Eli olen 12- vuotias innokas kutoja. Olisiko mitään ideoita mitä voisi antaa 40-vuotiaalle isälle? Isäni pitää moottoripyöristä ja muusta "hulluudesta". Kaikki ideat ovat tärkeitä!
Isänpäivälahja (Lapsi tekemässä)
12- vuotias tyttö
3571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eli kuinkas nopea kutoja olet?
Kannattaa hankkia äkkiä kirjastosta kirja tai netistä katsastaa malleja.
Voisit tehdä sukat kuvioneuleella (vaihtelet väriä niin että tulee kuvio sukkiin) tai sitten samalla tavalla kaulahuivin.
Sukat voisit tehdä myös huovutuslangasta, kun ovat valmiit niin huovuta vaan niin tulee erilaiset.
neulojaa? Siis puikoilla, ei kangaspuilla...?
Moottoripyöräillessä tarvitaan lämmintä ylle, mites lapaset/ myssy isäsi väreihin....
Tai neulo perusmustaa ja käsityöliikkeistä saa mm. hopeanvärisiä lankoja joilla voit kirjailla/ommella jotain moottopripyöräilyyn liittyvää tekstiä valmiiseen neuleeseen.
Tekisit isille ohuen merinokaulurin/buffin tai sormettomat hanskat – toimii sekä takin alla ajokeleillä että tallihommissa. Paksuhkolla langalla ja ~4–5 mm puikoilla saat valmista nopeesti; 2x2-resori näyttää siistiltä. Heitä sekaan heijastinlankaa yhdeks raidaks, niin näkyy pimeessäkin.
Lisäfiilikseks voit kirjoo valmiiseen neuleeseen duplikaattipistolla pienen moottoripyöräsiluetin tai isän nimikirjaimet – paljon helpompaa kuin alkaa vääntää moniväristä kuviota.
Ja jos haluut kylkeen jonkun pienen personoidun jutun (esim. avaimenperä tai muki), tsekkaa Muokkis: https://muokkis.fi/collections/isanpaivalahjat – oon tilannut sieltä isänpäiväksi, tuli nopeesti ja oli just hyvä 🙂