Minulla roiskahti eilen bensaa silmään olisiko syytä huolestua? nyt silömät tuntuvat hieman karheilta ja kostuvat nopeasti jos niitä pitää suurina. APUA!
Bensaa silmään
14
16580
Vastaukset
- Jälkipesu?
Jälkipesu ei taida auttaa, mutta silmätapaturmissa,kun syövyttävää tai myrkyllistä nestettä joutuu silmään, silmä pitää huuhtoa heti runsaalla puhtaalla vedellä. Ehkä lääkärin pitäisi tarkistaa silmäsi vauriot.
Vesi ei ehkä enää auta, mutta itse huuhtoisin vieläkin muutaman kerran, silmä tarvitsee lisäksi ehkä joitakin rauhoittavia tippoja tai salvaa. Toivoa sopii että silmä korjaa itse vauriot.- No en vittu huuhtonu
Määrä oli sen verran pieni:).. Nyt 3h tapahtuneesta oon kyl liotellu vedessä ja punotus ja kirvely pahenee!! APUA!!
- hy43y342y42qha
No, olisi kannattanut huuhdella.
Kävitkö jo muuten lääkärissä? Vimme viestistäsi on pian 5 päivää.- No en vittu käyny
Vieläkin särkee silmää ja biljardin peluu on todella vaikeata. Apuuva. mitä mä teen? Ei oo leikin asia ilmeisesti?
- go go
Olin itse lapsena lensi silmilleni bensaa joten nopeasti vedellä huuhtoa pois muutaman kerta uudelleen huuhtoa.Bensiinin aine haittaa silmään joten jos ehdit jo huuhtoa ja jos myöhäistä huuhdoit niin täytyy mennä lääkärille.
- ottoot
jos tätä vielä joku lukee niin omaan silmää just lensi bensaa juoksin nopiaa tallista ulos ja laitoin lunta silmiään sen jälkeen juoksu konnta kyykys menin vessahan ja pesin silmän juoksevalla vedellä,tämän jälkeen joku 15min niin pesin uudestaan ja menen pesemään pian uudestaan, nyt on mennyt joku 30min tapahtuneesta eikä oikeastaan mitään kipua tai erilaisuutta huomannut. täytynee käydä aamulla koululääkärillä kysymäs onko vakavaa.
- tee-se-itse-mies
Kun näitä ihmiset kuitenkin googlettaa niin kerron minunkin versioni. Mulla meni kolmisen tuntia sitten runsaasti bensiiniä ja stp:n lisäainetta silmiin. Pääsin huuhtelemaan heti 30sek tapahtuneesta ja sain bensat pois. Huuhtelin noin 5min pelkällä vedellä koiran kupista ja sitten pihaletkulla perään. Kipuilua ei ollut, mutta sisko patisti käymään lääkärillä ja hän totesi kaiken olevan kunnossa. Kertoi pikaisen huuhtelun pelastaneen pahemmilta. Laittoin yhden tipan kumpankin silmään ja sitten kotiin.
Kävinkin lähinnä tuon bensiinin lisäaineen takia kun on kovempaa kamaa kuin itse bensa. Mutta nyt on yöksi mielenrauha ja aamulla töihin. - Sis.kir.sair.hoit
Joillain aineilla on taipumus hylkiä vettä ja liuottaa ihon tai limakalvon suojaavaa kerrosta, joten huuhtelu pelkällä vedellä ei aina poista niitä kokonaan. Siksi huuhtelun jälkeen päivystykseen tai ensiapuun, riippuen aineesta. Suomi24sta ei apu löydy.
- Idioottiminä
Itellä lens kans just yks pisara silmäkulmaan, olin tankkaamassa nii meni joku 20 minuuttia ennenku pääsin kotia ja sit joku 10 minuuttia ennenku vähä huuhdoin silmää, vähä hassulta silmäs tuntuu mut ei sen suurempia. Jos nyt huomenna herään puolisokeana nii eipähä tartte mennä töihi.
- Anonyymi
Ite imppasin bensaa ja kaadoin päälleni jotenka meni vähän silmäänki. Mitä opimme: älkää rakkaat lapset impatko
- Anonyymi
itellä lens kesällä bensaa silmää nii ei muuta ku juoksin vaa laiturille ja noin 20 sek ajan huuhdoin silmää vedellä ja menin vaa heti takasi tankkaamaa. Ei tullu mitää ihmeempiä enkä asiasta hirveemmi huolestunu eikä sitte loppuje lopuks tullukkaa mitää vaurioo.
- Anonyymi
Itellä just lens bensaa reilusti silmiin 1min huuhdelin ja kävin välillä huuhtelemassa. silmässä vähän oudolle tuntuu mut muunten ei mitään.
- Anonyymi
joo ite tuossa eilen mopoo rasatessa roiskahti bensaa naaman ihan kunolla kun paineilmalla ruiskautin vahingossa silmiä kirveli huutelin kunnolla juoksevan veen alla eikä tästä sen kummempaa ainakaan tullut silmät eivät edes ärtyneet eivätkä punota. kyllähän sitä silmiinki vähän meni kun kirveli aika lailla mutta eniten mietin ku lens naamaan että imeytyköhän se bensa naamaan :D
- Anonyymi
Itellä meni bensaa silmiin, kun tankkasin mopoa, ei toiminut siinä pistoolissa se toiminto, että kun tankki tulee täyteen niin se lopettaa tankkauksen vaan tuli sit bensat naamalle. Menin huoltoasema lle sisään huuhteleen silmän ja sit kotona vielä pari kertaa huuhdoin. Eipä siitä ainakaan vielä oo mitään isompaa haittaa tullut kun vaan se saatanan silmien kirvely.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle342685Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362561Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532554Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt932024Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle361902Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3121718- 1501516
- 731378
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231138Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271103