin ulos laatikosta ja alat leikkiä."
Mutta entä kun on tarve tehdä muuta kuin leikkiä, silloin Windows on ainoa vaihtoehto.
purkkaviritelmällä pitää alkaa asentelemaan virustorjuntaa, eheyttelemään ja putsaamaan rekisteriä toisin sanoen SÄÄTÄMÄÄN! Ei wintoys ole mitenkään nykyaikainen käyttöjärjestelmä vaan muisto tietokoneiden kiviajalta. Ikävä kyllä siitä laaduttomuudesta kehdataan rahastaa
.....Windows on silti suosituin ja eikä syy voi olla vain pakkomyynti sillä heppohan se olisi korvata linuxjakelulla mutta ihmiset ei halua., kun asiat on niin vaikeeta linuxeissa kun pelitkään ei toimi kuin hankalasti winellä. Ihmiset haluaa pelata ilman lisäohjelmia ja muutenkin kaikki on linuxeissa ihan typerästi toteutettu.
"Windows on silti suosituin"
pakkomyydyin. Ei pakkomyynti tarkoita samaa kuin suosituin.
"kun asiat on niin vaikeeta linuxeissa"
Et ole edes kertaakaan kokeillut Linuxia. Kirjoittelet sen mitä olet jostain kuullut ja elät sen tiedon varassa. Säälittävää.
"muutenkin kaikki on linuxeissa ihan typerästi toteutettu."
Kuten esimerkiksi? Ethän sinäkään osaa auto ajaa vaikka osaat ajaa polkupyörällä. Autolla ajaminenkin vaatii uuden opettelua.
"pakkomyydyin. Ei pakkomyynti tarkoita samaa kuin suosituin. "
Olenkohan jotenkin pelottavan oloinen vai mistäkö johtunee kun kukaan ei ole minulle pakkomyynyt tai edes yrittänyt pakkomyydä mitään Windows versiota ikinä?
>...ei ole minulle pakkomyynyt tai edes yrittänyt pakkomyydä...
Mene paikalliseen markettiin ja sano että haluat ostaa pelkän tietokoneen. Siis sellaisen jossa EI ole Windowsia mukana kun sinulla on sellainen jo ennestään.
Kerro sitten täällä mitä myyjä vastasi. ;)