Ostin vaimoni (suurkeittiöapulainen; nyt kodinhoidon tuella) kanssa rivitalon (rv. 81) hintaan 286 000.. Nyt hinnat ovat kuitenkin kääntyneet laskuun.. mitä luulette kauanko menee että hinnat ovat taas samoissa lukemissa tai jopa ylikin? Tarve asunnon vaihtamiseen tulee parin vuoden sisään.
Mietityttää
DI -78
4189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
merkitystä sillä sinulle on? Olet vaihtamassa tod.näk. isompaan (kalliimpaa) = jos hinnat tippuvat välirahasikin putoaa!
T: Ihan perus inssi vaan...
ps. tässä se taas nähdään muulikinkkujen järjen juoksu!!! Hintojen lasku on kaikkien etu!!!
Oma nyt 285000, ostettava nyt 350000. välirahaa 65000
Hinnat laskevat:
Kahden vuoden päästä hinnat on tippuneet 30%
-> Myyt asuntosi hintaan 199500
-> Ostat uuden hintaan 231000
= välirahaa 31500
Hinnat nousevat:
Kahden vuoden päästä hinnat on nousseet 30%
-> Myyt asuntosi hintaan 370500
-> Ostat uuden hintaan 455000
= välirahaa 84500
Huomaatko: ei kannata odottaa hintojen nousua takaisin lähtötilanteeseen tai siitä yli.
hän ei ehkä pysty lainkaan vaihtamaan suurempaan, nimittäin, jos hinnat laskevat vaikkapa vain 20% hän saa noin 60 000 euroa vähemmän asunnostaan, kun on maksanut. Mikäli vanhasta asunnosta lyhennykset ovat pienemmät, kuin arvonlasku vaihto on melko mahdotonta.
Pankki ei luultavasti anna lainaa 100% uuden asunnon hinnasta + ostosta aiheutuvat muut kulut ja vanhastakin olisi vielä lainaa?
Tilanne muuttuu hankalaksi, jopa ilman hinnanlaskuakin, jos ja kun pankit alkavat vaatia lainanottajilta omarahoitusosuutta. Kannattaa tarkastaa omasta pankista, kuinka paljon laina on lyhentynyt.
valitettavasti.