Heips! Tietäisköhän joku pääsisikö oppisopimuksella päiväkotiin töihin? Tahtoisin niin kovasti tehdä lasten kanssa töitä...Ja mikähän mahtais sitten olla varsinainen tutkintonimike? Kiitoksia kaikille vastaajille!
Oppisopimuksella päiväkotiin?
8
8378
Vastaukset
- mamma21
Pääsee töihin, mutta nyt ei varmaan ainakaan helposti löydy paikkaa..yksityisiltä päiväkodeilta varsinkaan. Itse olen ajatellut mennä TET:iin, jotta saisin opintoja hyväksiluettua talvella alkavaan koulutukseen. Lahdessa ainakin järjestetään mm.lasteenohjaajan perustutkinto päiväkodeissa oppisopimuksella/työharjoittelun ohessa.
- saa kyllä lähihoitajan
paperit opparillakin!
- kahden lapsen äiti vailla o...
Mamma21 puhuit että opparilla pääsee Lahdessa päiväkotiin, tiedätkö mihin päiväkotiin pääsisi? olen monet kerrat yrittänyt vuosia sitten ja aina vastauksena EI! Joten aattelin kysästä sulta onks sulla tietoa enemmän tän hetken tilanteesta. Voit mailata mulle jossuli83@gmail.com.
kahden lapsen äiti vailla o... kirjoitti:
Mamma21 puhuit että opparilla pääsee Lahdessa päiväkotiin, tiedätkö mihin päiväkotiin pääsisi? olen monet kerrat yrittänyt vuosia sitten ja aina vastauksena EI! Joten aattelin kysästä sulta onks sulla tietoa enemmän tän hetken tilanteesta. Voit mailata mulle jossuli83@gmail.com.
tällä hetkellä järjestetään Lahden diakonian instituutissa näyttötutkintoon(työn ohessa opiskelu)valmistava lastenohjaajakoulutus. koulutus alkaa tammikuun alussa. soita pikaisesti opintosihteeri Maila Lehikoiselle
03 8132 222 tai lähetä s-postia maila.lehikoinen@dila.fi
ja kysy lisätietoja, haku on mielestäni vielä toistaiseksi voimassa, valintakoe järjestetään jo 2.12.
Metsäkankaan Teemulan päiväkoti hakee usein ainakin harjoittelijoita, koita kysyä sieltä kiinnostuisivatko asiasta...- Nimetön
mamma21 kirjoitti:
tällä hetkellä järjestetään Lahden diakonian instituutissa näyttötutkintoon(työn ohessa opiskelu)valmistava lastenohjaajakoulutus. koulutus alkaa tammikuun alussa. soita pikaisesti opintosihteeri Maila Lehikoiselle
03 8132 222 tai lähetä s-postia maila.lehikoinen@dila.fi
ja kysy lisätietoja, haku on mielestäni vielä toistaiseksi voimassa, valintakoe järjestetään jo 2.12.
Metsäkankaan Teemulan päiväkoti hakee usein ainakin harjoittelijoita, koita kysyä sieltä kiinnostuisivatko asiasta...Kiitos ihan älyttömän paljon!!!
- Opso-Lähihoitaja
Moi!!
Elikkä varmaan riippuu missä päin asustelet,
"LASTENOHJAAJAN TYÖKUVA JA KELPOISUUS:
Lapsi- ja perhetyön perustutkinto antaa sinulle valmiudet työskennellä seurakunnan päiväkerhoissa ja perhekerhoissa, kunnallisissa ja yksityisissä päiväkodeissa ja perhepäivähoidossa. Tehtävänäsi on huolehtia lasten perushoidosta ja ohjaamisesta sekä kristillisestä kasvatuksesta.
Tutkinnon suoritettuasi voit hakea opiskelemaan esim. ammattikorkeakouluihin ja yliopistoihin." Tosiaan en sitten tiedä että missä on tuommoisia ohjaaja koulutuksia, ja pääsekö niihin oppisopimuksella.
Itse olen oppisopimuksella kunnalla ja päiväkodissa töissä-> minusta valmistuu lähihoitaja joka sisältää paljon muutakin valinnan varaa kuin pelkästään lapset.
Ensin sinun on löydettävä paikka ja mietittävä kumman koulutuksen haluat, noista on hyvä aloittaa.. Sitten kannattaa olla yhteydessä oppisopimustoimistoon.
(toivottavast autto edes jonkin verran vaikka sekavaa onkin) =) - ALUSTAVASTI HAKENUT
Kyllä se toennäkäisesti onnistuu jso vain he suostuvat siihen, ja jos se on " sun juttu" niin mikäs siinä sitten.
- Oppisoooooo
Hei! Tietäisikö kukaan pääseekö Tampereella oppisomuksella töihin päiväkotiiin? Jos tiedätte jonkun paikan voi sanoa tarvitsen paikkaa kipeästi. Asun Kangasalalla mutta ei täällä ole vapaita paikkoja oppisopimukselle opiskelevalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204974
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni861762Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2881622Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741574Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561448Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351207Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121180Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041129Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi691111- 931064