10viikon ikäinen perhoskoiran pentu ei pysy mukana kun olemme pihalla. se ei tule perässä vaikka kutsuu, juoksentelee vaan muualle. ei varmaan kannata jatkaa irti pitämistä kun se kasvaa aikuiseksi, eihän se aikuisenakaan pysy sitten omalla pihalla ja meidän muiden mukana. namupaloista se ei välitä. pitäiskö se sitten vaan pistää aina kiinni kun olemme menossa ulos? menin ostamaan mini flexin kun ajattelin että se olis hyvä joka menee sillä pitkään, mutta ei se oikeen siitäkään tykkää että se on kytkettynä, kun se huomaa että narua ei tule enempää, alkaa kamala kitinä ja pomppiminen. alkaako koira aikuisena inhota hihnoja/flexejä? vai hommaanko sille valjaat sitten kun on täysikasvuinen?
Perhoskoiran pentu
ulkona vapaana
2759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
siihen pantaan ja taluttimeen tai fleksiinkin. totta kai kun on tottumaton, pomppii ja vikisee mutta tottuvat nopeasti, ihan jokainen koira
ja juu ei, ei voi irti pitää jos ei ole käskynalainen eli ei tottele
Pentu saattaa vielä olla ihmeissään ulkona. Kun menette jonnekkin tuntemattomampaan paikkaan, koira ei ehkä seuraa koska sitä vähän pelottaa/ihmetyttää lähteä. Koita houkutella koiraa pikkuhiljaa. Minulla on myös perhoskoira ja aluksi oli sama juttu, mutta nyt kaikki on hyvin. Koira seuraa minua, tottelee ja voi hyvin pitää vapaana. :)