En huomannut, että moista keskustelua olisi ollut, mutta olisin uteliaisuuttani kysynyt;
miten päädyitten ks. rotuun?
Miksi doggi?
13
1396
Vastaukset
- <<<<
OLISI IHANAA OMISTAA JOSKUS DOGGI < KASVATTAA NIITÄ JA LIIKKUA NIIDEN KANSSA LENKKIPOLUILLA JA SITTEN NÄYTTELYISSÄ JA KUSKATA SELLAISTA SITTEN TAKAPOTKUSKODAN KYYDISSÄ JA NÄYTTELYMATKOILLA KÄYTÄISIIN AINA LAHTEA JA TAMPERETTA JA TURKUA JA MIKKELIÄ MYÖTEN
- roopermanni
Niin tattis vaan, saipahan nauraa takapotkuskodailijalle :)
- <<<
roopermanni kirjoitti:
Niin tattis vaan, saipahan nauraa takapotkuskodailijalle :)
SE ON MUN UNELMA
- ...........
Mä en omista Tanskandoggia vielä.
Mutta haluaisin Tanskandogin, koska kerrottu, että hyvä perhekoira ja hyvä luonne.
Ja pidän isoista koirista. Tuntuu et pienet koirat jää jalkoihi.
Ja se on niin upea rotu ja antaa sellasen ylvään olemuksen.
Joten miksi en haluaisi isoa perhekoiraa????- blackmagictiger
MUSTA SELLAINEN OIS IHANA SEURALAINEN JA LENKKIKAVERI
- <<<<<
blackmagictiger kirjoitti:
MUSTA SELLAINEN OIS IHANA SEURALAINEN JA LENKKIKAVERI
OLISI IHANAA OMISTAA JOSKUS BOKSERI.DOGGI.KULTAINEN NOUTAJA.SAKSANPAIMENKOIRA.ROTTWEILER.DOBERMANN.MASTIFFI ELÄMÄNSÄ NAISEN KANSSA
- Falaris
mitenkään aiheeseen?
- J&H
doggi on
rauhallinen (varsinkin sisällä), lempeä, ei hauku/räksytä turhaan, lapsiystävällinen, korkea ärsytyskynnys, ei voimak. viettejä, ylväs ja kelpaa näytellä, helppohoitonen turkki.
Ei tule joka toisella vastaan..
Meidän doggi ainakin on auringossa nautiskelija eikä ole sitoutunut yhteen perheenjäseneen vaan jakaa huomiota tasapuolisesti. Osaa olla omissa oloissaan ja itsenäisesti kun tarve. Great dane /deutche dogge edustaa kyllää koirien aatelia, näyttävä - ennen leijonanmetsästykseen käytetty..
Tietty jos hakee sylikoiraa, lähes 90 kg tanskandoggi urosta ei kannata hankkia ;)- Falaris
Itse myös nuoren doggipojan omistajana voin varmentaa melkein kaikki kirjoittamasi asiat ovat ok, mutta tanskandoggeja ei ole tietääkseni koskaan käytetty leijonanmetsästykseen, koska on eurooppalainen rotu (rhodesian koiria kylläkin on) ja sitten sylikoiria ovat, mutta sentään harvemmin 9o kiloisia. Mutta onko niillä kiloilla niin väliä, sillä minunkin 70 kiloinenkin aiheuttaa intohimoja ja inhoa (siis muissa ihmisissä). Minä nyt kuitenkaan vaihtaisi rotua koskaan.
- ja paskaa pukkaa
Mikä saa ihmiset raahaamaan tuollaista yli 50 kg doggia perässään?
Sen minkä doggi naamaansa tunkee tulee myös ulos eli lapsenpään kokoista paskaa lykkää sitten pari kertaa päivässä.
Monellakaan omistajilla koira EI ole hallinnassa.
Onko kyse heikosta egosta, vai mistä?
Koiraa saa ja voi pitää, mutta miksi tuollaista vasikan kokoista hurttaa?
Onko se muka hienoa?
Eivät elä onneksi kovin kauan ison kokonsa vuoksi.- Falaris
tanskandoggia harvemmin joutuu raahaamaan perässä ja ulostuksen määrä ei pitäisi olla sinun ongelmasi, koska sinä et niitä joudu keräämään. Mitä tuo ego juttu on?? Jos minulla olisi chihu jota kantaisin kainalossa, mitä se kertoisi egostani? Enkä muuten halua mitään räksyttävää rakkia kotiini.
Onko hienoa pitää vasikan kokoista hurttaa kyselet. On kyllä ja varsinkin tanskandoggia. Ja VALITETTAVASTI eivät ole kovin pitkäikäisiä, mutta laatu korvaa määrän jne.
- eka
Kaverilla oli joskus doggi ja silloin oppi vähän tuntemaan rotua.. Ei kyllä missään vaiheessa hankintaa puhuttu mistään muusta kuin dogista.. Onhan tuo iso,mutta hyvin tänne mahtuu..
- Dogin omistaja
itselläni on kaksi doggia tyttö ja poika hyvin hellyyttävä parivaljakko päivästä riippuen. Ja mitä siihen sylikoiran haluamiseen tulee niin kyllä meillä ainakin kovasti on hinkua päästä syliin ainakin osa kropasta kun ihan kokonaan ei mahdu, vaikka hieman pieni kokoinen itse olenkin. sekä vaatteet valkeassa kuolassa ja pienen karvan peitossa, se kuuluu meidän arkeen:) en vaihtaisi ko. rotua toiseen niin sydämen valtaajia nämä dogit ovat...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3499339Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat865809Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3575392SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden893782Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33202Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662763Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal692728Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52533Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72468- 1132436