Joo mulla on 5 kk:n ikänen kultsupentu ja se o iha älytön saunahullu, se siis änkee väkisellä saunaan mukaan, jos ei pääse, nii menee levottomaksi ja mököttää. Livahtaa saunaan aina oven auettua ja kiipee ylälauteille, pistää iha hirveesti hanttiin ku käydään poisa hakemassa. :D Onko kellää muulla ollu tämmöstä tapausta. Siis ei se meitä sinäänsä haittaa, mut sitä sen käytöstä vaa ihmetellää, et mikä siinä saunassa niin kauheesti viehättää?
Vastaukset 8
- m1äs
Mulla oli labbis, joka myös pentuna änki saunaan mukaan, ja vaikka yritettiin saunoa se sieltä pois, niin ei meinannukkaan lähteä mihinkään. Ei se enää vanhempana viittiny tulla saunaan mukaan.
Luulen että kultsus vaan haluaa olla siellä missä muutki perheen jäsenet... - kultainennoutajaNelli
tulee saunaan omasta tahdosta ja se on jo kohta vuoden ikäinen. :D siellähän se istuis vaikka kuinka kauan, ihan ite kiipeilee ylä lauteille asti, istuu siinä ja kahtelee ympärille.. :)
- -Mie-
Meillä kääpiöpinseri tulee kans saunaan.On siellä jonkin aikaa ja lähtee pois,sitten tulee takas.
- kultsu 12 vee
Meillä on 12-vuotias kultsu ja se nauttii edelleen kaks kertaa viikossa saunan ylälauteil 80 asteen lämmöstä. Se änkee ittensä saunaan heti, kun se laitetaan päälle ja istuu siellä niin kauan,et muutki tulee saunaan. Tosin iän takia joudutaan nykyään kantamaan sieltä pois.
Me ei myöskään olla syytä tähän saunomiseen koskaan keksitty muuta kuin tuo jo esille tullut, kun muukin perhe niin hän kans. Seuraavaa koiraa ei kyllä edes pentuna saunaan oteta, jos se ei sitten oppisi tuota tapaa. - Moonlight^
No kiva ku muiltahi löytyy tämmösiä tapauksia.. :D
- omistaja1111111111
ukko tykkää saunoa ikää 4v,mutta emme enään anna tulla samoille löylyille vaan herra käy sitten ku me olemme käyneet ja ollaan kyllä laitettu jo kiuas kiinni eli jälkilöylyille menee ja ei ainakaan meillä ole siitä ku muu porukka on ku itsekseen siellä löhöilee ja nauttii lämmöstä ihan silmät kiinni,nautittavaa katsottavaa....ja tehnyt sitä ihan pennusta asti.
Alussa olin huolissani että onkohan ihan terveellistä koiralle ja kysyin sitä eläinlääkäriltä vaan meinas että eipä siitä ole todettu olemaan mitään haittaa,joten...jatkakoon ku kerran tykkää... :) - Moonlight^
omistaja1111111111 kirjoitti:
ukko tykkää saunoa ikää 4v,mutta emme enään anna tulla samoille löylyille vaan herra käy sitten ku me olemme käyneet ja ollaan kyllä laitettu jo kiuas kiinni eli jälkilöylyille menee ja ei ainakaan meillä ole siitä ku muu porukka on ku itsekseen siellä löhöilee ja nauttii lämmöstä ihan silmät kiinni,nautittavaa katsottavaa....ja tehnyt sitä ihan pennusta asti.
Alussa olin huolissani että onkohan ihan terveellistä koiralle ja kysyin sitä eläinlääkäriltä vaan meinas että eipä siitä ole todettu olemaan mitään haittaa,joten...jatkakoon ku kerran tykkää... :)Juu itekki mietin et mahtaakoha toi olla koiralle ihan terveellistä, mutta ku ei se oo ainakaa tähän mennessä mitää ilmenny. Se o ainakin ilmenny et jos se ei saunassa pääse käymään, nii se ottaa siitä nokkiinsa ja mököttää loppu päivän.. :D No kyllähän se nyt on ruennu sieltä ite pois tulemaan, ku alkaa olla liian kuuma.. :D
- Sofiina
...tulla saunaan. Viime sunnuntaina laitoin saunan päälle ja aattelin vähän nautiskella yksinäni. Kohta oli pikkupennun nokka lasiovessa kiinni ja päästin hetkeks sisälle mut pelkäsin polttavan itsensä kiukaassa ja ajoin lempeästi ulos. Ens kerralla jos kultsi vielä yrittää saunaan nin aion kokeille josko tykkää lämmitellä lauteilla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?37523Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 34502
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68479