Olen vaihtamassa omaa kameranrunkoani(Can) täysikennoiseen. No kävin Rajalassa(hki) kts. kameroita. Mietin hiukan käytettyä 5D(2 kpl 995/1495), mutta aika käytettyjä. Tätä kirjoittaessa hinnat olivat jo muuttuneet(945 ja 2 kpl 1195) 1D oli alkaen 2595 ja 1Ds 2495. Epäilen vahvasti, ettei Rajala saa koskaan noita hintoja noista käytetyistä varsinkin 1D ja 1Ds kohdalla! Koska 5D mkII hinta uutena on n. 2400. Vanha 5D on hyvä kamera, mutta n. 1300€ lisää niin saa 5D mk II. Kieltämättä digimailmassa uusin kamera on aina paras(tekn.), joten pähkäilyjen jälkeen päädyin hark. 5D mkII. Lasit löytyvät jo kaikki, joten niihin en tarvii rahaa.
RAJALA-shoppi
Pirkka_P
5813
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sanoa liikkeen palvelusta - osin kohtuullisen hyvää, mutta osa aika välinpitämätöntä!
Toinen on "täysikennoinen", toinen ei. Vaikka vajaakennoisiahan nuo ovat molemmat... ;P
Lisätään vielä, että 1-sarja on tosiaan ammattikäyttöön tarkoitettu. Rungon kasaus on ihan erilainen kuin 5D:ssä. Ja jos vielä lisätään 5D:hen pystykahva (joka on kiinteä osa 1-sarjassa), niin ero vaan kasvaa. Ja 1-sarjassa sisuskalut ovat myös vankempaa tekoa, sellaisia varten, jotka sitä ominaisuutta tarvitsevat.
Niin en ole ammatilainen - tuskin sellainen tälläisiä mielipiteitä täällä kysyisi. Kuvien laadussa mainituilla tuskin mitään eroa on ilmeisesti..1ds ero tulee tietenkin jos tekee jättisuurennoksia. Canon 5D oli ja on loistava kamera kuvanlaadultaan, kuten huomaa Phul askeyn testeistä, mutta luulen kuitenkin hankkivani uuden version 5D.
Canon 1Ds ja 1d kohdalla noita hintoja tuskin kukaan tulee maksamaan mitä rajalassa on, koska teknisesti mk II on niin paljon edistyneempi vehje.
Toki niistä ammattilaisominaisuuksista on hyötyä myös vähemmän kuvaavalle. Se on eri asia kannattaako niistä maksaa. Laitteet eivät kuitenkaan ole niin herkkiä hajoamaan kuin kuluttajakamerat. Vahingon sattuessa korjauksen tuntihinta kuitenkin on sama laitteesta riippumatta. Ja jos sen voi välttää kokonaan kestävämmän rungon takia...
Eikös ne käytetyt olleet MK II-versioita? Hintoihin en sinällään ota kantaa, kun en ole juuri nyt ostamassa tuollaisia. Ammattilaisten hintahan on erilainen, koska alvin voi vähentää hinnasta. Ja loppuhinnasta voi tehdä poistot.
Mutta en tosiaan tiedä myydäänkö noita entisiä ammattilaitteita enemmän ammattilaisten kakkos- tai kolmosrungoiksi vai harrastajille huippurungoksi. Onahn laitteet jo ulkoiselta olemukseltaan melkoisia möhkäleitä harrastajakameroihin verrattuna. Enkä myöskään osaa sanoa, millä hinnalla ne sieltä lähtisivät.