Iomega 500G

Hei, ostin juuri Iomega 500 gigan ulkoisen kovon. Sitä kyselen, että mikähän ohjelma(?) mahtaa olla kovon mukana tullut EMC Retrospect Express HD. Tai siis sen voi ladata netistä, mukana tuli koodi siihen. Onko hyödyllinen? Mihin tarvitaan?

Toinen kysymys. Onko fiksua kopioida koko C-asema ulkoiselle, eli kaikki koneen tiedot olisivat varmuuskopioitu. Ensin ajattelin että kopioin vain musiikit ja valokuvat. Mutta tilaahan mulla nyt on.

Kertokaa te fiksummat :)
41339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mikäli C-asema on kuten oletan myös systeemi levy, en näe mitään järkeä koko C:n kopioimisessa.
Sanoisin että My Documents -kansio alikansioineene ja fileineen riittää mahdolliset muut tärkeäksi katsomasi tiedostot jotka ovat muualla kuin em. kansiossa.

Jos C-asema sanoo poks, niin systeemin palautus ei onnistu kuitenkaan kopioimalla.

Itse suosittelisin melkein jonkun kloonausohjelman käyttöä (esim. Norton Ghost, Acronis Trueimage, ImageX tms.), jolla otat kunnon varmuuskopsun C-levystä ulkoiselle levylle.

Tällöin systeemin seotessa tilanne on helppo palauttaa. Paitsi levyrikon sattuessa ainakin XP oli vähän ronkeli käynnistymään kun se pudotetaan uudelle kovalevylle klooni-imagesta.

Äänestä
  • Minulla XP:n imagepalutus Acronilla ei ainakaan Microsoftin tarkistusta läpäissyt. Aikaisemmin tein useinkin tätä c-aseman palutusta, mutta sitten (luultavasti jokin kohta Windows-päivityksessä) ohjelman activointi ja oikeellisuustarkistus ei mennytkään kuten piti.

    Onko nykyisin "iso-M" muuttanut toimintoa siten, että Acron-asennus toimii?

    Äänestä

  • mene läpi kirjoitti:

    Minulla XP:n imagepalutus Acronilla ei ainakaan Microsoftin tarkistusta läpäissyt. Aikaisemmin tein useinkin tätä c-aseman palutusta, mutta sitten (luultavasti jokin kohta Windows-päivityksessä) ohjelman activointi ja oikeellisuustarkistus ei mennytkään kuten piti.

    Onko nykyisin "iso-M" muuttanut toimintoa siten, että Acron-asennus toimii?

    Tunnustan etten tuota TrueImagea ole koskaan XP:n kohdalla käyttänyt, Vistalla kylläkin.

    Itse tosin olen päätynyt käyttämään Norton Ghostia ihan senkin takia että töissä se tuli tutuksi. Vistan kanssa tosin pitää olla vähintään versio 11.5 että tuo imagen teko ja palautus onnistuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


höppänä kirjoitti:

Hei, ostin juuri Iomega 500 gigan ulkoisen kovon. Sitä kyselen, että mikähän ohjelma(?) mahtaa olla kovon mukana tullut EMC Retrospect Express HD. Tai siis sen voi ladata netistä, mukana tuli koodi siihen. Onko hyödyllinen? Mihin tarvitaan?

Toinen kysymys. Onko fiksua kopioida koko C-asema ulkoiselle, eli kaikki koneen tiedot olisivat varmuuskopioitu. Ensin ajattelin että kopioin vain musiikit ja valokuvat. Mutta tilaahan mulla nyt on.

Kertokaa te fiksummat :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu