Passini on hukassa - siis se on jossain täällä kotona, sitä ei ole varastettu vaan olen vain laittanut sen huolimattomasti viime reissun jäljiltä jonnekin. Olen menossa Espanjaan (omatoimimatka, netistä varatut lennot kahdella eri välilaskulla), riittäähän ajokortti sinänsä henkilöllisyystodistukseksi? (Tuo tavallinen muoviläpyskä, ei kansainvälinen ajokortti vaan ihan tavallinen)??
Mutta pitääkö paikkansa, että Gibraltarille ei pääse ilman passia?.
Mutta pitääkö paikkansa, että Gibraltarille ei pääse ilman passia?.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Varmista nyt hyvä ihminen tuo henkilöllisyystodistusasia. Käsittääkseni ajokortti ei ole virallinen henkilöllisyyspaperi lainkaan, vaan ainaostaan passi tai ns. henkilökortti (pieni luottokortin näköinen muoviläpyskä) ovat niitä virallisia papereita, joilla ulkomailla pärjää. Gibraltarista en sinänsä tiedä, mutta älä luota ajokorttiin muutenkaan ulkomaille lähtiessä.
ei suomalainen eikä kansainvälinen. Ainoat viralliset matkustusasiakirjat on henkilötodistus ja passi. Jos ei passia löydy, joudut perumaan reissun tai hommaamaan pikapassin.
on kun passin tai eu-henkilökortin saa 5 päivässä.
Gibraltarille pitää olla passi,ei pääse eu-henkilökortilla.
Gibraltar kuuluu Britanniaan, joka on EU-maa, EU:ssa kelpaa henkilökortti.
Mutta eikö alkup. kysymyksessä ollut nimenomaan, että kaverin passi on kateissa eikä ilm. omista henkilökorttiakaan, joten aikoo lähteä matkaan ajokortin kanssa! Matka tyssää jo lentoasemalle, koska siellä pitää pystyä henkilöllisyys todistamaan virallisella asiakirjalla, mitä ajokortti ei suinkaan ole.
Iso-Britannia ei kuulu Schengen-maihin, joten pitää olla passi.
http://formin.finland.fi/public/default.aspx?nodeid=15711&contentlan=1&culture=fi-FI
myös henkilökortilla pääsee mutta passi on silti varmin.
http://formin.finland.fi/public/default.aspx?nodeid=15711&contentlan=1&culture=fi-FI
EU-maan kansalaisen kannalta Schengenillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, mitä matkustusdokumentteja mukana pitää olla, niistä määrää EU. KAIKKIIN EU-maihin pääsee matkustamaan henkilökortilla, myös Britteihin. Schengen määrää vain siitä, tarkistetaanko matkustusdokumentteja rajalla vai ei. Tässä esimerkkejä asian valaisemiseksi:
Suomalainen matkustaa Saksaan. Matkustusdokumentiksi riittää henkilökortti, koska Saksa on EU-maa. Vaikka tarvittava dokumentti täytyy olla mukana, ei kukaan kuitenkaan ole rajalla kiinnostunut tarkistamaan sitä, koska kyse on Schengen-maiden välisestä matkustuksesta.
Suomalainen matkustaa Britteihin. Matkustusdokumentiksi riittää henkilökortti, koska Britit kuuluvat EU:hun. Matkustusdokumentti myös tarkistetaan rajalla, koska kyse ei ole Schengen-maiden välisestä matkustuksesta.
Suomalainen matkustaa Turkkiin. Matkustusdokumentiksi tarvitaan passi, koska Turkki ei ole EU-maa. Matkustusdokumentti myös tarkistetaan rajalla, koska kyse ei oole Schengen-maiden välisestä matkustuksesta.
Pohjoismaiden kansalaiset voivat matkustaa Pohjoismaissa (Suomi, Ruotsi, Tanska, Norja, Islanti) ajokortin kanssa, passia tai muuta matkustusdokumenttia ei tarvitse olla mukana.
Tämä pohjautuu Pohjoismaiden väliseen sopimukseen, jonka mukaan Pohjoismaiden kansalaiset eivät tarvitse mitään matkustusdokumenttia, mutta henkilöllisyys pitää pystyä todistamaan ja sen voi tehdä tarvittaessa myös ajokortilla.
Älä nyt sotke tähän sitä ajokorttia, kun myös pizzapassi käy.
Ei mene viikkoja eikä päiviä, kun haet pika- tai express-passin:
http://www.intermin.fi/poliisi/home.nsf/pages/FFB88A44663B659BC225717E004541E3?Opendocument
Poliisin sivuilta varmasti muutenkin oikeat tiedot.
Kyllä se Gibraltar tarvitsee sen passin vaikkakin kuuluu Iso-Britaniaan. Huomaathan myös Gibraltarin rahayksikön Gibraltarin punta, ei Englannin punta.
Tosin
"Rahayksikkönä on käytössä Gibraltarin punta. Setelit ja kolikot tuotetaan paikallisesti, mutta myös brittiläiset rahat käyvät maksuvälineenä.
Euro ei ole laillinen maksuväline, mutta useimmat kaupat ja ravintolat hyväksyvät pieniä euromääriä"
Mutta kokemuksen mukaan eurot eivät käy, joten luotettavampi tuo Gibraltarin punta.
Vastauksen voisi linkittää oikeaan kohtaan ketjussa, kommentit ja korjaukset löytyisivät varmasti helpommin.
Huh huh mitä pilkun viilausta, etkö osaa selata ketjua alemmaksi vai mikä on ongelma...
En edelleenkään löytänyt tästä ketjusta kohtaa, jossa keskustellaan valuutasta. "Alemmaksi selaamalla" tullaan loppuun eli tähän, viimeiseen postaukseen. Ylempänä, jonne varmasti viittasit, ei myöskään keskustella valuutasta, ainoastaan passista ja henkilökortista ja kinataan siitä, millä pääsee Gibraltarille, jos millään.
Itse matkustan ainoastaan EU-henkkarillani, passi on kassakaapissa ollut jo monta vuotta. Gibraltarilla olen kaynyt sen kanssa, eika ollut mitaan ongelmia.
Mutta ilman passia tai EU-henkilokortti ei Gibraltarille tai Espanjaan ole asiaa; itse asiassa, et paase edes Suomessa koneeseen.
Valuutasta sen verran, etta hyvin eurot kelpaavat; jos maksat euroilla, saat euroja takaisin. Itsellani oli brittipuntia, joilla myos maksoin, ja sain valita, otanko brittipuntia tai euroja takaisin.
Jospa vain etsisit sen passin kotoasi? Se ainakin on virallinen ja sillä pääsee Espanjaan!
Oli minullakin passi hukassa, mutta en edes ajatellut lähteä reissuun ilman sitä vain ajokortin (joka ei kai kelpaa ulkomailla henk.todistukseksi?).
Eli ei pitäs kai olla vaikeeta ettii passii, jos sen kerta on oltava jossain kotonasi. Tuskin sen kaukana pitäisi olla, pöydän/lipaston laatikossa, kirjahyllyssä..? Tuskin nyt oot laittanu sitä mihinkään sängyn alle?! ;D
Hyvää reissua ja toivottavasti löydät passisi!