Dam Square vaiko Leidsplein

Aaapu

moikka!

3 menevää parikymppistä tyttöä olisi lähdössä uudeksi vuodeksi amsterdamiin ja hotellin valitseminen tuottaa ongelmia. Hirveästi ei haluttaisi keskustasta joutua kävelemään omalle hotlalle, mutta täl hetkellä tuottaa ongelmia selvitää, kumpi on enemmän "keskustaa": leidsplein vai damrak/dam square alue.

Haluttais olla lähellä clubeja, kahviloita ja tietenkin shoppailupaikkoja.

kokeneemmat, kertokaa kumpi olisi meille parempi alue :)

Kiitos!

1

982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vierailija xxx

      Baareista: Leidsepleinin paikoissa on pelkkiä turisteja, mutta paikkoja on paljon pienellä alueella. Dam-aukiolta lähtee "bilekatu" Warmoesstraat, joka on myös tykitetty baareilla ja turisteilla. Ko. paikkojen välin kävelee n 20 minuutissa, raitiovaunu max 10 min (niitä kulkee puolille öin). Baareja on joka puolella, klubit teidän täytyy tsekata itse (ei kokemuksia).

      Shoppailu: Dam-aukiolta lähtevät shoppauskadut Kalverstraat ja Nieuwedijk, Leidseplainilta pääsee Kalverstraatille Leidsestraatia pitkin, joka on myös shoppauskatu.

      Eli menitte kumpaan hyvänsä niin tekemistä ei puutu ja sijainti on hyvä :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      165
      3765
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      19
      3079
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      226
      2627
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      239
      2172
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      76
      1913
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1327
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      26
      1270
    8. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1178
    9. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      93
      992
    10. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      919
    Aihe