Dam Square vaiko Leidsplein

Aaapu

moikka!

3 menevää parikymppistä tyttöä olisi lähdössä uudeksi vuodeksi amsterdamiin ja hotellin valitseminen tuottaa ongelmia. Hirveästi ei haluttaisi keskustasta joutua kävelemään omalle hotlalle, mutta täl hetkellä tuottaa ongelmia selvitää, kumpi on enemmän "keskustaa": leidsplein vai damrak/dam square alue.

Haluttais olla lähellä clubeja, kahviloita ja tietenkin shoppailupaikkoja.

kokeneemmat, kertokaa kumpi olisi meille parempi alue :)

Kiitos!

1

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vierailija xxx

      Baareista: Leidsepleinin paikoissa on pelkkiä turisteja, mutta paikkoja on paljon pienellä alueella. Dam-aukiolta lähtee "bilekatu" Warmoesstraat, joka on myös tykitetty baareilla ja turisteilla. Ko. paikkojen välin kävelee n 20 minuutissa, raitiovaunu max 10 min (niitä kulkee puolille öin). Baareja on joka puolella, klubit teidän täytyy tsekata itse (ei kokemuksia).

      Shoppailu: Dam-aukiolta lähtevät shoppauskadut Kalverstraat ja Nieuwedijk, Leidseplainilta pääsee Kalverstraatille Leidsestraatia pitkin, joka on myös shoppauskatu.

      Eli menitte kumpaan hyvänsä niin tekemistä ei puutu ja sijainti on hyvä :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      68
      4430
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      246
      4193
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      22
      3394
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      161
      3295
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      68
      3066
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2899
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      119
      2583
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      172
      2441
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      48
      2215
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1820
    Aihe