Kaiken

Rise on antanut ohjeen, ettei 1.11.2008 jälkeen valvonnantehtävissä toimiva
henkilö voi toimia sivutyönä järjestyksenvalvontaan liittyvissä tehtävissä.

Mistäs nyt otetaan rahat että saadaan meetvurstia leivän päälle vai onko tyydyttävä sipuliteehen ja lauantaimakkaraan?
3788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

myös kaikki julkiset valtuustopaikat yms tasavertaisuuden vuoksi. naurettavaa holhousta. joka haluaa tehdä työtä niin tehköön.

Äänestä

on määritelty, siis ko. lain perusteluissa, millä tavalla esteellisyyden tai ristiriidan virkavelvolliuuksien suhteen sivutoimessa on ilmettävä, että sen harjoittaminen voidaan kieltää. Tässä laissa säädetään, että poliisimies, rajavartiomies tai tullimies ei saa toimia järjestyksenvalvojana. Lain perusteluissa mainitaan että rajaus on tehty nimenomaan vain näihin virkanimikkeisiin. Lain säätäjän sallii siis esim. poliishallinnossa poliisivankilan vartijan ja vanginvartijan toimimaan sivutoimessa järjestyksenvalvojana.
Vanginvartijan virkavelvollisuudet eivät ole ristissä järjestyksenvalvojan tehtävien kanssa, koska vanginvartijan virkatehtäviin ei kuulu yleisen järjestyksen tai turvallisuuden valvontaa, vanginvartija ei ole esitutkintaviranomainen, eikä vanginvartijalla ole erityistä toimintavelvoitesäännöstä joka ulottuu vapaa-ajalle. Lain valmisteluissa se on käynyt oikeusministeriössä lausunnolla, eikä sieltä ole tällöin ollut tähän lain kohtaan huomautettavaa.
Asiasta on tehty aloite Riseen ko. määräyksen kumoamiseksi tai sen kohdan 4 poistamiseksi, koska se on alemman tasoisena säädöksenä ristiriidassa ylemmän tasoisen säädöksen, lain kanssa.
Saas nähdä tapahtuuko mitään.
Joka tapauksessa jos sivutoimi järjestyksen valvojana joltain kielletään on siitä annettava valituskelpoinen päätös. Kielteisestä päätöksestä pitää valittaa hallinto-oikeuteen. Jos toimii kielteisen päätöksen tultua (vanha sivutoimi)järjestyksenvalvojan on hallinto-oikeudelta pyydettävä myöskin, että voi toimia sivutoimessa hallinto-oikeuden päätökseen asti.

Äänestä

vapaista.kateellisia kaikesta.kateellisia kauniista naisista.pikku miehillä pikku takeissa ja pikku tukassa ei ole kauniita naisia.rahaa on, mutta naisia ei.pikku takki mies pikku viraston isossa virassa ei ole oikea mies ja on siitä kateellinen pampuille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


RISE kieltää kirjoitti:

Rise on antanut ohjeen, ettei 1.11.2008 jälkeen valvonnantehtävissä toimiva
henkilö voi toimia sivutyönä järjestyksenvalvontaan liittyvissä tehtävissä.

Mistäs nyt otetaan rahat että saadaan meetvurstia leivän päälle vai onko tyydyttävä sipuliteehen ja lauantaimakkaraan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu