Siivotessani eilen kyykistyin lähelle iso ja terävälehtistä viherkasvia ( olisikohan traakkipuu) ja silmääni pisti yksi kasvin teräväpäinen lehti. No vettähän silmästä valui ja näkökenttä oli sumuinen koko illan ja vielä tänäänkin on tuhruista. Kun katson esim valoa kohti niin se valo leviää silmässäni, toisella silmällä katsoessani ei tätä ilmiötä näy. Oisko syytä huoleen ? Mitään erikoista silmässäni ei näy ulospäin. Tämä sumuisuus ihmetyttää. Voiko tuollainen terävä pistos vahingoittaa silmää ? Paraneekohan itsestään ?
Pisti silmään
terävä............
2228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
näyttämässä sitä lääkärille, tuo näkö kun on aikas tärkeä aisti, ainakin minulle vaikka tässä keratoconukseni kanssa puolisokeana odottelen operaatioon pääsyä.
Niin ja käy ihan oikealla silmälääkärillä. Yleislääkärit kun eivät osaa silmiä kunnolla tutkia, eikä niillä ole laitteitakaan siihen.